احتمالا در پاسخ به سوال باهوش‌ترین فرد دنیا کیست شما بدون مکث از انیشتین یا ادیسون یاد می‌کنید. شکی نیست که انیشتین و ادیسون فوق العاده باهوش بودند، اما امروزه، با دنیای جدید و هوشمندتری روبرو شده‌ایم. زیرا، سطح ضریب هوشی به اوج جدیدی رسیده است و نیازی به گفتن نیست که نوآوری و خلاقیت هر روز بیشتر می‌شود.

در این‌ نوشته برخی از افراد معرفی شده‌اند است که باید آن‌ها را بشناسید. البته حتما نام بعضی از آن‌ها قبلا به گوش شما رسیده است. در میان این افراد 2 ایرانی نیز هستند که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید شد.

باهوش‌ ترین افراد کره زمین

1. استیون هاوکینگ (ضریب هوشی: 160-170)

او یک اختر فیزیکدان و یک نابغه ناب است. استیون علی رغم ابتلا به افسردگی و بیماری نورون حرکتی چندین تئوری در مورد سیاهچاله‌ها ارائه داده است.

عکس استیون هاوکینگ

منبع: استیون هاوکینگ

2. ادوارد ویتن (ضریب هوشی: نامعلوم)

نظریه ریسمان ، نظریه M ، گرانش کوانتومی و تنظریه تقارن قارن فوق العاده. آیا این کلمات برای شما آشنا به نظر می‌رسند؟ خب، این مرد کمک زیادی به این‌ها کرده است. به عنوان یک فیزیکدان، او به عنوان "درخشان‌ترین فیزیکدان نسل خود" و "بزرگ‌ترین فیزیک‌دان نظری زنده جهان" توصیف شده است. او هم‌چنین دارای افتخارات زیادی مانند مدال فیلدز، جایزه دیراک، مدال آلبرت انیشتین و جایزه  Nemmers در ریاضیات است.

عکس ادوارد ویتن

منبع: ادوارد ویتن

3. نوام چامسکی (ضریب هوشی: نامعلوم)

حدس بزنید "پدر زبانشناسی مدرن" کیست؟ البته او یک دانشمند شناختی، فیلسوف و ناظر سیاسی بود و کار او انقلابی در همه چیز، از هوش مصنوعی تا تئوری موسیقی ایجاد کرد. او بیش از 100 کتاب تالیف کرده است.

عکس نوام چامسکی

منبع: نوام چامسکی

4. مناهل ثابت (ضریب هوشی: 168)

این دانشمند، اقتصاددان و مشاور یمنی بخشی از 0.1٪ با ضریب هوشی بالای جهان است. او هم‌چنین جوان‌ترین فرد و تنها عرب است كه تاكنون به چنین تمایزی دست یافته است. او جوایز زیادی از جمله جایزه بشردوستانه سازمان ملل را از آن خود کرده است.

عکس مناهل ثابت

منبع: مناهل ثابت

5. جودیت پولگار (ضریب هوشی: 170)

بهترین بازیکن شطرنج زن در تاریخ! پولگار یک کودک اعجوبه بود، از 11 سالگی به مقام استاد بزرگ تبدیل شد. این یک واقعیت جالب است: ظاهراً پولگار توسط پدرش به عنوان طرحی بزرگ شد که ثابت کند "نوابغ ساخته می شوند و به دنیا نمی آیند".

عکس جودیت پولگار

منبع: (1)

6. اندرو وایلز (ضریب هوشی: 170)

این مرد یک ریاضیدان انگلیسی برنده جایزه آبل است، که بیشتر به دلیل اثبات آخرین قضیه فرما در سال 1995 شناخته می‌شود که طبق کتاب رکوردهای جهانی گینس یکی از "دشوارترین مشکلات ریاضی" جهان است.

