در تاریخ سینما، شخصیت‌های شرور و نابغه زیادی وجود داشته‌اند که هر کدام با ویژگی‌های خاص خود، در فیلم‌های مختلف به تصویر کشیده شده‌اند و هر کدام از آن‌ها دارای جذابیت و خاصیت خاص خود هستند که در این مطلب لیستی از این شخصیت‌ها را به شما معرفی کرده‌ایم.

1) دکتر هانیبال لکتر در فیلم سکوت بره‌ها

با بازی آنتونی هاپکینز (Anthony Hopkins)

10 شخصیت شرور و نابغه تاریخ سینما | ویکی هوش

آنتونی هاپکینز، بازیگر بریتانیایی، در 31 دسامبر 1937 در والز، بریتانیا به دنیا آمد. وی در طول دوره‌ی حرفه‌ای خود در فیلم‌های بسیاری بازی کرده است و به خاطر نقش‌های برجسته‌ای که ایفا کرده، از جمله نقش هانیبال لکتر در فیلم سکوت بره‌ها (The Silence of the Lambs)، به عنوان یکی از بازیگران برجسته‌ی صنعت سینما شناخته می‌شود.

جالب است بدانید که فیلم سکوت بره‌ها تنها فیلم ترسناک تاریخ سینما است که تابه‌حال موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم شده است.

کاراکتر دکتر هانیبال لکتر مردی بسیار باشخصیت، مودب و هوشمند است. او نقاشی بسیار توانمند است که با کمک حافظه‌‌ی نیرومندش می‌تواند جزئیات را به خاطر آورد و ساختمان‌های زیبای فلورانس را نقاشی کند. دیدارهای استارلینگ (با بازی جودی فاستر) و دکتر لکتر مانند کلاس درس روان‌شناسی است. دکتر لکتر در تلاش است به استارلینگ نشان دهد چه چیزی زمینه را برای قاتل زنجیره‌ای شدن بوفالو بیل فراهم کرده است. او در گفت‌و‌گو با استارلینگ به آسیب‌شناسی روانی بوفالو بیل می‌پردازد. برای این‌که بدانید چرا یک روان‌شناس با این شخصیت والا و مودب یک قاتل زنجیره‌ای آدمخوار شده است، باید فیلم دیگری به نام خیزش هانیبال یا Hannibal Rising را ببینید.

2) والتر وایت در سریال برکینگ بد

با بازی برایان کرانستون (Bryan Cranston)

10 شخصیت شرور و نابغه تاریخ سینما | ویکی هوش

ژان پیاژه یک روانشناس فرانسوی است که در مورد احساس شدید حقارت در ناخودآگاه، نظریه‌ای جالب را ارائه کرده: از نظر او احساس شدید حقارت می‌تواند یک عامل بزرگ برای موفقیت باشد. به این صورت که فرد مبتلا به واسطه احساس شدید حقارت تلاش می‌کند تا ضعف‌هایش را برطرف کند و در واقع از این عقده، به عنوان یک محرک قوی استفاده کند. اما این نظریه پیاژه یک سوی دیگری هم دارد، این که شخص مبتلا به جای استفاده از محرک عقده حقارت در راه صحیح، از آن برای موفقیت در اعمال غیر متعارف استفاده می‌کند و به اصطلاح تابو‌ها را برای خود مجاز می‌کند.

شخصیت والتر وایت در سریال برکینگ بد که در میانسالی به سر می‌برد، این احساس حقارت را داشت. اما در اوایل سریال هنوز محرک آن را نپذیرفته بود. او برای مدت‌ها در همان برزخ زندگی می‌کرد تا اینکه با سرطان روبه رو شد. صحنه‌ای که والتر متوجه سرطان کشنده‌اش شد تماشایی است. در آن صحنه انگار تمام سال‌های زندگی‌اش از جلو چشمان والتر رد شد. احتمالا به چنین چیزی فکر می‌کرده که این همه سال بی‌مفهوم زنده بودم، و در آخر خیلی مسخره می‌میرم. محرک عقده حقارت والتر، کم کم از بخش ناخودآگاه او خارج می‌شد و این موضوع بیشتر برایش روشن‌تر می‌شد. فکر اینکه در سن حدود پنجاه سالگی نتوانسته هیچ ارزشی بین خانواده و جامعه داشته باشه و در آخر هم قرار بود در همین وضعیت بمیرد بدجوری عذابش می‌داد. هر چه بیشتر می‌گذشت، محرک عقده حقارت بزرگتر می‌شد و والتر را به یک تحول بزرگ نزدیک‌تر می‌کرد. او در نهایت از این محرک استفاده کرد ولی در راه یک تابو! سرانجام والتر به واسطه محرک عقده حقارت، و برای اطمینان از امنیت مالی خانواده‌اش پس از مرگ، با همکاری دانش آموز سابقش جسی پینکمن متوسل به ساخت متامفتامین و مواد مخدر شد.

