کودکان در سنین متفاوت نیازهای مختلفی دارند که پاسخ صحیح والدین آن‌ها به نیازهای مختلف‌شان، زمینه‌ساز رشد و کمال کودک در آینده می‌باشد. انسان تنها موجودی است که به او قدرت تفکر و اختیار و اراده بخشیده شده است، اما همانطور که می‌دانید این قدرت انسان نیز قابل پرورش و رشد خواهد بود. همه کودکان باهوش هستند، اما این هوش قابل رشد و پیشرفت می‌باشد. وقتی کودکی با محیط پیرامونش آشنا می‌شود، ذهن کنجکاو، به سرعت دنبال یادگیری آن چه می‌بیند و می‌شنود، خواهد بود. ذهن کودک بسیار فعال و آماده پذیرش اطلاعات جدید است. انجام دادن بازی‌هایی که کودک برای انجام آن‌ها نیاز دارد از ذهن استفاده کند، باعث افزایش خلاقیت و تفکر در وی می‌شود و به شدت با تقویت ذهن کودک تمرکز و دقت بالا می‌رود. در این مقاله سعی شده 5 کتاب که باعث افزایش هوش در کودکان می‌شود خدمت شما عزیزان معرفی شود که در ادامه نام کتاب با یک سری از توضیحات کوتاه در مورد کتاب ارائه شده است که می‌تواند راهگشای شما جهت تهیه بهترین کتاب‌های آموزشی برای فرزندانتان باشد.

معرفی 5 کتاب جهت افزایش هوش کودکان

1) مجموعه ی 4 جلدی 340 بازی موثر در پرورش هوش کودکان

نویسنده: داریوش صادقی

ناشر: شهر قلم

این که یک سری بازی‌های مختلف را در یک کتاب تقویت هوش کودکان ببینید، جالب است. نقشِ بازی کردن در رشد مهارت‌های مختلف فردی و اجتماعی کودکان و (حتی بزرگسالان) غیرقابل انکار است. هر یک از این کتاب‌ها به پرورش انواع هوش‌های هشت‌گانه‌ از طریق بازی‌های فردی و گروهی جذاب و سرگرم‌کننده می‌پردازد. بازی‌های این کتاب در هر زمان و مکان و موقعیت برای کودکان قابل اجراست و همزمان با مشغول داشتن آن‌ها باعث افزایش هوش آن‌ها هم می‌شود. این مجموعه توسط جمعی از روانشناسان کودک و نوجوان گردآوری و تالیف شده است.

برای خرید این کتاب از سایت دیجی کالا اینجا کلیک کنید.

مقاله مرتبط و تکمیلی: «تعریف هوش و نظریه هوش‌های چندگانه هوارد گاردنر»

2) مجموعه 6 جلدی تقویت هوش کودکان

نویسنده: محمد جواد گلشنی

ناشر: کودک یار واحد کودک و نوجوان نشر یوشیتا

این مجموعه 6 جلدی با تصاویر زیبا و رنگارنگ به همراه فعالیت‌هایی که دارد روی تمرکز و دقت فرزندانتان کار می‌کند و دقت و تمرکز آن‌ها را در ارتباط با تصاویر افزایش می‌دهد این کتاب برای سنین پیش از دبستان مناسب‌تر است.

سه جلد این کتاب درباره پیدا کردن تفاوت‌ها و سه جلد دیگر درباره حل کردن ماز‌ها و مارپیچ‌های مختلف است.

برای خرید این کتاب از سایت دیجی کالا اینجا کلیک کنید.کتاب تقویت هوش کودکان

3) کتاب تقویت دقت و توجه با بازی برای کودکان

نویسنده: داریوش صادقی

ناشر: نیستان

کتاب تقویت دقت و توجه با بازی، در دو جلد، در زمینه اختلال‌‌های یادگیری برای کودکان تهیه و تدوین شده است. این کتاب که برای سنین 6 تا 12 سال مناسب است با ارائه 220 بازی موثر در افزایش دقت و توجه کودکان به تقویت و حتی درمان اختلال در این زمینه با ارائه بازی‌های ساده می‌پردازد. این مجموعه اهداف زیر را دنبال می‌کند:

 • معرفی و کشف نشانه‌های اختلال دقت و توجه در کودکان
 • ارائه تست‌های تشخیص اختلال دقت و توجه در کودکان
 • ارائه راهکار دقت و توجه
 • معرفی روش‌های تن‌آرامی و آرام‌سازی ذهن
 • معرفی بازی‌های فکری و تمرکزی
 • معرفی بازی‌های ترسیم شکل در آینه

برای خرید این کتاب از سایت دیجی کالا اینجا کلیک کنید.کتاب تقویت هوش کودکان

4) کتاب 101 بازی تمرکزی برای تقویت تمرکز، توجه، رشد ذهنی و هوش کودکان

نویسنده: باربارا شر

مترجمان: الهه حجه فروش، محمد بهشتیان

ناشر: بهشتیان

نویسنده این کتاب به خواننده نشان می‌دهد که چگونه توجه کودکان را با بازی‌های جالب و دوست‌داشتنی جلب نماید، چگونه به آن‌ها کمک کند قدرت تمرکز خود را افزایش دهند و به گونه‌ای که بتوانند در سراسر زندگی از آن بهره‌مند شوند. وی بازی‌ها را براساس سن کودکان به 4 بخش تقسیم کرده است که عبارت اند از:

بازی‌های ویژه کودکان زیر 1 سال، کودکان 1 تا 3 سال، کودکان 3 تا 6 سال و کودکان 6 تا 12 سال که نام برخی از بازی‌ها به قرار زیر است:

 • اسباب بازی‌های آویزان
 • نور چراغ قوه در تاریکی
 • شکار آهن ربا
 • در بطری را ببند
 • تمرین ضربه زدن
 • سایه بازی
 • جور کردن کلمات
 • گزارش پلیس
 •  اسم اصوات
 • نقاشی روی کاشی
 • هنر برنامه ریزی

برای خرید این کتاب از سایت یکتامهر اینجا کلیک کنید.