عکس اندرو وایلز

منبع: (2)

7. گریگوری پرلمان (ضریب هوشی: نامعلوم)

این شخص کمک بزرگی به ریاضیات کرد و حدس پوانکاره را اثبات کرد. او با این کار خود همه را شگفت زده كرد و حتی مدال فیلدز به او اعطا شد، اما وی جایزه را رد كرد و گفت: «من به پول و شهرت علاقه مند نیستم. من نمی خواهم مانند یک حیوان در یک باغ وحش به نمایش گذاشته شوم.»!

عکس گریگوری پرلمان

منبع: گریگوری پرلمان

8. جان سنونو (ضریب هوشی: 180)

سنونو،مهندس مکانیک، پس از سال‌ها ریاست مهندسی دانشگاه تافتس مستقر در ماساچوست، فرماندار نیوهمپشایر شد و سپس به کاخ سفید به عنوان رئیس کارکنان راه یافت! او عضو انجمن مگا، جامعه ای از افراد با ضریب هوشی بسیار بالا، است.

عکس جان سنونو

منبع: جان سنونو

9. روت لارنس (ضریب هوشی: نامعلوم)

این ریاضیدان بریتانیایی که یک کودک اعجوبه بوده است. او پس از اخذ مدرک لیسانس از دانشگاه آکسفورد در 13 سالگی در سال 1985 خبرساز شد! باورش سخت است؟ در حال حاضر، وی دانشیار دانشگاه عبری اورشلیم در انستیتوی ریاضیات اینشتین است و در حال کار بر روی توپولوژی جبری و نظریه گره است، که ظاهراً برای هر کاربرد عملی بسیار پیچیده است.

عکس روت لارنس

منبع: (1

10. مگنوس کارلسن (ضریب هوشی: 190)

کارسلن، قهرمان فعلی شطرنج جهان و جوان‌ترین بازیکنی است که در رده اول قرار گرفته است. تاکنون ، او 7 اسکار شطرنج برنده شده است و به عنوان "نابغه ای که فقط بهتر خواهد شد" شناخته شده است.

عکس مگنوس کارلسنمنبع:  مگنوس کارلسن

11. سائول کریپکی (ضریب هوشی: نامعلوم)

او در دوران دبیرستان برای تدریس در هاوارد دعوت شد. زیرا او در دوران نوجوانی یک سری مقاله نوشت که در نهایت منطق موجهات را متحول کرد! او همچنین یک منطق‌دان و فیلسوف برنده جایزه شوک پرایز است و در رتبه هفتم مهم‌ترین فیلسوف‌های دو قرن گذشته قرار گرفته است.

عکس سائول کریپکی

منبع: (2)

12. تارا شریفی (ضریب هوشی: 162)

این دختر 11 ساله ایرانی و مقیم انگلیس در آزمون هوش منسا بالاترین نمره ممکن را دست یافت. به نوشته باکس هرالد، تارا هم اکنون واجد شرایط عضویت در منسا است؛ همچنان که وی به عنوان عضو جمعیت تیزهوشان (High IQ society) نیز شناخته می‌شود. گفته می‌شود پدر تارا شریفی اهل دشتستان در استان بوشهر است.

عکس تارا شریفی

منبع: تارا شریفی

13. آکشی ونکاتش (ضریب هوشی: نامعلوم)

این اعجوبه ریاضی در المپیاد ریاضی بین المللی زمانی که فقط 11 سال داشت موفق به کسب مدال برنز شد! او در استرالیا متولد شد، اما اصالتاً هندی است و جوان‌ترین فردی است که در دانشگاه استرالیای غربی تحصیل می‌کند! بعلاوه، او دکترای خود را در سن 20 سالگی از پرینستون دریافت کرد. واضح است که او یک ریاضیدان نابغه است!

عکس آکشی ونکاتش

منبع:آکشی ونکاتش

14. شهریار افشار (ضریب هوشی: نامعلوم)

این فیزیکدان و کارآفرین ایرانی آمریکایی در حال حاضر با تعدادی اختراع پیشگام در رتبه 8 باهوش ترین فرد زنده است. در حال حاضر، او یک استاد محقق مهمان فیزیک در دانشگاه رووان نیوجرسی و هم‌چنین مدیرفنی و مدیر عامل شرکت Immerz است.

