فهرست مطالب

  • هوش هیجانی چیست؟
  • معرفی کتاب‌ها

در این مقاله به سراغ هوش هیجانی رفته‌ایم و 5 کتاب برای افزایش هوش هیجانی معرفی کرده‌ایم. هوش هیجانی همان چیزی است که خط بطلانی روی تمام باورهای قدیمی ما می‌کشد. قبلا اگر قرار بود هوش را بسنجیم به سراغ میزان هوش IQ  معروف می‌رفتیم. چون یا نمی‌دانستیم چنین چیزی وجود دارد یا اگر می‌دانستیم، روش ابرازش را بلد نبودیم. اما به گفته هاوارد گاردنر ضریب هوشی محدود به IQ نیست بلکه 9 هوش دیگر هم در این میان هست حال مدت زمان زیادی می‌شود که نویسندگان، پژوهشگران و متخصصان مختلف به سراغ انواع هوش رفتند و مطالب علمی مختلفی نوشتند در این نوشتار سعی کرده‌ایم 5 کتاب که هوش هیجانی را افزایش می‌دهد را معرفی کنیم برای آشنایی با این کتاب‌ها همراه ویکی هوش باشید.

هوش هیجانی چیست، معرفی کتاب برای هوش هیجانی | ویکی هوش

هوش هیجانی چیست؟

ساده‌ترین تعریفی که می‌توان از هوش هیجانی کرد این است که هوش هیجانی توانایی شناخت و کنترل عواطف و احساساتمان است. هوش هیجانی را ممکن است با نام‌هایی مانند هوش عاطفی یا احساسی هم بشناسید. به این ترتیب کسانی که از هوش هیجانی بالایی برخوردارند، می‌توانند احساسات خود را به خوبی بشناسند، آن‌ها را کنترل کنند و در موقعیت‌های مختلف و با مدیریت آن، به خوبی از پس تعاملات انسانی برآیند.

برای آشنایی کامل با تفاوت‌ هوش هیجانی و IQ اینجا کلیک کنید.

این موضوع هرچند ممکن است برای عده‌ای جدید و ناشناخته باشد، اما مدت‌هاست که ذهن روانشناسان را به خود درگیر کرده است و بسیاری از پژوهشگران را برآن داشته تا مجموعه تحقیقاتشان را در قالب کتاب‌هایی مفید به دیگران نیز عرضه کنند.

هوش هیجانی | ویکی هوش

5 کتاب عالی برای افزایش هوش هیجانی

1)  کتاب هوش هیجانی (دانیل گلمن)

خرید این کتاب از دیجی کالا

این کتاب، نوشته دانیل گلمن، یکی از مهم‌ترین و اثرگذارترین نویسندگان و محققین این حوزه روانشناسی است که نظریات ارزشمندی در این زمینه ارائه کرده است. تاثیر هوش هیجانی در جزئیات زندگی، اعم از موفقیت شخصی و شغلی از دیگر مفاهیمی است که در این کتاب یاد می‌گیرید. با خواندن این کتاب خواهید آموخت که چطور هوش هیجانی خود را تقویت کنید و از آن برای رسیدن به مقاصد زندگی خود استفاده کنید. جوایز و دستاوردهای خلاصه کتاب هوش هیجانی به شرح ذیل است:

به مدت 1 سال و نیم در صدر لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تامیز قرار داشت و در بسیاری از کشورها به رکورد فروش دست پیدا کرد. این کتاب به 40 زبان زنده دنیا ترجمه شده است و هنوز هم به‌صورت گسترده چاپ و خوانده می‌شود. و همینطور یکی از مهم‌ترین مراجع علمی روانشناسی برای شناخت و درک مفهوم هیجانی محسوب می‌شود و ارزش آکادمیک دارد. کتاب هوش هیجانی در رده کتاب‌های روانشناسی عصبی عامه‌پسند وبسایت آمازون، رتبه پنجم فروش و در رده کتاب‌های سلامت هیجانات ذهنی، در رده دوازدهمین کتاب پرفروش قرار دارد همچنین در رده کتاب‌های خودیاری هیجانی، در رده بیست‌ویکم فروش کتاب‌های فروشگاه آمازون قرار دارد.

هوش هیجانی | ویکی هوش

2) کتاب هوش هیجانی (دیوید کلارک)

خرید این کتاب از دیجی کالا

اگر نگاهی به تاریخ بیندازیم، هوش را می‌بینیم که به عنوان یکی از عوامل موفقیت و خوشبختی، همیشه در صدر درخشیده است. حتی در دوران کودکی خودمان هم، هوش یکی از شاخص‌های مهمی بود که با کمک آن می‌شد میزان موفقیت در مدرسه و حتی کار آینده را تعیین کرد، اما سوالی که بسیاری از افراد بارها و بارها از خود پرسیده‌اند این است که آیا می‌توان هوش را افزایش داد؟ دیوید کلارک در کتاب هوش هیجانی، ۲۱ راهنمایی گام به گام روزانه را به مخاطبانش ارائه کرده است این راهنمایی‌ها به افراد کمک می‌کنند تا در مهارت‌های اجتماعی به تسلط برسند و روابطشان را بهبود ببخشند و هوش هیجانی خود را تقویت کنند. در حقیقت اگر هوش هیجانی را مفهومی بدانیم که قابل رشد و پرورش است، این کتاب یکی از بهترین راهنماهای ما برای پرورش و افزایش هوش هیجانی است.

