مارک زاکربرگ، جوان‌ترین میلیاردر جهان، مؤسس و بنیان‌گذار بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان (فیس‌بوک) با ماهانه نزدیک به ۲ میلیارد کاربر فعال است. در این مقاله قصد داریم تا شما را با این شخصیت موفق آشنا کنیم پس با ویکی هوش همراه باشید.

مارک زاکربرگ کیست؟

مارک زاکربرگ در 14 می سال 1984 میلادی از خانواده‌ای تحصیل کرده‌ متولد شد. پدر او ادوارد زاکربرگ یک مطب دندانپزشکی درست چسبیده به منزلشان داشت و مادرش کارن تا قبل از تولد چهار فرزندش به عنوان روانپزشک مشغول به کار بود.

مارک در سنین نوجوانی علاقه شدیدش به کامپیوترها را آشکار کرد؛ وقتی 12 ساله بود، با استفاده از Atari BASIC نوعی برنامه پیام رسان به نام زاکنت را توسعه داد و آن را در اختیار پدرش قرار داد تا در مطب استفاده کند. به این ترتیب منشی پدر او دیگر لازم نبود نام بیمار بعدی که وارد اتاق می‌شد را داد بزند او با استفاده از این برنامه دکتر را از این بابت باخبر می‌کرد. جالب است بدانید حتی اعضای خانواده زاکربرگ نیز از این برنامه برای ارتباط با هم در داخل منزل استفاده می‌کردند.

در سال 2002 و بعد از آنکه مارک زاکربرگ درسش را در مدرسه اکستر تمام کرد، برای پذیرش در دانشگاه هاروارد اقدام نمود. سال دوم دانشگاه بود که نامش به عنوان توسعه دهنده کاربلد نرم افزار در دانشگاه بر سر زبان‌ها افتاد. همان موقع بود که او برنامه‌ای به نام Coursematch را ساخت. این برنامه به دانشجویان کمک می‌کرد تا کلاس‌هایشان را براساس گزینه‌های انتخاب شده توسط دیگر کاربران انتخاب کنند.

مارک زاکربرگ کیست؟ و ضریب هوشی او چقدر است؟ | ویکی هوش

تاسیس فیس‌بوک

در فوریه سال 2004 میلادی مارک زاکربرگ در سن 20 سالگی همراه با چند دانشجوی هم اتاقی‌اش «ادواردو ساورین، کریس هیوز، داستین موسکوویتز»، شبکه اجتماعی فیس‌بوک را راه اندازی کردند. آن‌ها فیس‌بوک را از اتاق خوابگاهشان در دانشگاه هاروارد راه اندازی نمودند و سپس شروع به معرفی آن به دانشجویان سایر دانشکده‌ها کردند. بعدها فیس‌بوک به سرعت گسترش یافت به ‌طوری‌ که در سال 2012 تعداد کاربران فیس‌بوک بالغ بر 1 میلیارد نفر بود.این شبکه‌ اجتماعی به ۱۴۰ زبان دنیا قابل دسترس بوده و ۷۰ درصد از کاربران آن در خارج از ایالات متحده هستند. فیس‌بوک در حال حاضر بزرگترین شبکه اجتماعی دنیا با بیش از ۲ میلیارد کاربر فعال است.مارک زاکربرگ کیست؟ و ضریب هوشی او چقدر است؟ | ویکی هوش

خریداری اینستاگرام و واتساپ

مارک زاکربرگ یک استراتژیست بزرگ است که شرکت‌های مستقل را خریداری می‌کند تا زیر چتر فیس‌بوک به فعالیت‌های خود ادامه دهند. در آوریل سال ۲۰۱۲ او اینستاگرام را که بزرگ‌ترین برنامه اشتراک‌گذاری عکس‌های تلفن همراه است، خریداری کرد. اینستاگرام در آغاز یک اپلیکیشن iOS بود که توسط مایک کریگر و کوین سیستروم برنامه‌نویسی شده بود. در حال حاضر این برنامه برای سیستم‌عامل اندروید نیز در دسترس است.

