با وجود رشد تولید محتوای دیجیتال و محتوای تصویری و ویدئویی، هنوز بسیارند کسانی که ترجیح می‌دهند با خواندن کتاب اطلاعاتشان را درباره حوزه‌های مورد علاقه خود افزایش دهند. در حیطه‌ی هوش مصنوعی هر سال کتاب‌های زیادی برای طیف‌های مختلفی از مخاطبان نوشته می‌شود. اگر شما هم جزء افرادی هستید که به حوزه هوش مصنوعی علاقه‌مندید، با ویکی هوش همراه باشید تا در ادامه با 5 کتاب برتر در این حوزه آشنا شوید.

توجه: برای خواندن کتاب‌های مربوط به هوش مصنوعی، بهتر است آشنایی اولیه با ریاضیات و پایتون داشته باشید.

همچنین بخوانید: «هوش مصنوعی چیست؟ تعریف و کاربرد آن»

1) کتاب «هوش مصنوعی با مثال»

کتاب Artificial Intelligence By Example نوشته دنیس روتمن است. این کتاب تلاش می‌کند تا نحوه کار با سیستم‌های هوش مصنوعی را با مثال‌های عینی و ملموس برای خواننده توضیح دهد. یکی از مهم‌ترین مشکلات کسانی که می‌خواهند هوش مصنوعی را شروع کنند این است که درکی از مشکلات عینی و واقعی که هوش مصنوعی به‌دنبال حل آن‌هاست ندارند. با خواندن این کتاب خواننده می‌فهمد که چگونه هوش مصنوعی می‌کوشد که برای حل مشکلی روزمره سیستمی مبتنی ‌بر الگوریتم‌های هوش مصنوعی تولید کند. همچنین در این کتاب هوش مصنوعی، خواننده با نحوه کار مدل‌های یادگیری ماشین آشنا می‌شود و کاربردهای AI (هوش مصنوعی) در حوزه‌هایی مانند بلاکچین را نیز یاد می‌گیرد.

مقاله پیشنهادی: «هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟ توضیح کامل و به زبان ساده»

پس از خواندن این کتاب، خواننده درکی از بنیادهای هوش مصنوعی خواهد داشت و روش کار سیستم‌های هوش مصنوعی را با مثال‌های عینی خواهد فهمید. فقط توجه داشته باشید که برای درک مطالب این کتاب هوش مصنوعی آشنایی اولیه با پایتون و مباحث آماری ضروری است.

برای خرید این کتاب از سایت دیجی کالا، اینجا کلیک کنید.

معرفی 5 کتاب برتر در حوزه هوش مصنوعی | ویکی هوش

2) کتاب «موتورهای هوشمند، مقدمه‌ای آموزشی ریاضیات دیپ لرنینگ»

کتاب «Artificial Intelligence Engines: A Tutorial Introduction to the Mathematics of Deep Learning»  نوشته جیمز وی استون است. کتابی که نحوه الگوریتم‌های هوش مصنوعی را در قالب شبکه‌های عصبی توضیح می‌دهد. در مقدمه این کتاب توضیح داده شده است که شبکه‌های عصبی دیپ به الگوریتم‌های تطبیقی برای تسلط بر انواع فعالیت‌های انسانی، مانند تشخیص سرطان، تشخیص اشیا، تشخیص گفتار، کنترل روباتیک، شطرنج، تخته نرد و صنعت گیمینگ، متکی هستند. این کتاب هوش مصنوعی، اول الگوریتم‌های کلیدی یادگیری شبکه‌های عصبی را توضیح می‌دهد و بعد تحلیل‌های ریاضی دقیقی از آن‌ها ترسیم می‌کند.

برای خرید این کتاب از سایت مالتینا، اینجا کلیک کنید.