تکامل والتر وایت از معلم شیمی مدرسه و مرد خانواده به یک مرد باهوش بی‌رحم و قاتل، محور اصلی این سریال است. والتر وایت فردی شرور و زیرک است که دشمنان خود و کسانی که برخلاف خط فکری او هستند را به سادگی از سر راه برمی‌دارد. برایان کرانستون برای بازی در این نقش موفق به کسب 4 جایزه امی شده‌ است.

3) جوکر در فیلم شوالیه تاریکی

با بازی هیث لجر (Heath Ledger)

10 شخصیت شرور و نابغه تاریخ سینما | ویکی هوش

هیث لجر به دلیل بازی‌ قوی و شگفت‌انگیزش در نقش جوکر مورد تجلیل و تقدیر بسیاری از سوی صنعت سینمای جهان قرار گرفت. وی برای نقش جوکر جایزه اسکار، جایزه گلدن گلوب و جایزه بفتای انگلستان را به دست آورد. شخصیت جوکر در فیلم شوالیه تاریکی، یک تروریست و جنایتکار است که هدفش ایجاد بی‌نظمی و اختشاش در شهر گاتهام و شکست نظم و امنیت شهر است. این شخصیت برای رسیدن به هدفش از جنایت‌های بسیار و روش‌های ترسناکی استفاده می‌کند.

هیث لجر در ۲۲ ژانویه ۲۰۰۸ بر اثر مصرف بیش از حد دارو درگذشت.

4) نورمن بیتس در فیلم روانی

با بازی آنتونی پرکینز (Anthony Perkins)

10 شخصیت شرور و نابغه تاریخ سینما | ویکی هوش

روانی (به انگلیسی: Psycho) فیلمی در ژانر وحشت روان‌شناختی و دلهره‌آور به کارگردانی آلفرد هیچکاک محصول سال ۱۹۶۰ کشور آمریکا است. این فیلم یکی از برترین فیلم‌های ژانر وحشت و از برجسته‌ترین آثار تاریخ سینما شمرده می‌شود.

شخصیت منفی این فیلم، نورمن بِیتس، جزو برترین شروران تاریخ سینمای جهان محسوب می‌شود و در فهرست «۱۰۰ سال… ۱۰۰ شرور و قهرمان» بنیاد فیلم آمریکا، که فهرستی از ۵۰ تا از برترین قهرمان‌ها و ۵۰ تا از برترین شرورهای تاریخ سینما به انتخاب منتقدان سینماست، در رتبه ۲ قرار دارد.

آنتونی پرکینز در نقش نورمن بیتس در فیلم روانی، یک بازیگر بسیار موفق و پرطرفدار اهل آمریکا بود. وی با بازی در این فیلم به خاطر بازیگری بی‌نظیرش در نقش یک شخصیت خفاش‌نما و نابغه شرور، شهرت جهانی به دست آورد.

در فیلم روانی، نورمن بیتس نقش یک کارمند پناهگاه را بازی می‌کند که دارای شخصیتی تاریک و مشکلات روانی است. او به عنوان یک شخصیت تفکراتی و شکایت‌گر با مشکلاتی نسبت به مادرش که در گذشته به دلیل ناتوانی‌های خود به خانه خود بازگردانده شده بود، رو به رو است. با گذر زمان، شخصیت نورمن به تدریج به یک قاتل سریالی تبدیل می‌شود و در نهایت رازهایی که در فیلم روانی پنهان شده‌اند، فاش می‌شوند.