عکس شهریار افشار

منبع:شهریار افشار

15. استیون پینکر (ضریب هوشی: نامعلوم)

او یک متخصص شناخت بصری و روانشناسی کانادایی است که در حال حاضر استاد هاروارد است. او هم‌چنین دارای مدال‌ها و جوایزی مانند یک جایزه تحقیقاتی Troland از آکادمی ملی علوم و یک جایزه از موسسه سلطنتی هنری دیل است.

عکس استیون پینکر

منبع:استیون پینکر

16. اوانجلوس کاتسیولیس (ضریب هوشی: 198)

از هر 30 میلیون نفر فقط 1 نفر با سطح هوش او مطابقت دارد. وی در حال حاضر یکی از 28 عضو انجمن ضریب هوشی است و یکی از اعضای شبکه هوش جهانی را نیز تشکیل داده است.

عکس اوانجلوس کاتسیولیس

منبع: (1)

17. دونالد کنوت (ضریب هوشی: نامعلوم)

او پدر تجزیه و تحلیل الگوریتمی هست، همچنین یک دانشمند کامپیوتر و ریاضی‌دان مشهور است ، که به دلیل نوشته چند جلدی، « The Art of Computer Programming» مشهور است. 

عکس دونالد کنوت

منبع: دونالد کنوت

18. جیمز وودز (ضریب هوشی: 180)

احتمالا بدانید که او یک هنرپیشه اهل آمریکا است. اما آیا می دانید او فارغ التحصیل سابق MIT در رشته علوم سیاسی است؟ او پس از گرفتن نمرات 800 و 799 به ترتیب در بخش های کلامی و ریاضیات در آزمون مهارت‌های تحصیلی دانشجویان برای پذیرش در کالج‌های ایالات متحده توسط دانشگاه MIT بورس تحصیلی شد.

عکس جیمز وودز

منبع: جیمز وودز

19. میسلاو پرداویچ (ضریب هوشی: 190)

به گفته او: "تست های هوش بسیار دشوار سرگرمی مورد علاقه من است." خب، اگر این سرگرمی او حل کردن تست‌های هوش دشوار باشد، مهارت‌های حرفه‌ای او را تصور کنید! او سومین فرد باهوش زنده است و یک ریاضیدان نابغه است.

عکس میسلاو پرداویچ

منبع: میسلاو پرداویچ

20. مارلین ووس ساوانت (ضریب هوشی: 186)

این خانم شگفت انگیز عنوان بالاترین ضریب هوشی را در سال 1986 ب رکوردهای جهانی گینس به نام خود ثبت کرد. هم‌چنین در مجله Parade دارای ستونی به نام «Ask Marilyn» است. در سال 1989 مجله نیویورک او و همسرش رابرت جارویک را به عنوان باهوش‌ترین زوج نیویورک معرفی کرد.

عکس مارلین ووس ساوانت

منبع: (1)

21. پل آلن (ضریب هوشی: 160-170)

یکی از  بنیان‌گذاران مایکروسافت است که در سال 2000 به دلیل لنفوم هوچکین (نوعی از سرطان خون) مجبور به استعفا از سمت خود شد. هم‌چنین او موسسه علوم مغزی آلن را در سال 2003 تأسیس کرد و در ادامه شرکت حمل و نقل فضایی Stratolaunch Systems را در سال 2011 تأسیس کرد. هم‌چنین او یک خیر مشهور با کمک های مالی بیشتر از 1.5 میلیارد دلار است!

عکس پل آلن

منبع: پل آلن

22. گری کاسپارف (ضریب هوشی: 190)

او یک استاد تمام افسانه‌ای شطرنج است. او کسی است که کامپیوتر IBM Deep Blue را در یک بازی شطرنج با نتیجه 4-2 شکست داد. او بعد از کناره گیری از شطرنج در سال 2005 روی سیاست و نویسندگی تمرکز کرده بود. اما اخیرا به دنیای شطرنج بازگشت.

