تست هوش ریون (تلفظ صحیح رِیوِن: Raven) یکی از تست‌های سنجش ضریب هوشی (IQ) است که برای افراد با سنین مختلف استفاده می‌شود. تا الان روانشناسان تست‌های مختلفی را طراحی کردند، تا ضریب هوشی افراد را بسنجند اما اکثر آن‌ها با شکست رو‌ به‌ رو شدند و برخی از آن‌ها من جمله تست هوش ریون به موفقیت رسیده‌‌اند.

اگر شما هم اسم تست هوش ریون را شنیده‌اید و اگر این موضوع برایتان سوال است که تست هوش ریون چیست و چگونه انجام می‌شود؟ برای رسیدن به پاسخ، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

تست هوش ریون برای سنجش ضریب هوش | ویکی هوش

تست هوش ریون چیست؟

تست هوش ریون یکی از تست‌ها جهت سنجش میزان ضریب هوشی (IQ) افراد است. این تست هوش رایج‌ترین آزمون همگانی است که به صورت گروهی از کودکان ۵ ساله گرفته تا افراد مسن انجام می‌شود. این تست‌ها برای اولین بار توسط جان سی.رِیوِن در سال ۱۹۳۶ ایجاد شدند. در هر تست، از سوژه خواسته می‌شود تا عنصر گم‌شده را شناسایی کند که یک الگو را کامل می‌کند.

در ایران سالیان طولانی است که از آزمون هوش ریون برای سنجش ضریب هوشی دانش آموزان در دوره‌های گوناگون سنی استفاده می‌شود.

سوالات تست هوش ریون به چه شکل است؟

تست هوش ریون به این صورت است که فرد باید رابطه بین تصاویر و گزینه‌های سوال را به گونه‌ای الگویابی کند. آزمون هوش ریون به این شکل است که فرد آزمون‌دهنده بین شکل‌ها و گزینه‌های سوال الگویابی می‌کند. به این طریق که بخشی از شکلی به فرد نشان می‌دهند، حذف شده است و او باید یک از قطعه‌های پاسخ را جوری در کنار هم بچیند که تصویر کامل شود.

یک نمونه سوال تست هوش ریون

تست هوش ریون برای سنجش ضریب هوش | ویکی هوش

تست هوش ریون برای چه افرادی مناسب است؟

تست هوش ریون به سطح تحصیلات فرد بستگی ندارد و برای سنجش هوش کودکان، نوجوانان، افراد با مشکلات ذهنی، سالمندان و افراد بی‌سواد مناسب است. این تست هوش هم برای افراد بزرگسال و هم کودکان و نوجوانان جهت تست هوش‌آزمایی برای استخدام‌ها و جهت سنجش کلینیکی نظیر اوتیسم استفاده می‌شود. تست هوش ریون جهت سنجش ضریب هوشی برای سنین ۵ تا ۶۵ سال طراحی شده است، اما مطلوب‌ترین استفاده از تست هوش ریون برای سنین ۱۰ تا ۱۸ سال است.

انواع مدل‌های تست هوش ریون

در این بخش از مقاله، مدل‌های مختلف تست هوش ریون معرفی می‌شوند. هر کدام از این تست‌ها برای افراد خاصی مناسب است و تعداد سوالات موجود در هر کدام از این آزمون‌ها متفاوت است.

1) تست هوش ریون برای کودکان، ماتریس‌های رنگی

این تست شامل سه مجموعه است که هرکدام 12 سوال دارند. تست هوش ریون برای کودکان 5 تا 11 سال مناسب است البته برای افراد بزرگسالی که نمی‌توانند تست هوش مناسب سطح خودشان را بدهند و محدودیت فیزیکی و ذهنی دارند نیز قابل استفاده است. اغلب سوالات این مجموعه روی پس زمینه رنگی چاپ شده‌اند.

تست هوش ریون برای سنجش ضریب هوش | ویکی هوش

2) تست هوش ریون برای نوجوانان، ماتریس‌های استاندارد

در آزمون هوش ریون برای نوجوانان، ۶۰ سوال تصویری با رنگ سیاه و سفید طراحی شده است که این سوالات تصویری معمولاً شامل اشکال هندسی هستند. شیوه قرارگیری سوالات این تست هوش به این صورت است که در ابتدای آزمون، پرسش‌های آسان‌تر طرح می‌شود و کم کم پرسش‌ها سخت‌تر و پیچیده‌تر خواهند شد. روانشناسان این تست را برای افراد بالای 8 سال مناسب می‌دانند.

در هر سوال، قطعه‌ای از شکل بریده شده است که شخص آزمون‌دهنده باید گزینه‌ای که شکل با آن کامل می‌شود را انتخاب کند.تست هوش ریون برای سنجش ضریب هوش | ویکی هوش

3) تست هوش ریون برای بزرگسالان، ماتریس‌های پیشرفته

ماتریس‌های پیشرفته 48 سوال دارند که به صورت دو مجموعه 12 و 36 سوالی دسته بندی شده‌اند. این سوالات هم به تدریج سخت می‌شوند و سیاه و سفید طراحی شده‌اند. این تست برای افراد بالای 18 سال بسیار تست مناسبی است.

تست هوش ریون برای سنجش ضریب هوش | ویکی هوش

امتیازدهی آزمون ریون به چه صورت است؟

اشخاص با انجام تست هوش ریون بر طبق نمرات یا ضریبی که کسب می‌کنند، در یکی از 7 رده و گروه مختلف قرار می‌گیرند که عبارت هستند از:

  • افرادی که ضریب هوشی بیش از 127 دارند (ممتاز و نابغه)
  • افرادی که ضریب هوشی بین 120 تا 127 دارند (برهوش)
  •  افرادی که ضریب هوشی  بین 110 تا 120 دارند (باهوش)
  • افرادی که ضریب هوشی  بین 90 تا 110 دارند (متوسط)
  • افرادی که ضریب هوشی  بین 80 تا 90 دارند (متوسط رو به ضعیف)
  • افرادی که ضریب هوشی  بین 73 تا 80 دارند (مرزی)
  • افرادی که ضریب هوشی کمتر از 73 دارند (عقب مانده و مرزی ضعیف)

آیا تست هوش ریون معتبر است؟

تست ریون از بین مجموعه تست‌های معتبری مانند وکسلر و استنفورد؛ به‌دلیل هماهنگی و تجانس درونی لازم سؤالات آزمون، از اعتبار بالایی برخوردار است.

تست هوش ریون آنلاین و رایگان

اگر که بالای 18 سال سن دارید، می‌توانید به صورت آنلاین و رایگان در تست هوش ریون بزرگسالان شرکت کنید. جهت انتقال به صفحه تست ریون اینجا کلیک کنید.

سه تست هوش پرطرفدار در ویکی هوش:

«10 معما با پاسخ تشریحی که ضریب هوشی شما را افزایش می‌دهد.»

«تست هوش؛ کدام یک از این دو پرستار یک ربات است!؟»

«5 تست هوش ریاضی؛ به جای علامت سوال چه عددی را باید قرار دهیم؟»