هر شغلی برای افرادی که ضریب هوشی بالایی دارند مناسب نیست و این افراد باید شغلی داشته باشند که بتوانند از ویژگی‌های برتر ذهنی خودشان در آن استفاده کنند. اگر این افراد شغلی داشته باشند که مناسب آن‌ها نباشد، به احتمال زیاد، سریع از این شغل خسته و دلزده می‌شوند و بازده کاری آن‌ها پایین می‌آید. پیدا کردن این دسته از شغل‌ها نیاز به جستجو و آزمون و خطای بسیاری دارد که زمان‌گیر است و می‌تواند باعث هدر رفتن مدت زیادی از عمر افراد باهوش شود که این موضوع هم برای آن‌ها خوشایند نیست و هم برای جامعه مفید نیست. زیرا جامعه‌ای که افراد باهوش آن در جایگاهی درست قرار نگیرند، امکان رشد و پیشرفت زیادی ندارد و نمی‌تواند به درستی به سمت جلو حرکت کند.

به همین دلیل ما در این مطلب 6 شغل مناسب برای افراد باهوش را معرفی می‌کنیم تا به جامعه در جهت جلوگیری از این ضررها کمک کنیم و همچنین به افراد با هوش بالا امکان انتخاب سریع‌تر شغل مناسب خودشان را بدهیم و سرعت این فرآیند را بالاتر ببریم.

1) پزشکی و جراحی

پزشکی و جراحی از آن شغل‌هایی است که نیاز به دقت بالا، هوش بسیار زیاد و شجاعت بسیار دارد. این شغل می‌تواند برای افراد باهوش بسیار مناسب باشد، زیرا ضریب هوشی بالای این افراد به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند در مواقع حساس پزشکی و جراحی تصمیم‌های درست و سازنده بگیرند که به بهبود و درمان سریع‌تر بیماران منجر شود. از طرفی دیگر هوش سرشار این افراد، به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند با استفاده از کمترین منابع، بهترین درمان‌ها را کشف کنند و از هدر رفت بی‌دلیل منابع مالی، فیزیکی و.. جلوگیری کنند که بسیار قابل اهمیت می‌باشد.

شغل پزشکی و جراحی مناسب برای افراد با ضریب هوشی بالا | ویکی هوش

مقاله پیشنهادی: «فرار مغزها و افت شدید میانگین ضریب هوشی ایران»

2) استاد دانشگاه

استاد دانشگاه شغل بسیار مهم و پر اهمیتی است، زیرا استاد وظیفه تربیت نسلی را برعهده دارد که قرار است در آینده مناصب حساس شغلی را بگیرد و اداره امور مهمی را انجام دهد. به همین دلیل باید کسانی استاد دانشگاه شوند که بتوانند به درستی تصمیم بگیرند که باید چه مطالبی را تدریس کنند و به دانشجویان خودشان آموزش دهند. افراد باهوش یکی از دسته افرادی هستند که دارای چنین ویژگی‌هایی هستند، زیرا دارای هوش بالایی می‌باشند که به آن‌ها در انتخاب مناسب مطالب کمک می‌کند. همچنین استادان با ضریب هوشی بالا می‌توانند به دانشجویان کمک کنند تا راه و مسیر حرکت خودشان را به درستی انتخاب کنند و از عمر خودشان به درستی استفاده کنند.

شغل استاد دانشگاه مناسب برای افراد با ضریب هوشی بالا | ویکی هوش

3) وکالت دادگستری

دفاع از حق موکل و وکالت بسیار مهم است و نیاز به ضریب هوشی بسیار بالایی دارد. اگر وکیل باهوش نباشد، نمی‌تواند به درستی و در مکان درست از قوانین موجود استفاده کند و از حق موکل خودش دفاع کند. به همین دلیل و برای جلوگیری از ضایع شدن حق کسی، بهتر است که این شغل به افراد با ضریب هوشی بالا سپرده شود و این افراد به عنوان وکیل در دادگاه‌ها به دفاع از دیگران بپردازند. استفاده از وکیل با ضریب هوشی بالا می‌تواند علاوه بر جلوگیری از ضایع شدن حق افراد، از آسیب‌های بسیار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی زندانی شدن افراد بی‌گناه جلوگیری کند و به رشد جامعه در این زمینه‌ها کمک بسیاری نماید.

