مغز، یکی از پیچیده‌ترین و عجیب‌ترین اعضای بدن است که همواره مورد توجه پژوهشگران و علاقه‌مندان به علوم شناختی و علوم اعصاب قرار داشته است. کتاب‌های مفید برای مغز، به شما کمک می‌کنند تا با نحوه کارکرد و عملکرد مغز و با روش‌های تقویت آن آشنا شوید. در ادامه  این مطلب، به بررسی 8 کتاب مفید برای مغز خواهیم پرداخت.

8 کتاب‌ مفید برای مغز

1) کتاب قدم زدن روی ماه با اینیشتین

نویسنده: جاشوآ فوئر

مترجم: گیتی قاسم زاده

چه کتاب هایی برای مغز شما مفید هستند؟ | ویکی هوش

این کتاب یکی از بهترین کتاب‌ها برای تقویت حافظه است. این کتاب درباره‌ی راه‌های بهبود حافظه، افزایش تمرکز و توجه است. نویسنده این کتاب جاشوآ فوئر تمام مسابقات حافظه‌ی آمریکا را دنبال کرده است تا بتواند جواب سوالات مهمی در مورد حافظه را بدهد. (او به عنوان ژورنالیست در این مسابقات شرکت کرده است). این کتاب حقایق جالبی را در مورد قدرت حافظه آشکار می‌کند و مطالب زیادی را به مخاطب یاد می‌دهد.

روشی به نام «کاخ ذهنی» در این کتاب تعریف شده است که در 5 قرن پیش از میلاد طراحی شده است و سخنرانان بزرگ از آن برای به خاطر سپردن متن سخنرانی استفاده می‌کردند.

برای تهیه این کتاب از سایت دیجی کالا اینجا کلیک کنید.

2)  کتاب تقویت ذهن و حافظه (مختصر و مفید)

نویسنده: هارولد تیلور

مترجم: طوبی مردانی

چه کتاب هایی برای مغز شما مفید هستند؟ | ویکی هوش

کتاب «تقویت حافظه و ذهن» نوشته هارولد تیلور، روش‌های فشرده و کاربردی برای تقویت و بهبود حافظه و توانایی ذهنی را آموزش می‌دهد.

این کتاب در 10 فصل تنظیم شده است. در فصل اول ساختار ذهن و حافظه بررسی می‌شود. فصل دوم در مورد شگفتی‌ها و ظرفیت مغز صحبت می‌کند. فصل سوم درباره‌ی راهکارهای مراقبت بهتر و تغذیه‌ی مناسب است. فصل چهارم حوادث و اتفاقات طبیعی که برای مغز رخ می‌دهد را بررسی می‌کند. فصل پنجم درباره‌ی یاری رساندن به حافظه است. فصل ششم و هفتم درباره‌ی ارتباط و همکاری مغز و حافظه است. سه فصل آخر کتاب در مورد روش‌های حافظه برای به یاد آوردن اطلاعات مختلف است.

برای تهیه این کتاب از سایت طاقچه اینجا کلیک کنید.

3) کتاب صوتی چگونه حافظه برتر داشته باشیم؟

نویسنده: روبرت‌ توکه‌

مترجم: ساعد زمان

گوینده: اکرم پریمون

چه کتاب هایی برای مغز شما مفید هستند؟ | ویکی هوش

کتاب صوتی «چگونه حافظه برتر داشته باشیم» نوشته پروفسور «روبرت توکه» است که با ارائه راهکارها و روش‌هایی عملی به افراد کمک می‌کند تا حافظه قوی و برتری در خود به وجود آورند. در این کتاب، پروفسور توکه سعی کرده است جنبه فیزیولوژیکی عملکرد و تربیت حافظه را بررسی کند. این کتاب عوامل فیزیولوژیکی موثر در ضعف و تقویت حافظه را بررسی می‌کند. همچنین سیستم مغز را شرح می‌دهد و از مواد غذایی و معدنی و تاثیر آن‌ها بر کارکرد حافظه صحبت می‌کند.

اصلاح شیوه‌ی تنفس و بررسی داروها و مواد گیاهی و شیمیایی در فصل‌های بعدی کتاب مورد بررسی قرار می‌گیرند. در پایان هم تمرین‌های عملی برای سرعت بخشیدن به ذهن و حافظه ارائه شده است.

برای تهیه این کتاب از سایت کتابراه اینجا کلیک کنید.