هوش هیجانی | ویکی هوش

3) کتاب پرورش هوش هیجانی (اثر کریستین وایلدینگ)

خرید این کتاب از دیجی کالا

حال نوبت به پرورش هوش هیجانی می‌رسد یعنی دقیقا همان کاری که کریستین وایلدینگ در کتابش انجام داده است. یکی از راه‌هایی که به ما کمک می‌کند زندگی خود را در مسیر تغییرات مثبت جلو ببریم، این است که یاد بگیریم  چگونه می‌توانیم در تعاملاتمان و ارتباطاتی که با دیگران برقرار می‌کنیم، بهتر عمل کنیم و مهارت خودمان را در زندگی اجتماعی‌مان گسترش دهیم؟ این کتاب با کمک تمریناتی که در انتهای هر فصل دارد، مسیر پیش روی ما را مشخص و روشن می‌کند. البته نکته مثبت تمرینات، سادگی و قابل اجرا بودن آن‌هاست. به این ترتیب فشاری بر دوش خود احساس نمی‌کنید. حس شادی که پس از انجام هر تمرین و دیدن نتایج آن می‌چشید، بی‌نظیر است. قطعا این کتاب برای افزایش هوش هیجانی به کارتان خواهد آمد پس حتما این کتاب را مطالعه کنید.

کتاب پرورش هوش هیجانی | ویکی هوش

4) کتاب 7 عادت مردمان موثر (اثر استفان کاوی)

خرید این کتاب از دیجی کالا

نویسنده کتاب هفت عادت مردمان موثر استفان کاوی است. این کتاب بدون هیچ شک و تردیدی یکی از بهترین کتاب‌های روان‌شناسی، افزایش هوش هیجانی و کنترل زندگی در جهان محسوب می‌شود و همین‌طور پس از گذشت چندین سال از عرضه آن به بازار کماکان یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در جهان محسوب می‌شود و توانسته است تغییرات عمیقی در زندگی بسیاری از افراد ایجاد کند. جملات این کتاب برای افرادی است که می‌خواهند کنترل زندگی خودشان را به دست بگیرند و به موفقیت دست پیدا کنند. اگر به دنبال موفقیت و پیروزی هستید این کتاب 7 عادت موثر را مطالعه کنید.

کتاب 7 عادت مردمان موثر

5) کتاب آیین دوست‌یابی و چگونگی نفوذ در دیگران (اثر دیل کارنگی)

خرید این کتاب از دیجی کالا

وقتی صحبت از هوش هیجانی به میان می‌آید، باید انتظار روابط را هم کشید، روابطی که می‌توانند زندگی ما را از این رو به آن رو کنند، تغییراتی عمیق و لذت‌بخش در آن ایجاد کنند و در نهایت کاری کنند که زندگی کردن و وقت گذراندن با دوستان و آدم‌ها، به کاری دل‌نشین تبدیل شود. برای انسان‌های اجتماعی و مخصوصا انسان‌هایی که در این عصر زندگی می‌کنند وجود دوست یکی از ضروریات زندگی به شمار می‌رود، اما آیا می‌توان با همان روش‌های قدیمی و از مد افتاده مدرسه‌ای با دیگران ارتباط برقرار کرد و انتظار داشت تا این ارتباط پایدار و مستحکم باقی بماند؟ کتاب آیین دوست‌یابی برای افزایش هوش هیجانی در این رابطه است.

دیل کارنگی در کتاب آیین دوست‌یابی راه و روش پیدا کردن دوست را به ما یاد می‌دهد. دوستی‌ها و ارتباطات عمیقی که می‌توانند در بالا بردن کیفیت زندگی ما تاثیر بگذارند چگونه آغاز می‌شوند؟ چطور ادامه می‌یابند؟ چرا ما در ارتباطاتمان به مشکل بر می‌خوریم و چطور می‌توانیم این موانع و چالش‌ها را از میان برداریم؟ چگونه می‌توانیم در گفتگوهایمان موفق باشیم و اعتماد افراد مختلف را به خود جلب کنیم؟ این کتاب نتیجه سال‌ها پژوهش دیل کارنگی بر روی این پرسش‌ها است. جالب است بدانید او بارها و بارها کتاب خود را ویرایش کرد تا در نهایت به نسخه نهایی رسید، نسخه‌ای که می‌تواند به نحوی پاسخگوی این نیاز در وجود تمام افراد بشر باشد.

کتاب آیین دوستیابی و چگونگی نفوذ در دیگران | ویکی هوش

سخن پایانی ویکی هوش

همه‌ی ما می‌خواهیم روابط پایدار، دوستی‌های عمیق، موفقیت‌های شغلی و در نهایت به دست آوردن احساس رضایت و آرامش از زندگی داشته باشیم  البته که این کار تلاش زیادی می‌خواهد و موانع خاص خودش را هم دارد اما اگر منابع یا راهنماهایی باشند که راه عبور از این موانع را به ما نشان دهند از آن استفاده می‌کنیم، از جمله مهمترین این منابع که بسیار می‌توانند مفید و کاربردی باشند، کتابهای معتبر هستند.

اگر شما هم کتاب‌هایی برای افزایش هوش هیجانی می‌شناسید، در قسمت کامنت‌ها به این فهرست اضافه کنید.