معرفی 5 کتاب برتر در حوزه هوش مصنوعی | ویکی هوش

3) کتاب «هوش مصنوعی کاربردی، کتابی برای رهبران تجاری»

کتاب هوش مصنوعی «Applied Artificial Intelligence: A Handbook For Business Leaders»، توسط ماریا یائو، آدلین ژو و مارلین جیا نوشته شده است. این کتاب یک راهنمای عملی برای رهبران تجاری‌ای است که علاقه زیادی به استفاده از هوش ماشینی دارند. این کتاب به آن‌ها کمک می‌کند تا بهره‌وری سازمان‌هایشان را افزایش دهند و بتوانند از طریق به‌کارگیری هوش مصنوعی و لرنینگ ماشین تصمیمات تجاری بگیرند.

نوشتار پرطرفدار ویکی هوش درباره هوش مصنوعی: «15 فیلم برتر دنیا با موضوع هوش مصنوعی»

این کتاب به شما می‌گوید که بهترین موارد استفاده تجاری از هوش مصنوعی که تاکنون ایجاد شده است کدام‌ها هستند؟ چگونه می‌توانید بهترین مورد تجاری برای پذیرش هوش مصنوعی را شناسایی و فرصت‌ها را ارزیابی کنید؟ آیا باید پلتفرم هوش مصنوعی بسازید و بخرید یا نه؟ چگونه می‌توانید استعدادهای برتر در زمینه هوش مصنوعی را برای شرکت خود پیدا و جذب کنید؟ ورود هوش مصنوعی به کسب‌و‌کارتان چگونه باعث افزایش درآمد یا کاهش هزینه‌ها می‌شود؟

برای خرید این کتاب از سایت دیجی کالا، اینجا کلیک کنید.

معرفی 5 کتاب برتر در حوزه هوش مصنوعی | ویکی هوش

4) کتاب «انسان + ماشین: تجسم مجدد کار در عصر هوش مصنوعی»

کتاب هوش مصنوعی «Human + Machine: Reimagining Work in the Age of AI» توسط پل آر. داگرتی و اچ جیمز ویلسون نوشته شده است. این کتاب در مورد ماهیت پارادایم هوش مصنوعی صحبت می‌کند، که به شما کمک می‌کند تا همه فرآیندهای تجاری در یک سازمان را تغییر دهید. این کتاب توضیح می‌دهد که چگونه شرکت‌ها از قوانین جدید هوش مصنوعی برای پیشرفت در نوآوری استفاده می‌کنند. همچنین شش نوع کاملاً جدید نقش ترکیبی انسان + ماشین را توصیف می‌کند که هر شرکتی باید از آن‌ها بهره ببرد.

برای خرید این کتاب از سایت مالتینا، اینجا کلیک کنید.

معرفی 5 کتاب برتر در حوزه هوش مصنوعی | ویکی هوش

5) کتاب «معماران هوش»

کتاب «Architects of Intelligence: The truth about AI from the people building it»  حاوی مجموعه‌ای از مصاحبه‌های عمیق است که در آن نویسنده، مارتین فورد، با سوالاتش ماهیت هوش مصنوعی را آشکار می‌کند و افکار باهوش‌ترین ذهن‌های جامعه هوش مصنوعی را بیان می‌کند. این کتاب هوش مصنوعی به جمع‌آوری نظرات افراد سرشناس تجارت هوش مصنوعی مانند استوارت راسل، رادنی بروکس، دمیس حسابیس و یوشوا بنگی کمک می‌کند. با خواندن این کتاب به دانش عمیقی در مورد هوش مصنوعی و آینده آن دست پیدا خواهید کرد.

برای خرید این کتاب از سایت مالتینا، اینجا کلیک کنید.

معرفی 5 کتاب برتر در حوزه هوش مصنوعی | ویکی هوش

امیدواریم این لیست از 5 کتاب برتر در حوزه هوش مصنوعی به عنوان یک نقطه پرش خوب برای سفر خواندن شما از طریق هوش مصنوعی باشد.

ممنونیم که تا اینجا با ویکی هوش همراه بودید، اگر کتابی در ارتباط با هوش مصنوعی می‌شناسید در بخش دیدگاه برایمان بنویسید.

منبع: mag.snapp.express