تقویت ذهن کودکان تا پیش از ۵ سالگی اهمیت زیادی دارد. به‌گفته‌ی کارشناسان ۹۰ درصد از مهارت‌های ذهنی تا ۵ سالگی شکل می‌گیرد. در حقیقت این دوره‌ی سنی بهترین زمان برای تقویت ذهن کودک، انجام فعالیت‌های ساده و لذت‌بخشی است که به رشد مهارت‌های ذهنی و جسمی کودک، افزایش دقت و تقویت هوش کودک کمک می‌کند. در این مطلب به معرفی ۹ بازی فکری جهت تقویت هوش کودکان می‌پردازیم.

۹ بازی برای تقویت هوش کودکان و باهوش‌تر شدن آن‌ها

همچنین بخوانید: «تقویت هوش جنین در دوران بارداری»

1) حباب بازی

این بازی برای کودک 1 تا 2 سال شما مناسب است.
برای تقویت هوش کودکتان نیازی به خرید اسباب‌بازی‌های گرانقیمت نیست. حتی بسیاری از بازی‌های ساده نیز تاثیر شگفت‌انگیزی در پرورش و تقویت هوش و خلاقیت کودک دارند. یکی از این بازی‌ها، حباب بازی است. حباب بازی هم برای کودکان هیجان و لذت زیادی به وجود می‌آورد و هم به تقویت هوش آن‌ها کمک زیادی می‌کند. حتما می‌پرسید چگونه؟ کودک برای حباب بازی باید دقت و تمرکزش را بالا ببرد. همچنین به حرک حباب‌ها، اندازه و شکل آن‌ها و حتی لحظه فرود آمدن حباب‌ها توجه زیادی می‌کنند. به همین دلیل حباب بازی تاثیر مطلوبی بر پرورش هوش و خلاقیت کودک می گذارد.

اهداف این بازی برای گروه سنی یک تا دو سال شامل تقویت هماهنگی بین چشم و دست، هماهنگی حرکات و تقویت عضلات درشت و ظریف دست، تقویت توجه و تمرکز، درک رابطه علت و معلولی است.

بهترین زمان حباب بازی، وقت حمام کودک است. اگر کودک شما حمام را دوست ندارد و یا در حمام دائما گریه می‌کند این بازی می‌تواند تا حدی تاثیر مثبتی در رفع این مشکل داشته باشد.

9 بازی برای تقویت هوش کودکان | ویکی هوش

برای بازی به وسیله خاصی نیاز نیست. کافی است کمی از شامپو یا بدن شوی کودک را در کف دست بریزید و با کمی آب و مالیدن دست‌ها بهم و بعد فوت کردن در میان آن‌ها از لابه‌لای آن حباب‌های بزرگ و کوچکی را تولید کنید.

کودک را در وان یا لگن مخصوصش بنشانید. به کودک بگویید که می‌خواهید حباب درست کنید. بعد با فوت کردن از میان دست‌ها حباب بزرگ بسازید. دیدن حباب‌ها در بار اول برای کودک بسیار هیجان‌انگیز است. با دقت متوجه واکنش و هیجانات کودک باشید. با استفاده از نوک انگشت تلاش کنید تا حباب را بترکانید و یا با فوت کردن حباب سعی کنید جهت حرکت را به سمت دیگری تغییر دهید. زمانی که حبابی در حال حرکت است با گفتن کلماتی همچون «چه حباب بزرگی، چه حباب کوچکی، داره میاد پایین، رفت بالا، وااااااای ترکید» و چیزهایی نظیر آن حرکت و اندازه حباب را برای کودک بیان کنید.

2) بازی با بادکنک

این بازی مناسب برای کودک زیر 5 سال شماست.
بادکنک بازی یک فعالیت ساده و مهیج است که در هر مکانی می‌توان بازی کرد. روش بازی اینگونه است که به هر بازیکن ۲ بادکنک می‌دهیم. به محض شروع بازی، بچه‌ها باید بتوانند بادکنک‌ها را برای مدت زمان مشخصی با یک دست در هوا نگه دارند (با ۳۰ ثانیه شروع کنید). در مراحل بعدی تلاش کنید سطح بازی را کمی سخت‌تر کنید مثلا هر بازیکن بتواند با استفاده از بینی یا یک انگشت خود، بادکنک‌ها را در هوا نگه دارد. این بازی به طور مشخصی بر روی تقویت هوش کودک تاثیر می‌گذارد. همچنین موجب بهبود رشد حرکتی کودک، هماهنگی و تعادل او می‌شود.9 بازی برای تقویت هوش کودکان | ویکی هوش