4) کتاب باشگاه مغز (3) حافظه و یادگیری

نویسنده: تارا رضاپور، حامد اختیار

چه کتاب هایی برای مغز شما مفید هستند؟ | ویکی هوش

کتاب باشگاه مغز (3) (حافظه و یادگیری)، در سال 1396 منتشر شده است. این کتاب به بررسی مباحث حافظه و یادگیری مغز انسان می‌پردازد. در این کتاب، مطالبی در مورد نحوه‌ی کارکرد حافظه، نوع حافظه، فراموشی، تقویت حافظه و... آمده است.

بعد از موضوعات توانمندی قسمت‌های مختلف مغز و توجه و تمرکز در جلد اول، دوم و جلد سوم از این مجموعه تمرینات مفیدی را در 24 جلسه برای تقویت ذهن و حافظه در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد.

تمرینات این کتاب برای تقویت حافظه بسیار مفید است.

برای تهیه این کتاب از سایت دیجی کالا اینجا کلیک کنید.

5) کتاب پرورش حافظه و تقویت یادگیری

نویسنده: پاسکال میشلان

مترجم: میلاد کسایی

چه کتاب هایی برای مغز شما مفید هستند؟ | ویکی هوش

این کتاب  در سال 1398 توسط انتشارات مهرسا منتشر شده است و شما را با انواع ورزش‌های ذهنی برای نیرومند کردن حافظه‌تان آشنا می‌کند. هر فصل از تمرینات این کتاب با چیستان‌های سرگرم‌کننده، بازی‌ها و تصاویر جذاب و رنگارنگ همراه شده است تا بتوانید بدون یکنواختی و با اشتیاق در مسیر بهبود حافظه و افزایش خلاقیت خود گام بردارید. در بخش‌های مختلف کتاب نیز خودآزمایی‌هایی قرار داده‌ شده است تا از وضعیت کنونی و آتی حافظه‌ی خود آگاه شوید و شاهد پیشرفت گام‌به‌گام خود در هر مرحله باشید. با مطالعه‌ این کتاب که بر پایه‌ی جدیدترین یافته‌های علمی درباره‌ی مغز و فرایندهای شناختی تألیف شده است، به سایر ابزارهای تقویت حافظه نیازی نخواهید داشت.

برای تهیه این کتاب از سایت دیجی کالا اینجا کلیک کنید.

6) کتاب حافظه نامحدود

نویسنده: کوین هورسلی

مترجم: اصغر فرمان

چه کتاب هایی برای مغز شما مفید هستند؟ | ویکی هوش

کتاب «حافظه نامحدود»، اثر کوین هورسلی، به شما روش‌های پرورش حافظه را به صورت جامع و کاربردی آموزش می‌دهد تا بدانید چگونه باید حافظه‌تان را تمرین و توانایی‌های ذهنی‌تان را پرورش دهید و به کمک این راهکارها، ذهنی چابک و آماده داشته باشید.

با تمرین و استفاده از روش‌های آموزش داده شده در این کتاب، می‌توانید بهبود قابل توجهی در حافظه خود ببینید.

هرسلی این کتاب را پس از 20 سال تحقیق و اکتشاف درباره‌ی روش کارکرد ذهن و حافظه نوشته است. کوین هرسلی یکی از معروف‌ترین استادهای حافظه است که سالانه صدها کنفرانش و ورکشاپ در سراسر دنیا برپا می‌کند. این کتاب هم از جمله کتاب‌های معروف در زمینه‌ی تقویت حافظه است که مدت‌ها در صدر کتاب‌های پرفروش آمازون قرار گرفته است. کتاب حافظه نامحدود را انتشارات نسل نواندیش به زبان فارسی منتشر کرده است.

برای تهیه این کتاب از سایت طاقچه اینجا کلیک کنید.

