وقتی صحبت از پرورش و تغذیه مغز در کودکان به میان می‌آید، غذا برای باهوش شدن کودک نقش مهمی ایفا می‌کند. مصرف مواد غذایی صحیح می‌تواند به بهبود عملکرد مغز، حافظه و تمرکز کمک کند. مغز هم مانند بدن، مواد مغذی را از غذاهایی که می‌خوریم جذب می‌کند. در این مقاله به معرفی 12 مورد از مواد غذایی برای باهوش شدن کودک کمک می‌کند،پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

غذاهای موثر برای تقویت هوش کودکان | ویکی هوش

1) ماهی‌ها

ماهی‌های چرب مانند ماهی سالمون، ماهی قزل آلا، ماهی تن و ماهی خال مخالی منبع غنی اسیدهای چرب امگا3 هستند که اجزای سازنده ساختار مغزی بوده و به همین دلیل یک غذا برای باهوش شدن کودک محسوب می‌شوند. ماده اصلی امگا3 دوکوزاهگزانوئیک نام دارد که ماده اصلی در واکنش‌های سلولی و بهترین عامل برای ساختار مغزی است. ماهی‌های چرب حاوی اسیدهای چرب امگا3 هستند، اسیدهای چرب امگا3 به رشد و عملکرد مغز در کودکان کمک می‌کند. مصرف میزان کافی این اسیدهای چرب می‌تواند به بهبود مهارت‌های ذهنی کودک کمک کند.

ماهی برای تقویت هوش کودکان | ویکی هوش

2) تخم مرغ

تخم مرغ یک غذای کامل و حاوی مواد مغذی مانند اسیدهای چرب امگا3، روی، لوتئین و زرده تخم مرغ که حاوی کولین است باعث افزایش تمرکز شده و از جمله در دسترس‌ترین مواد غذایی باهوش کننده کودکان محسوب می‌شود. کولین به تولید یک پیام رسان عصبی به نام استیل کولین و سلول‌های بنیادی حافظه‌ای کمک کرده و به طبع آن موجب تقویت حافظه در کودکان خواهد شد و مادران باردار نیز تخم مرغ مصرف کنند که تخم مرغ برای هوش فرزندشان بسیار موثر است.

تخم مرغ برای تقویت هوش کودکان | ویکی هوش

3) سبزیجات

سبزیجات با برگ بزرگ و سبز مثل اسفناج و کاهو به تامین ویتامین K و آهن کمک کرده و مستقیما عملکرد مغز کودک را بهبود می‌بخشند.

سبزیجان برای تقویت هوش کودکان | ویکی هوش

همچنین سبزیجاتی که رنگی هستند منبع آنتی اکسیدان هستند که سلول‌های مغزی را سالم نگه می‌دارند و حتما باید در رژیم غذایی کودک وجود داشته باشند. سیب زمینی شیرین، گوجه فرنگی، کدو تنبل و هویج از جمله بهترین سبزیجات مغز به شمار می‌آیند.

سبزیجان رنگی برای تقویت هوش کودکان

4) غلات سبوس‌دار

غلات سبوس‌دار مانند نان تولید گلوکز  می‌کند که یک منبع انرژی است و مغز به آن نیاز دارد. غلات سبوس‌دار حاوی ویتامین B هم هستند که برای سیستم عصبی مفید است.

غلات سبوس دار برای تقویت هوش کودکان | ویکی هوش

5) لوبیا قرمز و لوبیا چیتی

با وجود اینکه انواع لوبیا برای بدن و به خصوص مغز کودک مفید است اما در این بین لوبیا قرمز و لوبیا چیتی در مقایسه با سایر لوبیاها حاوی مقدار بیشتری از اسیدهای چرب امگا3 هستند که برای رشد و عملکرد مغز خاصیت بیشتری دارند.

لوبیا برای تقویت هوش کودکان | ویکی هوش

6) انواع توت‌ها

چون توت‌ها حاوی ویتامین C و آنتی اکسیدان‌های دیگر هستند، به بهبود حافظه کمک می‌کنند. از طرفی دیگر میزان بالای ویتامین C در توت‌ها مانع استرس اکسیداتیو (نوعی اختلال) در مغز می‌شود. همچنین دانه‌های توت‌ها حاوی چربی‌های امگا3 هستند که به عملکرد مغز کمک می‌کنند.