5) دارث ویدر در فیلم جنگ ستارگان

با بازی جیمز ارل جونز (James Earl Jones)

10 شخصیت شرور و نابغه تاریخ سینما | ویکی هوش

 در فیلم‌ جنگ ستارگان، دارث ویدر به عنوان شخصیت اصلی در نقش یکی از سیت‌های امپراتوری یعنی دوکو است، که به دنبال تسخیر کهکشان و نابودی متمدنان خارج از امپراتوری است. دارث ویدر دارای قدرتی بسیار بالا، توانایی‌های شگفت‌انگیزی و یک شمشیر نوری قدرتمند است. همچنین، او یکی از شخصیت‌های مهم داستان جنگ ستارگان است که با تغییر نگرش‌ها و اتفاقاتی که در طول سری فیلم‌ها رخ می‌دهد، نقش او نیز تغییر می‌کند. در کل، دارث ویدر یکی از شخصیت‌های بسیار مشهور، باهوش و محبوب در تاریخ سینما است.

6) هانس لاندا در فیلم حرامزاده‌های لعنتی

با بازی کریستوف والتز (Christoph Waltz)

10 شخصیت شرور و نابغه تاریخ سینما | ویکی هوش

هانس لاندا شخصیت خیالی خلق شده توسط کوئنتین تارانتینو است که در فیلم حرامزاده‌های لعنتی (محصول ۲۰۰۹) به تصویر کشیده شده‌است. این شخصیت یک افسر بی‌رحم نازی است که در ظاهر بسیار خوش برخورد، فهمیده و تحصیلکرده ولی در عین حال بسیار بی‌رحم و خبیث است. در حقیقت برجسته‌ترین نقطه قوت فیلم حرامزاده‌های لعنتی به کارگردانی کوئنتین تارانتینو شخصیت هانس لاندا است.

هانس لاندا در فیلم، بازیگری با شخصیت آرام و هوشمند است و توانایی بسیار خوبی در استفاده از زبان و هنر مذاکره دارد. او با دقت به جزئیات کارهای خود می‌پردازد و بسیار زیرک و ماهر در تحقیقات و گرفتن اطلاعات است. هانس لاندا در فیلم، شخصیتی شیطان صفت و غیر قابل پیش‌بینی است که باعث ترس و وحشت در مخاطبان می‌شود.

۲۰ دقیقه ابتدایی فیلم نشان می‌دهد که هانس لاندا به خانه‌ای در حومه فرانسه راه می‌یابد. او از زیرکی خود برای قانع کردن پدر خانواده برای کشتن وحشیانه یهودیان پنهان شده در زیر تخته‌های کف خانه استفاده می‌کند.

مقاله «27 نفر از باهوش‌ترین انسان‌های جهان» را نیز از دست ندهید.

7) آنتوان چیگور در فیلم جایی برای پیرمردها نیست

با بازی خاویر باردم (Javier Bardem)

10 شخصیت شرور و نابغه تاریخ سینما | ویکی هوش

خاویر باردم در سال 2008 برای بازی در فیلم جایی برای پیرمردها نیست، جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به دست آورد و نقش کاراکتر آنتوان چیگور باعث شد تا او به عنوان یک بازیگر شرور و نابغه در فیلم شناخته شود.

شهرت شخصیت آنتون چیگور به دلیل خونسردی بی‌اندازهٔ وی در به قتل رساندن هر کسی که سر راهش قرار می‌گرفت و البته مدل موهای عجیب و مضحکش است! آنتون چیگور یک قاتل است و چیز بیشتری از این شخصیت برایتان در فیلم تعریف نخواهد شد. از همان نگاه اول به این شخصیت، می‌توان پی برد که خونسردی تا مغز استخوانش نفوذ کرده است و در سکانسی که سرنوشت یک انسان را با یک سکه مشخص می‌کند، کامل متوجه می‌شویم که مابقی انسان‌ها در دنیای چیگور، تنها شی هستند نه شخص.  

آنتوان چیگور شخصیتی روانشناسانه دارد و رفتار عجیب و غریب خود را برای بررسی شانس و شایستگی هدفش، با استفاده از یک سکه انجام می‌دهد. او با هوشی که دارد، برای گرفتن هدفش، از هر ترفندی استفاده می‌کند و در این بین، بدون هیچ درنگی، قربانیان بسیاری را به قتل می‌رساند.

 

لیست شخصیت‌های شرور و نابغه سینما به مرور و با کمک شما تکمیل می‌شود. شما چه شخصیت‌های نابغه‌ای را می‌شناسید که نقش منفی بازی کرده‌اند؟ منتظر نظرات شما هستیم.😊 


همچنین پیشنهاد می‌کنیم این لیست فیلم را نیز بررسی کنید: «15 فیلم برتر دنیا با موضوع هوش مصنوعی»