حافظه یکی از قابلیت‌های ذهنی است که به ما کمک می‌کند تا اطلاعات را ذخیره، بازیابی و استفاده کنیم. حافظه به ما اجازه می‌دهد تا چیزهایی را که یاد گرفته‌ایم، تجربه کرده‌ایم و دانسته‌ایم را به خاطر بسپاریم و در زمان لازم به کار ببریم. حافظه برای یادگیری، خلاقیت، تصمیم‌گیری و حل مسئله بسیار مهم است. اما گاهی اوقات حافظه ممکن است ضعیف شود و باعث فراموشی، سردرگمی و کاهش عملکرد شود. عوامل مختلفی مانند استرس، کم‌خوابی، سن، بیماری‌های عصبی و روانی، داروها و سبک زندگی نامناسب می‌توانند بر سلامت حافظه تأثیر منفی بگذارند.

برای جلوگیری از این مشکلات و بهبود حافظه، لازم است که مغز را فعال، سالم و تغذیه شده نگه داریم. یک راه بسیار خوب و طبیعی برای این کار استفاده از حرکات یوگا است. چرا که حرکات یوگا باعث تحريک سيستم عصبی، افزایش جريان خون به مغز، تقويت تمركز و آرامش ذهن و كاهش استرس می‌شود.

در این مقاله، به شما 5 حرکت یوگا را معرفی می‌کنیم که برای تقویت حافظه بسیار مفید هستند. این حرکات را با توجه به سطح توانایی خود و با نفس عمیق و منظم انجام دهید. همچنین در هنگام انجام هر حرکت، سعی كنيد به يک نقطه ثابت نگاه كنيد كه به آن دريشتی (drishti) يا نقطه تمركز گفته می‌شود. اين كار باعث می‌شود كه ذهن شما فعال، سالم و تغذیه شده نگه داشته شود.

جهت آشنایی بیشتر با حافظه این مقاله را مطالعه کنید: «مراحل حافظه: رمزگذاری، ذخیره سازی و بازیابی»

5 حرکت یوگا برای تقویت حافظه و مغز

1) حرکت باکاسانا (حرکت کلاغ)

این حرکت به شما کمک می‌کند تا تعادل و تمرکز خود را افزایش دهید.

برای انجام این حرکت، ابتدا در حالت زانو زدن روی زمین بنشینید. فاصله‌ی مساوی بین زانوها و پاهای خود را بگیرید و پاهای خود را روی زمین قرار دهید. دستان خود را بین زانوهای خود ببرید و بازوهای خود را در همان سطح زانوهای خود قرار دهید. سپس تنه‌ی خود را به جلو ببرید و زانوهای خود را روی بازوهای خود قرار دهید. پاهای خود را از زمین بلند کنید و تمام بدن خود را روی دستان خود تعادل بخشید. مطمئن شوید که مرکز بدن خود را فعال کرده‌اید و پاشنه‌های خود را به سمت باسن‌های خود نزدیک کرده‌اید. سر خود را راست نگه دارید و به جلو نگاه کنید. نگاه شما در این حرکت به سمت نوک بینی یا نقطه‌ای در جلوی شما است.

حرکات یوگا برای تقویت حافظه | ویکی هوش

2) حرکت پادماسانا (حرکت نیلوفر آبی)

این حرکت ذهن شما را آرام می‌کند و از تنش عضلانی کاسته می‌شود.

برای انجام این حرکت، روی زمین بنشینید و پاهای خود را کشیده جلو قرار دهید. پای راست خود را خم کنید و روی پاتخت چپ خود قرار دهید. پای چپ خود را هم به همین ترتیب روی پاتخت راست قرار دهید. کف پای شما باید به سمت بالا باشد و پای شما باید به شکم شما نزدیک باشد. دستان خود را روی زانوهای خود قرار داده و در حالت مودراء (mudra) چشم‌پوش گیرید. سر خود را راست نگه دارید و به آرامی نفس بکشید. نگاه شما در این حرکت به سمت نقطه‌ای در مقابل شما است.حرکات یوگا برای تقویت حافظه | ویکی هوش

3) پراساریتا پاد اتان آسانا (حرکت خم شدن به جلو با پاهای باز)

این حرکت سیستم عصبی شما را تحریک می‌کند و جریان خون به مغز شما را را افزایش می‌دهد.

برای انجام این حرکت، ایستاده باشید و پاهای خود را با هم قرار دهید. بازوهای خود را به سمت بالا ببرید و سپس با خم کردن کمر خود به جلو بروید. دستان خود را روی زمین یا پاهای خود قرار دهید و سعی کنید با سر و گردن خود به زانوهای خود برسید. پاهای خود را کشیده نگه دارید و مفاصل خود را آزاد کنید. نفس عمیق و منظم بکشید و در این حالت بمانید. نگاه شما در این حرکت به سمت پشت شما است.حرکات یوگا برای تقویت حافظه | ویکی هوش

4) حرکت ساروانگ آسانا (حرکت شانه‌)

این حرکت مغز شما را تقویت می‌کند و حافظه شما را بهبود می‌بخشد.

برای انجام این حرکت، روی پشت خود بخوابید و پاهای خود را کشیده جلو قرار دهید. بازوهای خود را در کنار بدن قرار داده و دستان خود را زیر باسن‌های خود قرار دهید. سپس با استفاده از دستان و بازوهای خود، پاهای خود را به سمت بالا ببرید و تنه‌ی خود را از زمین جدا کنید. پشت شانه‌های خود را به عنوان نقطه تعادل استفاده کنید و پای شما باید در یک خط عمودی با تنه‌ی شما باشد. چشمان خود را به سمت ناف خود نگاه دارید و نفس عمیق و منظم بکشید. نگاه شما در این حرکت به سمت ناف شما است.

حرکات یوگا برای تقویت حافظه | ویکی هوش

5) حرکت وریکش آسانا (درخت)

این حرکت یک حرکت تعادلی است که به شما کمک می‌کند تا هوش و تمرکز خود را افزایش دهید.

برای انجام این حرکت، ابتدا ایستاده باشید و پاهای خود را با هم قرار دهید. سپس پای راست خود را خم کنید و کف پای راست خود را روی پاتخت چپ خود قرار دهید. می‌توانید پای خود را بالاتر یا پایین‌تر قرار دهید، اما از قرار دادن آن روی زانو خودداری کنید. سپس بازوهای خود را به سمت بالا ببرید و دستان خود را در حالت مودراء (mudra) چشم‌پوش گیرید. سر خود را راست نگه دارید و به یک نقطه ثابت در جلوی شما نگاه کنید. نفس عمیق و منظم بکشید و تعادل خود را حفظ کنید. نگاه شما در این حرکت به سمت نقطه‌ای در جلوی شما است.

برای خروج از این حرکت، پای خود را به آرامی به حالت اول برگردانید و بازوهای خود را به سمت پایین بیاورید. همین حرکت را با پای دیگر تکرار کنید.

حرکات یوگا برای تقویت حافظه | ویکی هوش


امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید و حرکات یوگا را برای تقویت حافظه خود امتحان کنید. یادتان باشد که قبل از انجام هر حرکت یوگا، با پزشک یا مربی خود مشورت کنید و به حدود توانایی خود توجه داشته باشید.

دیگر مقالات ویکی هوش جهت تقویت حافظه را مطالعه کنید:

«راه‌های تقویت حافظه»

«23 روش برای تقویت حافظه»