کتاب تقویت هوش کودکان

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله مشابه را نیز بخوانید: «بازی برای تقویت هوش کودکان»

5) کتاب هوش کودک خود را تا 30 نمره افزایش دهید: روش‌های عملی و موثر برای پرورش هوش کودکان از تولد تا 5 سالگی

نویسندگان: دیوید پرل‌ماتر و کارول کلمن

مترجم: مجتبی امیری‌ مجد

ناشر: شهر آشوب

پیش از این تصور می‌شد که فقط ژنتیک در تیزهوشی تأثیر می‌گذارد، اما امروزه بسیاری از دانشمندان عقیده دارند که محیط نیز در رشد هوشی تأثیر چشمگیری دارد. در پنج سال اول زندگی، رشد مغز سریع است و فراهم کردن محیط مطلوب، تغذیه مناسب و فعالیت‌هایی که به پرورش مغز کمک می‌کنند، می‌توانند توانایی‌های ذهنی کودک را افزایش دهند. نویسنده کتاب حاضر معتقد است که والدین با استفاده از بازی‌های فکری، فعالیت‌های تقویت‌کننده مغز، مکمل‌های غذایی مفید، دوری از مواد سمی زیان‌آور، آموزش موسیقی، تغذیه مناسب و عدم مصرف داروهای نامناسب توانایی‌های مغزی کودک خویش را در پنج سال اول زندگی افزایش داده و به تیزهوش‌تر شدن او کمک کنند. وی نظرات خویش را در چند بخش با عنوان‌های فرصت محدود برای پرورش ذهن کودک، تقویت ذهن کودک از گهواره تا مدرسه، تغذیه، ایجاد محیط مناسب برای تقویت مغز کودک، ارتباط مغز و بدن، بیماری‌های جسمی و واکسیناسیون که ممکن است در مغز کودک تأثیر بگذارد، و مقابله با اختلال نقص توجه، بیش‌فعالی (ADHD) از طریق تقویت مغز کودک، ارائه کرده است.

برای خرید این کتاب از سایت دیجی کالا اینجا کلیک کنید.

مقاله پیشنهادی: «پدر و مادرها بخوانند؛ 12 ماده غذایی موثر برای تقویت هوش کودکان»

سخن پایانی

والدین عزیز برای اینکه بتوانید کتاب مورد نیاز کودک خود را تهیه کنید باید ابتدا استعداد و توانمندی‌های کودک خود را کشف کنید. کتاب‌های آموزشی می‌توانند کمک زیادی به شما کنند چون آن‌ها به صورت کاملا تخصصی گردآوری شده‌اند. کتاب‌های آموزشی علاقه کودک را به یادگیری و آموزش بیشتر می‌کنند. بدین ترتیب کودک شما انگیزه لازم را به دست آورده و می‌تواند در حوزه‌های مختلف هوش خود را به چالش بکشد. فردی که از کودکی عادت به مطالعه داشته باشد قطعاً در آینده نیز این عادت پسندیده را با خود خواهد داشت. کتاب نه تنها جنبه سرگرمی برای کودک شما دارد بلکه مفید هم هست.

برای شناخت دنیای پیرامون، کودک به کتاب نیاز دارد و می‌تواند پاسخ سوالات خود را به راحتی پیدا کند. یکی از مهم‌ترین کارهایی که شما والدین در کنار کودکان باید انجام دهید این است که خود شما هم در کنار کودکان و فرزندانتان به امر مطالعه همت داشته و در کنار آن‌ها مطالعه کنید. برای تهیه کتاب‌های آموزشی ابتدا باید به سن کودک توجه کنید تا بتوانید کتابی متناسب با سن او را خریداری کنید‌ در این زمان در نظر گرفتن هوش، علاقه و استعداد کودک شما نیز مهم است. کودک باید به کتابی که برای‌ او تهیه کرده‌اید علاقه داشته باشد تا بتواند مدت طولانی با او سرگرم شود. مهم‌ترین عامل برای تهیه کتاب‌های آموزشی توجه به علاقه کودک خود می‌باشد و بر اساس علایق و استعدادهای کودک‌تان اقدام به تهیه کتاب‌های آموزشی کنید.

در این مقاله سعی کردیم 5 مورد از کتاب‌های افزایش هوش کودکان، با محتوای ارزشمند را خدمت شما ارائه بدهیم و امیدواریم که این کتاب‌ها و توضیحات کوتاه و مختصر راهگشای شما در جهت رشد و پیشرفت فرزند عزیزتان باشد و طبیعی است که هر چه شما نسبت به علایق و استعدادهای کودک خود شناخت بیشتری داشته باشید می‌توانید بهتر و راحت‌تر به کودک خودتان کمک کنید.

در پایان از شما دعوت می‌کنیم تا نگاهی کوتاه به سایر مطالب ویکی هوش بیاندازید.