این مقاله را نیز از دست ندهید: «5 کتاب پرفروش در حوزه افزایش هوش هیجانی»

7) کتاب قدرت کنترل ذهن و تفکر

نویسنده‌گان: دکتر روگر ویتوز، کریستین. اچ گودفروی

مترجم: مهدی صائمی

چه کتاب هایی برای مغز شما مفید هستند؟ | ویکی هوش

این کتاب اطلاعات مهمی درباره عملی کردن راه‌‌حل‌های مفید برای کنترل ذهن دارد. که می‌توانیم این نظریات را تمرین کرده و برای حل اختلالات روانی خود از آن‌ها بهره بگیریم. کتاب شرح می‌دهد که چگونه می‌توانید بر ذهن و تفکر خود مسلط شوید. و به‌طور کامل به ارائه‌ اطلاعات مهمی در خصوص عملی کردن راه‌‌حل‌های مفید برای کنترل ذهن بیان می‌کند و آن‌ها به بررسی استنتاج‌های عملی و تصدیق عوامل مورد نیاز در حمایت و پشتیبانی از کنترل ذهن می‌گذارد.

در کتاب قدرت کنترل ذهن و تفکر با زیرعنوان چگونه می‌توانید بر ذهن و تفکر خود مسلط شوید؟، دکتر روگر ویتوز به بررسی نحوه‌ی پرورش تسلط درونی انسان بر روی افکار خود پرداخته است تا شما بتوانید با استفاده از راهکارهای مفید آن در ایجاد تعادل بنیادی و یافتن راه‌‌حل اساسی در کاهش فشار و اضطراب درونی خود بکوشید. با برقراری این تعادل بنیادی می‌توان فرآیندهای فیزیولوژیک را تا 10 سال افزایش داد.

روگر ویتوز می‌گوید ذهن انسان پر از پرسش‌های اضطراب‌آمیز ناشی از بروز هرگونه تظاهر و معانی مبهم است. این پرسش‌ها از زمانی‌ که با طلوع صبح از خواب بیدار می‌شوید و تا لحظه‌ای که دوباره به بستر خواب می‌روید، ادامه دارد. این اضطراب‌ها در هر دوره از زندگی‌ روزمره‌ی انسان‌ها وجود دارد و دائماً به سبب این اضطراب‌ها دچار بیماری شک و تردید و حتی دردهای جسمانی می‌شوند.

برای تهیه این کتاب از سایت کتابراه اینجا کلیک کنید.

مقاله پیشنهادی برای شما: «5 کتاب در زمینه افزایش هوش کودکان»

8) کتاب مهارت‌های فکر کردن؛ استفاده از مغز در عصر اطلاعات

نویسنده: اریک گارنر

مترجم: طوبی مردانیچه کتاب هایی برای مغز شما مفید هستند؟ | ویکی هوشزندگی کردن در عصر اطلاعات، نوع استفاده‌ی ما از بدنمان را نیز تغییر داده است. «اریک گارنر» در کتاب «مهارت‌های فکر کردن» بر این نکته تأکید می‌کند که با نوع جدید سبک زندگی، بدن ما از ابزاری دارای عضلات قدرت فیزیکی به ابزاری خلاق و صاحب فکر تغییر وضعیت داده است.

اریک گارنر در کتاب خود به توضیح شیوه‌های فکر کردن و عملکرد مغز پرداخته است، نیازهای انسان امروز را در جهان مدرن بررسی کرده است و نیروی فکری را به عنوان اصلی‌ترین نیاز امروز معرفی می‌کند. گارنر معتقد است برای فکر کردن به مهارت‌هایی نیاز دارد. او در این کتاب، روش‌هایی طبقه بندی شده و مفصل به منظور کسب این مهارت‌ها ارائه کرده است.

برای تهیه این کتاب از سایت طاقچه اینجا کلیک کنید.

در پایان

در نهایت، می‌توان گفت که کتاب‌های معرفی شده در این مقاله، تنها چند نمونه از منابع بسیار مفید و به‌روز در زمینه بهبود عملکرد مغز و افزایش کارایی ذهنی هستند. با خواندن هر کدام از این کتاب‌ها و استفاده از توصیه‌های مطرح شده در آن‌ها، می‌توانید به‌طور قابل توجهی عملکرد ذهنی خود را بهبود بخشید و با افزایش توانایی‌های خود، حتی در کارهای روزمره خود نیز موفق‌تر عمل کنید. پس به نظر می‌رسد خواندن این کتاب‌ها برای هر فردی که به بهبود کارایی و کیفیت زندگی خود علاقه‌مند است، ضروری است. شما دیگر چه کتاب‌هایی را در این زمینه می‌شناسید؟ در قسمت کامنت‌ها به ما و سایر کاربران ویکی هوش معرفی کنید.


مقاله «معرفی 5 کتاب برتر در حوزه هوش مصنوعی» را نیز مطالعه کنید.