انواع توت برای تقویت هوش کودکان | ویکی هوش

7) گوشت قرمز

مصرف گوشت قرمز برای تمامی سنین توصیه می‌شود. اما در سنین کودکی و برای تقویت هوش کودک اهمیت دوچندانی دارد. زیرا که گوشت قرمز منبع غنی آهن است و به حفظ انرژی و تمرکز در مدرسه کمک می‌کند. علاوه بر این، گوشت قرمز منبع زینک است که به نگهداری و حفظ خاطرات کمک می‌کند. البته باید توجه داشته باشید که در مصرف گوشت قرمز نباید زیاده‌روی کرد.

گوشت قرمز برای تقویت هوش کودکان | ویکی هوش

8) زردچوبه

از آن‌جا که زردچوبه حاوی کورکومین است، تا حد زیادی به تقویت مغز و اعصاب مرکزی کودک کمک می‌کند. در نتیجه پیشنهاد می‌شود تا در غذاهایتان از زردچوبه استفاده کنید.

زردچوبه برای تقویت هوش کودکان | ویکی هوش

9) انبه

این میوه ماده دیگری است که در تقویت حافظه بسیار مفید است. با این که این میوه چرب است و دارای بافت‌های چربی است اما باعث می‌شود که گردش خون تسریع یابد. هنگامی که گردش خون سریع‌تر شود باعث می‌شود خون بیشتری به مغز برسد.

انبه برای تقویت هوش کودکان | ویکی هوش

10) ماست و شیر

ماست و شیر علاوه بر اینکه بر رشد جسمی کودک تاثیر می‌گذارد و به استحکام استخوان کودک کمک می‌کند، باعث تقویت هوش و حافظه کودک نیز می‌شود. چرا که ماست و شیر سرشار از امگا 3 و DHE است. پیشنهاد می‌کنیم فرزندتان در زمان رشد هر روز ماست و شیر تازه مصرف کند.

از طرفی دیگر انواع ویتامین B برای رشد بافت‌های مغزی، انتقال دهنده‌های عصبی و آنزیم‌ها لازم است و محصولات لبنی منبع خوبی برای این مواد غذایی هستند. شیر یا ماست کم چرب منبع غنی پروتئین و کربوهیدرات برای مغز هستند. لبنیات هم‌چنین منبع سرشار از ویتامین D هستند که کودکان و نوجوانان در مقایسه با بزرگسالان به مقدار بیشتر از آن نیاز دارند. پنیرهای کم چرب هم حاوی مقدار زیادی کلسیم هستند.

لبنیات برای تقویت هوش کودکان | ویکی هوش

11) شکلات تلخ

شکلات تلخ حاوی کاکائو است و کاکائو حاوی فلاونوئیدها، نوعی آنتی اکسیدان است. طبق تحقیقات دانشمندان فلاونوئیدهای کاکائو برای مغز مفید هستند. فلاونوئیدها نورون و رگ‌های خونی را در قسمت‌هایی از مغز که با حافظه و یادگیری ارتباط دارند، به رشد تشویق می‌کنند. همچنین جریان خون را در مغز تحریک می‌کنند.

شکلات برای تقویت هوش کودکان | ویکی هوش

12) آجیل و مغزها برای تقویت مغز

انواع مغزها مانند گردو، بادام و بادام زمینی جزو غذاهای مغذی هستند. سطح بالای ویتامین E در این غذاها از بروز اختلالات شناختی در کودکان جلوگیری کرده و روی موجود در این دانه‌ها باعث افزایش حافظه و رشد مغز می‌شود.

آجیل برای تقویت هوش کودکان | ویکی هوش

سخن پایانی ویکی هوش

تقویت مغز هر فرد در سنین کودکی به روش‌های گوناگونی امکان پذیر است که تغذیه یکی از آن‌هاست، در این مقاله به بررسی موادمغذی مفید برای تقویت ذهن و هوش کودک پرداختیم و نمونه‌هایی از مغذی‌ترین مواد غذایی را معرفی کردیم که شما عزیزان با خوراندن آن‌ها به کودکتان می‌توانید شاهد باهوش‌تر شدن فرزند خود باشید.