3) شبیه‌سازی پخت و پز کردن

این بازی مناسب برای کودک 2 ساله شماست.
حتما شنیده‌اید که می‌گویند؛ کودک آنچه را که می‌بیند یاد می‌گیرد، نه آنچه که می‌شنود. این یک حقیقت است که کودک از طریق مشاهده بیشتر یاد می‌گیرد و می‌آموزد تا آموزش مستقیم. وقتی شما در حال غذا درست کردن هستید، کودک 2 ساله می‌بیند و یاد می‌گیرد. شما می‌توانید پختن غذا را با کودکتان بازی کنید. مثلا در یک کاسه مقداری برنج، شکر، آرد و کمی آب را مخلوط کنید و وانمود کنید که در حال خوردن آن هستید این بهترین بازی برای تقویت هوش کودک 2 ساله است.

9 بازی برای تقویت هوش کودکان | ویکی هوش

4) توپ کجا رفت؟

این بازی مناسب برای کودک 1 ساله شماست.
یک توپ کوچک نرم انتخاب کنید، آن را در یک ظرف درپوشدار بگذارید. از بچه بپرسید توپ کجا رفت؟ او را تشویق کنید که در ظرف را باز کند و توپ بیرون بیفتد مثل جعبه‌هایی که دلقکی بیرون می‌پرد. بیرون افتادن توپ برای فرزند شما جالب خواهد بود. این بازی فکری راهی است که به کودک می‌آموزد که چیزهایی که او نمی‌بیند ممکن است وجود داشته باشند. این بازی، آموزش ثبات هدف و تقویت هوش کودک 1 ساله است.9 بازی برای تقویت هوش کودکان | ویکی هوش

5) بازی با پازل‌ها

این بازی مناسب برای کودک زیر 2 سال شماست.
پازل یکی از چالش‌برانگیزترین بازی‌های فکری تقویت هوش و حافظه برای سرگرمی کودکان است. از طرفی این بازی موجب ایجاد هماهنگی بین چشم و دست کودک می‌شود و به رشد مغز او کمک زیادی می‌کند.

با توجه به این که انواع مختلف پازل‌ها وجود دارد، می‌توان کودک را از زمانی که نوپا است با پازل‌ها آشنا کرد. همانطور که پیش‌تر هم گفتیم مناسب‌ترین سن شروع پازل، زیر 2 سال است. در این سن می‌توانید پازل‌های تک قطعه‌ای را برای او انتخاب کنید. کودک شما می‌تواند قطعه‌ی شیر را بردارد و بعد، آن را در جای خالی روی صفحه قرار بدهد.

حتما قرار نیست که نظم منطقی بین تصویر و جای خالی را درک کند. ممکن است اشتباه کند و قطعه‌ی شیر را در جای گاو، بره و حتی جوجه بگذارد و سپس با آزمون و خطا متوجه بشود که دفعه‌ی بعدی شیر را باید در کدام قسمت قرار دهد.

اما وقتی کودک شما به 2 سالگی رسید می‌توانید از انواع پازل‌های دوتکه‌ای استفاده کنید. کودک 2 ساله به خوبی نمی‌تواند قطعات پازل‌هایی را که شکل متعارف دارند به هم وصل کند. بهتر است شکل پازل برای این بازه سنی کمترین‌ پیچیدگی‌ای داشته باشد. مثلا یک تصویر مربعی که از وسط با یک خط صاف یا هلال جدا شده است، گزینه مناسبی است. تصویر پازل بهتر است دارای رنگ‌های شاد و واضح و مضمونی قابل فهم باشد.

مقاله پیشنهادی به شما:

«از تولد تا 3 ماهگی چه بازی‌هایی برای رشد مغز نوزاد مفید است؟»

زمانی که حس کردید که کودکتان، برای حل پازل‌های دو تکه مشکلی ندارد، می‌توانید سراغ پازل‌های سه تکه و چهار تکه بروید ولی همچنان از انواعی استفاده کنید که با خطوط صاف و یا خمیده از هم جدا شده‌اند.9 بازی برای تقویت هوش کودکان | ویکی هوش

6) بازی با حیوانات

این بازی برای کودک زیر 5 سال مناسب است.
یکی دیگر از بازی‌های ساده که می‌تواند باعث تقویت هوش و حافظه در کودکان زیر 5 سال شود، بازی حیوانات است. در این بازی شما عکس یا کارت حیوانات مختلف را به کودک خود نشان می‌دهید، نام آن‌ها و صدایشان را به او می‌گویید. و همچنین می‌گویید که کجا زندگی می‌کند و چه چیزی می‌خورد و هر اطلاعات جالب دیگری که در مورد حیوانات می‌دانید. سپس عکس حیوان را به او نشان داده و از او سوال بپرسید.