عکس گری کاسپارف

منبع:گری کاسپارف

23. کریستوفر لانگان (ضریب هوشی: 195-210)

برخی می گویند که او باهوش ترین مرد زنده است. او در 4 سالگی کتاب ‌می‌خواند. نوعی نبوغ خاص این مرد است! جالب‌تر این‌که او تحصیلات خود را رها کرد و سپس به عنوان دربان کار کرد تا سرانجام مدل شناختی-نظری جهان را توسعه داد.

عکس کریستوفر لانگان

منبع:کریستوفر لانگان

24. ریچارد روزنر (ضریب هوشی: 190)

شما از آشنایی با این مرد شگفت زده خواهید شد زیرا او ادعا می‌کند که به عنوان یک دربان ، مدل مرد و پیشخدمت استخدام شده است. او برای چندین برنامه تلویزیونی مانند JImmy Kimmel LIve نویسندگی کرده است و به خاطر حضور در فیلم Who Wants to Be a Millionaire? در سال 2000 مشهور است. او دارای انگیزه رقابت فوق‌العاده‌‌ای است زیرا پس از قرار گرفتن در رتبه دوم نابغه سال 2013 در فهرست جهانی نبوغ، 20 ساعت در روز را به مطالعه می‌گذارند تا از او پیشی بگیرد.

عکس ریچارد روزنر

منبع: (2)

25. کیم اونگ یونگ (ضریب هوشی 210)

تصور کنید در 4 سالگی ضریب هوشی بالای 200 را کسب کرده اید! او دارنده رکورد جهانی گینس در بالاترین ضریب هوشی است و هم اکنون مهندس عمران در کره است. اما  حدس می‌زنید چه زمانی او تحصیلات دانشگاهی خود را آغاز کرده است؟ در سن 3 سالگی! و تا زمان رسیدن 16 سالگی، وی دکترای عمران را از دانشگاه ایالتی کلرادو دریافت کرد و با ناسا کار می‌کرد! 

عکس کیم اونگ یونگ

منبع:کیم اونگ یونگ

26. کریستوفر هیراتا (ضریب هوشی: 225)

هیراتا 13 ساله بود که جوان‌ترین شهروند ایالات متحده شد که مدال طلای المپیاد بین المللی فیزیک را دریافت کرد. او در سن 14 سالگی شروع به تحصیل در انستیتوی فناوری کالیفرنیا کرد و در سن 16 سالگی در ناسا مشغول کار بود. در حال حاضر او استاد دانشگاه ایالتی اوهایو با تخصص در زمینه انرژی تاریک، عدسی گرانشی، مایکروویو کیهانی، خوشه کهکشانی و نسبیت عام است!

عکس کریستوفر هیراتا

منبع: (2)

27. ترنس تائو (ضریب هوشی 230)

این نابغه ریاضیات احتمالاً باهوش‌ترین شخص روی این کره خاکی در این حال حاضر است! زمانی که او 10 ساله شد در حال رقابت در المپیادهای بین المللی ریاضیات بود! در 16 سالگی لیسانس خود را بدست آورد و در 20 سالگی دکتری گرفت. 

 عکس ترنس تائو

منبع:ترنس تائو

اندازه‌گیری ضریب هوشی کاری نادرست است، با این حال بر اساس چندین آزمایش، آزمون‌ها انجام می‌شود و میانگین ضریب هوشی تخمین زده می‌شود! اگر سوال یا ابهامی در مورد این نوشته دارید، لطفا با ما به اشتراک بگذارید.

برای مطالعه مقاله «تاریخچه ضریب هوشی (IQ)» کلیک کنید.

منابع:

(1) smartest people 1

(2)smartest people 2


به قلم «افشین کلهری»