در اکتبر ۲۰۱۴، مارک زاکربرگ پروژه واتساپ را به مبلغ ۲۲ میلیارد دلار خریداری کرد. واتساپ یک اپلیکیشن مسنجر پیام‌رسان است که در سال ۲۰۰۹ توسط یان کوم و برایان اکتون راه‌اندازی شده است.مارک زاکربرگ کیست؟ و ضریب هوشی او چقدر است؟ | ویکی هوش

IQ مارک زاکربرگ چند است؟ 

ضریب هوشی مارک زاکربرگ 152 تخمین زده شده است، همانطور که توسط چندین منبع گزارش شده او به عنوان یک نابغه در رده‌های بالای افراد باهوش در سراسر جهان شناخته می‌شود. عدد 127 به بالا به عنوان نابغه و عدد 90 تا 110 متوسط در نظر گرفته می‌شود. افراد زیادی وجود ندارند که ضریب هوشی 127 یا بالاتر داشته باشند. در نتیجه، مارک زاکربرگ با این ضریب هوشی بالا در زمره‌ی افراد نابغه قرار می‌گیرد. ضریب هوشی 152 مارک زاکربرگ را از نظر ظرفیت فکری در میان 1 درصد ممتاز در بین کل انسان‌های جهان قرار می‌دهد. جالب است بدانید که میانگین ضریب هوشی در ایالات متحده 98 است.

اگر تاکنون در آزمون آی کیو شرکت نکرده‌اید و از عدد هوش خودتان مطلع نیستید، این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: «تست هوش ریون چیست؟ رایگان تست هوش دهید»

مارک زاکربرگ کیست؟ و ضریب هوشی او چقدر است؟ | ویکی هوش

بررسی هوش چندگانه گاردنر در مارک زاکربرگ

اغلب افراد معروف جهان که به ‌نوعی باعث تغییر دنیا شده‌اند مخصوصاً کسانی مانند مارک زاکربرگ که در دنیای فناوری دیجیتال سرآمد هستند، هوش ریاضی و منطقی بالایی دارند.

مارک زاکربرگ به دلیل هوش میان فردی قوی که داشت از کودکی می‌توانست حتی بدون اینکه اطرافیانش چیزی بگویند متوجه نیاز آن‌ها شود. به طور مثال برنامه‌ای که به خانواده و مسئول پذیرش مطب پدرش کمک کند را نیازسنجی کرد، همچنین با کمک هوش ریاضی خود موفق به حل معادلات ریاضی و منطقی پیچیده و برنامه‌نویسی سیستم پیام‌رسان شد.

برای شناخت هوش میان فردی این مقاله را مطالعه کنید:
«
هوش میان فردی چیست؟ 8 راهکار ساده برای تقویت هوش میان فردی»

مارک زاکربرگ کیست؟ و ضریب هوشی او چقدر است؟ | ویکی هوش

مارک به همراه دوستانش بازی‌های رایانه‌ای مختلفی را صرفاً برای سرگرمی ساخت. او گفت: من یکسری دوست هنرمند داشتم. آن‌ها می‌آمدند، چیزهایی را می‌کشیدند، و من از آن‌ها یک بازی می‌ساختم. این بازی‌های رایانه‌ای، مانند نسخه کامپیوتری Monopoly و نسخه‌ای از Risk که در امپراتوری روم اتفاق می‌افتاد، توسعه‌ یافته بود؛ این موارد نشان‌دهنده هوش تصویری فضایی در مارک است.

مارک زاکربرگ پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان، می‌توانست فرانسوی، عبری، لاتین و یونانی باستان بخواند و بنویسد. استعداد او در فراگیری زبان‌های مختلف نشان می‌دهد که از هوش کلامی بالایی برخوردار بوده است.

اگر می‌خواهید با انواع هوش آشنا شوید پنج مقاله زیر را از دست ندهید. روی عنوان مقاله کلیک کنید:

  1. «هوش کلامی چیست؟ راه های تقویت هوش کلامی»
  2. «هوش درون فردی چیست؟ 5 راهکار ساده برای تقویت هوش درون فردی»
  3. «هوش معنوی چیست؟»
  4. «هوش اقتصادی چیست؟ نکاتی برای تقویت هوش اقتصادی شما»
  5. «هوش میان فردی چیست؟ 8 راهکار ساده برای تقویت هوش میان فردی»