یک تحقیق که روی 1500 بزرگسال 18 تا 28 سال انجام گرفت نشان داد که دو دسته افراد وجود دارند. دسته اول عده‌ای که از تنهایی لذت می‌برند و دسته دوم افرادی که در تعامل با دوستان نزدیکشان احساس سعادت و شادی بیشتری دارند.

این تحقیقات نشان داد که افراد باهوش به طور طبیعی بیشتر دوست دارند که قدرت مغز و بدنشان را روی اهداف بزرگ‌تری بگذارند و کمتر وقتشان را صرف بودن در جمع بکنند. به عبارتی آن‌ها می‌دانند که بودن در اجتماع کمکی برای رسیدن به اهداف‌شان نمی‌کند به همین علت حس خوشایندی از صرف وقت زیاد در جمع ندارند.

آدم‌های باهوش تنهایی را دوست دارند | ویکی هوش

اما افرادی که هوش متوسط دارند بیشتر دوست دارند در جمع باشند چون که از این کار بیشتر لذت می‌برند و برای هدفی تلاش نمی‌کنند. آن‌ها به دوستان یا دورهمی‌هایشان فکر می‌کنند و می‌دانند که می‌توانند به کمک آن‌ها به سادگی شاد باشند و حتی می‌توانند از کمک‌شان برای موارد مختلف استفاده کنند و توجهی هم به اهداف بزرگ‌تر مانند نوشتن یک رمان پرفروش یا گرفتن مدرک دکترا یا تسلط به حرفه برنامه‌نویسی برای نوشتن اپلیکیشن‌های محبوب ندارند.

مطلب مشابه: «چرا انسان‌های باهوش گاهی اوقات کارهای احمقانه انجام می‌دهند؟»

10 خصوصیت افراد باهوش

در ادامه ده خصوصیت دیگر افراد باهوش را معرفی می‌کنیم:

1) به خلاقیت و بهره‌وری ارزش می‌دهند

افراد باهوش به دنبال افزایش خلاقیت هستند و وقتی که تنها هستند، تمرکزشان افزایش پیدا می‌کند و حس خلاقیت در آن‌ها بالا می‌رود و تمرکز بیشتری دارند. همین باعث ایجاد حس بهتری در آن‌ها خواهد شد.

2) نگاه متفاوتی دارند

افراد باهوش نسبت به مسائل به شکلی متفاوت نگاه می‌کنند. آن‌ها سعی می‌کنند زمان بیشتری را صرف مشاهده کردن کنند و از همین مشاهده، متوجه چیزهای بیشتری می‌شوند و به خاطر همین، بیشتر ساکت می‌مانند و سعی می‌کنند که متوجه محیط و اتفاقات اطراف باشند.

3) برنامه‌ریزی می‌کنند

افراد باهوش زمان بیشتری را صرف تنهایی می‌‌کنند تا بتوانند برنامه‌‌ریزی کنند، شرایط را تجزیه تحلیل کنند و اهداف خود را شناسایی کرده و برای آن تلاش نمایند.

افراد باهوش زمان بیشتری را صرف تنهایی می‌‌کنند تا بتوانند برنامه‌ ریزی کنند | ویکی هوش

4) از متفاوت بودن نمی‌‌ترسند

بسیاری از مردم دنیا برای اینکه دیگران فکر نکنند خیلی خاص و یا عجیب و غریب هستند، در جمع آن‌ها قرار می‌گیرند اما افراد باهوش از اینکه دیگران چه فکری در مورد آن‌ها می‌کنند یا آن‌ها را متفاوت می‌بینند، نمی‌ترسند و راحت رفتار می‌کنند و خودشان هستند.

مطلب پیشنهادی به شما: «6 شغل مناسب برای افراد با ضریب هوشی بالا»

5) به دنبال اعتبار از سمت جامعه نیستند

فرقی ندارد که این افراد چقدر رقابت‌جو باشند. در هر صورت به دنبال دریافت ارزش و احترام از سمت دیگران یا از سمت اجتماع نیستند. آن‌ها نظر خودشان را قبول دارند و هر کاری که خودشان دوست دارند را می‌کنند.

6) زمان زیادی را مطالعه می‌کنند

افراد باهوش به دنبال پاره وقت و زمان‌های تنهایی هستند تا بتوانند مطالعه کنند. آن‌ها از مطالعه لذت می‌برند‌ مخصوصا اگر این مطالعه در سکوت و تنهایی باشد.

افراد باهوش زمان زیادی را مطالعه می‌کنند | ویکی هوش

7) از «از دست دادن» نمی‌ترسند

افراد باهوش به خاطر این که فقط دیگران را راضی کنند، با آن‌ها را رفت و آمد نمی‌کنند. اگر دیگران از دست آن‌ها دلخور شوند، خیلی قضیه را جدی نمی‌گیرند و فکر می‌کنند باید کاری را انجام دهند که خودشان راحت باشند. در نتیجه از ناراحتی یا از دست دادنِ دیگران ترس زیادی ندارند.

8) انسان‌های اطرافِ خود را انتخاب می‌ کنند

افراد باهوش می‌دانند که با چه کسانی باید زمان سپری کنند تا از آن ها تاثیر مثبت بگیرند. در نتیجه با هر کسی رفت و آمد نمی‌‌کنند.

9) برنامه روزانه متفاوتی دارند

این افراد ریتم بدنی متفاوت دارند. شاید زمانی که شما خواب هستید، آن‌ها بیدار شوند و مطالعه کنند. به خاطر همین در طول روز که رفت و آمد بیشتر است، آن‌ها بیشتر استراحت می‌کنند و همین باعث می‌شود که تنهاتر باشند.

10) برای تصمیم‌ گیری به سکوت نیاز دارند

افراد باهوش برای این که بتوانند تصمیمات مهمی اتخاذ کنند، نیاز دارند که در یک محیط پر از سکوت و آرامش قرار بگیرند و در نتیجه ترجیح می‌دهند که در شلوغی‌ها نباشند تا بتوانند تصمیمات درست تری اتخاذ کنند.

یک نکته در پایان مطلب

نتایج این تحقیقات جالب و قابل توجه است اما به هیچ وجه به این معنی نیست که کسانی که خود را باهوش می‌دانند باید از این به بعد خود را در غارهای کوچک مخفی کنند و با کسی رابطه نداشته باشند. همه ما می‌دانیم که انسان‌ها به صرف کمی وقت با دیگران و بهره بردن از روابط انسانی نیاز دارند و هیچ استثنایی هم برای این موضوع وجود ندارد.

مقاله پیشنهادی: «3 تست هوش تصویری جدید و جالب با جواب»