مقاله از 3 تا 6 ماهگی چه بازی‌هایی برای رشد مغز کودک مفید است؟ را نیز مطالعه کنید.

7) لگو

این بازی برای کودک 4 ساله مناسب است.

لگو یکی دیگر از بازی فکری است که در تمام دنیا از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است. این بازی نه تنها برای یک کودک جذابیت‌های فراوانی دارد بلکه می‌تواند یک فرد بزرگسال را هم به خوبی مجذوب خود کند. به هم چسباندن قطعات لگو می‌تواند ساعت‌ها کودک شما را سرگرم کند و خلاقیت او را افزایش دهد. تنوع این قطعات نیز بسیار بالا است و بخش بزرگی از بازار را به خود اختصاص داده است. لگوها با قطعات بزرگ و حتی بسیار کوچک، لگوهای میله‌ای، لگوهای چسبان و لگوهایی با قطعات نامنظم از انواع مختلف این بازی فکری هستند.

تقویت هوش کودکان | ویکی هوش

به تازگی لگوهایی به بازار عرضه شده‌اند که شبیه به شخصیت‌های کارتونی کمپانی لگو هستند. کودک می‌تواند با تعویض قطعات مختلف بدن آن‌ها، شخصیت جدیدی خلق کند همچنین وسایل مختلفی مانند ماشین، موتور، هلیکوپتر و قایق برای آن‌ها بسازد. پس این بازی هم برای تقویت هوش کودک شما مناسب است.

مقاله پیشنهادی برای شما:

«از 6 تا 9 ماهگی چه بازی‌هایی برای رشد مغز کودک مفید است؟»

8) بازی با رنگ‌ها

این بازی برای کودک 1 ساله مناسب است.
برای کودک 10 تا 12 ماهتان اسباب بازی‌های رنگی و یا وسایل آشپزخانه رنگی تهیه کنید و به او کمک کنید که اسباب بازی‌های با رنگ مشابه را در کنار هم بگذارد. مثلاً سیب قرمز و ماشین قرمز و توپ قرمز باید در یک طرف باشد. در این بازی به او کمک می‌کنید که کم‌کم با رنگ‌ها آشنا شود و اینگونه موجب تقویت هوش کودک 1 ساله خود خواهید شد.9 بازی برای تقویت هوش کودکان | ویکی هوش

9) ماز

این بازی برای کودک 3 ساله مناسب است.
بازی ماز مهارت‌های مختلفی را در کودکان تقویت می‌کند و در تقویت مغز و ذهن کودکان فوق العاده موثر است. همانطور که گفتیم سن مناسب برای این بازی در سنین ۳ سال به بالا شروع خوبی برای این بازی می‌باشد. لذا توصیه اکید می‌شود متناسب با سن کودک خود از مبتدی تا پیشرفته نسبت به انجام این بازی بپردازید.

امروزه مازها اساساً معماهایی پر پیچ و خم هستند که به اشکال مختلفی که آن را برای کودکان جذاب‌تر کنند روی کاغذ کشیده می‌شوند و کودک باید با قلم ابتدا تا انتهای مسیر را مشخص کند.

یک مثال برای این بازی: اختاپوس! به کی زنگ زدی؟ اختاپوس به یکی‌ از سه حیوان مار، خرس یا جغد زنگ زده اما نمی‌داند اتصال تلفن به کدام یک انجام شده است. کودک باید مسیر تلفن را دنبال کرده و متوجه شود که اختاپوس درحال صحبت با چه کسی است.9 بازی برای تقویت هوش کودکان | ویکی هوش

مقاله از 9 تا 12 ماهگی چه بازی‌هایی برای رشد مغز کودک مفید است؟ را نیز مطالعه کنید.

سخن پایانی ویکی هوش

ما این بازی‌ها را برای تقویت هوش کودکان شما معرفی کردیم تا با انجام این بازی‌ها به افزایش دقت، تمرکز و مهارت‌های کودک خود کمک کرده باشید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. راستی شما چه بازی‌هایی را برای تقویت هوش کودک خود می‌شناسید؟ اگر بازی جدیدی می‌شناسید در قسمت کامنت‌ها به ما معرفی کنید.