شغل وکالت دادگستری مناسب برای افراد با ضریب هوشی بالا | ویکی هوش

مقاله پیشنهادی: «هوش اقتصادی چیست؟ نکاتی برای تقویت هوش اقتصادی شما»

4) بازاریابی و فروش محصولات مختلف

بازاریابی و فروش، شغلی است که کاملا در ارتباط با مردم و بازار است. افرادی که می‌خواهند در این دسته  شغلی به فعالیت بپردازند، باید بدانند که در چه زمانی، گفتن چه صحبتی مناسب است و می‌تواند باعث شود که مخاطب راضی به خرید شود. آگاهی از این مورد نیاز به هوشمندی بسیار بالایی دارد که افراد با ضریب هوشی بالا این ویژگی‌ دارند و می‌توانند آن را انجام دهند. بازاریابان باهوش همچنین می‌توانند در انتخاب و ساخت محصول نیز بسیار اثر گذار باشند. زیرا این افراد به خوبی بازار را می‌شناسند و می‌دانند که چه محصولی در بازار امروز خواستار بیشتری دارد و امکان فروش آن بیشتر است.

شغل بازاریابی و فروش محصولات مختلف مناسب برای افراد با ضریب هوشی بالا | ویکی هوش

5) مشاور خرید، فروش و اجاره املاک

یک مشاور املاک خوب هم باید دارای دانش بازاریابی خوبی باشد و هم از مهندسی عمران به خوبی آگاه باشد تا بتواند قیمت مناسب هر ملک را به درستی تشخیص دهد. همان‌طوری که در قسمت‌های قبل اشاره کردیم، این دو مهارت نیاز به هوش بالایی دارند و می‌تواند برای افراد باهوش بسیار مناسب باشد. مشاوران املاک باهوش می‌توانند به درستی قیمت مناسب املاک را تشخیص دهند تا هم خودشان سود بسیاری کسب کنند و هم به مشتریان کمک کنند تا بتوانند بهترین ملک ممکن را بخرند و پول خودشان را هدر ندهند.

شغل مشاور خرید، فروش و اجاره املاک مناسب برای افراد با ضریب هوشی بالا | ویکی هوش

مقاله پیشنهادی: «آیا یادگیری زبان‌های خارجی ما را باهوش‌تر می‌کند؟»

6) مهندسی و ساخت مواد مورد نیاز صنعت

ساخت مواد مورد نیاز صنعت مقوله‌ای بسیار پیچیده است و نیاز به درک بسیار عمیقی از مفاهیم صنعتی و علمی دارد. به همین دلیل باید این شغل‌ به کسانی سپرده شود که بتوانند به خوبی با این مفاهیم ارتباط بگیرند، مواد مورد نیاز صنعت را به خوبی تشخیص دهند و آن‌ها را در سریع‌ترین زمان ممکن بسازند. افراد با ضریب هوشی بالا افرادی هستند که می‌توانند این کار را به خوبی انجام دهند و از ضریب هوشی بالای خودشان در این مواقع استفاه کنند. افراد باهوش علاوه بر ساخت مواد مهندسی، می‌توانند در نحوه به کارگیری این نوع از مواد نیز نقش مهمی را ایفا کنند و سرعت این فرآیند را بالاتر ببرند و زمان مصرفی را به حد قابل توجهی کاهش دهند.

شغل مهندسی و ساخت مواد موردنیاز صنعت مناسب برای افراد با ضریب هوشی بالا | ویکی هوش

شغل مناسب خودتان را انتخاب کنید

ما در این مقاله 6 شغل برتر برای افراد باهوش را معرفی کردیم و دلایل انتخاب آن‌ها را گفتیم تا به شما کمک کنیم که بتوانید به درستی شغل مناسب خودتان را انتخاب کنید، از کار کردن خودتان لذت ببرید و بازده کاری بسیار بالاتری داشته باشید. از دیگر مشاغلی که مناسب افراد باهوش است می‌توان از شغل‌های مهندسان نرم افزار و فناوری اطلاعات (IT) و بلاگری نیز اشاره کرد.

در قسمت کامنت‌ها به ما بگویید که به نظر شما چه شغلی برای افراد باهوش مناسب است و می‌تواند باعث لذت بردن این افراد و رشد جامعه شود؟