احتمالا همه بدانند که سگ‌ها وفادارترین حیوان خانگی بشر است. اما خیلی‌ها از هوش بالای این موجود خبر ندارند. سگ‌ها همه باهوش هستند و با تمرین چیزهای زیادی می‌آموزند. اما بعضی از آن‌ها استعداد ذاتی بیشتری دارند و این استعداد کمک می‌کند تا آن‌ها سریع‌تر یاد بگیرند. برای آشنا شدن با ویژگی این موجودات باهوش و شناختن نژاد آن‌ها در ادامه همراه ما باشید.

سگ های باهوش چه ویژگی هایی دارند؟

سگ‌های باهوش مثل بچه‌های با استعدادی هستند که لازم هست در مدرسه به چالش کشیده بشوند در غیر این صورت حوصله آن‌ها سر می‌رود و شیطنت‌های عجیب و غریبی می‌کنند. پس اگر سگ‌تان یکی از این پشمالوهای باهوش و شیطان هست باید برای آن یک برنامه‌‎ی روزانه تهیه کنید که طبق آن هم آموزش ببیند و هم سرگرم بشود. اگر انرژی ذهنی و فیزیکی سگ شما به صورت روزانه تخلیه نشود، آماده‌ی بداخلاقی‌هایش باشید.

معمولا باهوش‌ترین سگ‌ها، بالاترین سطح انرژی را دارند.

نگهداری از سگ‌های باهوش آسانتر است؟

مربیان آموزشی سگ‌ها و همین طور صاحبان سگ‌ها این باور را دارند که سگ‌های باهوش خیلی سریع و آسان آموزش می‌بینند و تربیت می‌شوند. این باور می‌تواند درست باشد اما نه همیشه و نه در برای تمام سگ‌ها. بعضی از سگ‌ها از لحاظ عاطفی به صاحب‌شان وابسته هستند و راضی نگه داشتن صاحب‌شان، آن‌ها را خوشحال می‌کند. در نتیجه این سگ‎ها خیلی سریع آموزش می‌بینند.

اما از طرف دیگر یکی از ویژگی‌های سگ‌های باهوش، لجباز بودن‌ آن‌ها است. این ویژگی باعث می‌شود آموزش و تربیت برای‌شان کمی سخت باشد. پس به خاطر داشته باشید باهوش‌ترین سگ لزوما بهترین سگ نیست.

هرچه سگ باهوش‌تر باشد تربیتش مهم‌تر و سخت‌تر است. پس اگر سگ شما جزو نژادهای باهوش است، آموزش و تربیت سگ خودتان را جدی بگیرید.

باهوش ‌ترین سگ ها در دنیا

همه‌ی سگ‌ها آموزش‌پذیر هستند ولی دانستن این که سگ‌تان چه توانایی‌های ذاتی دارد کمک می‌کند تا بفهمید چگونه به او انگیزه بدهید و روی چه بخش‌هایی از استعدادش بیشتر تمرکز کنید.

بیایید با ۱۰ تا از باهوش‌ترین نژادها و ویژگی‌های‌ آن‌ها آشنا شویم. این لیست از کتاب The Intelligence of Dogs استخراج شده است. نویسنده‌ی این کتاب، استنلی کورن، روانشناس و مربی سگ هست. برای آشنایی بیشتر با این کتاب اینجا کلیک کنید.

سگ نژاد کتل استرالیایی

10. سگ نژاد کتل استرالیایی : سگ باهوش نگهبان 

از آخر شروع می‌کنیم: دهمین سگ از باهوش‌ترین سگ‌های جهان، سگ کتل هست. کتل استرالیایی، نژادی با جثه‌ی متوسط هست. کتل استرالیایی سگ نگهبان محسوب می‌شود و با استعداد بالای خودش هر آموزشی را طی چند تکرار یاد می‌گیرد. این نژاد توانایی یادگیری به طور خودآموز را هم با مشاهده‌ی دقیق دارند. 

بهتر است افرادی که خودشان هم سطح انرژی بالایی دارند از کتل نگهداری کنند، چون آن‌ها به طور کلی به فعالیت و ورزش و محرک‌های ذهنی احتیاج دارند تا انرژی‌شان تخلیه بشود. در غیر این صورت حوصله‌ آن‌ها سر می‌رود، کلافه می‌شوند و خرابکاری می‌کنند. این ویژگی‌ در بیشتر سگ‌های این لیست مشترک است.

سگ نژاد روتوایلر

9. سگ نژاد روتوایلر : سگ باهوش ، وفادار و مطمئن

نژاد روتوایلر، نژادی دوست داشتنی، وفادار و مطمئن هست. این نژاد گزینه‌ی خوبی برای سگ پلیس و کمک‌یار پزشک‌هاست. این سگ‌ها خیلی خوب زبان بدن انسان‌ها را متوجه می‌شوند و به همین خاطر می‌توانند سگ‌های نگهبان بسیار عالی باشند. سگ روتوایلر بر این اساس که چقدر به یک نفر اعتماد دارند، جنبه‌های مختلف شخصیت‌شان را به نمایش می‌گذارند؛ به همین خاطر وقتی با اعضای خانواده هستند روی خوش مشرب و بازیگوش‌شان را به نمایش می‌گذارند و وقتی پای غریبه‌ای به خانه باز می‌شود به شدت کنترل‌گر و محتاط می‌شوند.

زمانی که اعتماد سگ‌ نژاد روتوایلر را به دست آوردید به راحتی آموزش‌پذیر می‌شوند. 

دو سگ نژاد پاپیلون

8. سگ نژاد پاپیلون : سگ عروسکی و لجباز باهوش

این نژاد سگ عروسکی بسیار با استعداد و باهوش است. سرعت‌شان است و رفتار خیلی دوستانه و گرمی دارند. روحیه رقابتی این نژاد باعث شده است که در مسابقات عالی عمل کنند. مثل اکثر سگ‌های کوچک جثه، این نژاد هم رفتارهای لجبازانه‌ی مخصوص خودش را دارد؛ اما اگر آموزشی که به او می‌دهید با جایزه‌ها و تشویقی‌های قابل توجهی همراه باشد، یادگیری خیلی سریعی دارد.

چهار سگ با رنگ های متفاوت از نژاد لابرادور رتریور

7. سگ نژاد لابرادور رتریور : محبوب ترین سگ آمریکا

هفتمین سگ در لیست باهوش‌ترین نژاد سگ، لابرادور رتریور هست. سگ لابرادور رتریور، ۲۷ سال است که محبوب‌ترین سگ در آمریکا شناخته می‌شود؛ اما دلیل این همه محبوبیت چیست؟

لابرادورها عاشق این هستند که صاحب‌شان را راضی نگه دارند؛ پس آموزش‌پذیری آن‌ها خیلی زیاد است. از این نژاد برای شناسایی مواد مخدر کمک می‌گیرند. علاوه بر همه‌ی این‌ها لابرادور‌ها برای خانواده‌ها هم گزینه‌ی خوبی محسوب می‌شوند.

آن‌ها به شدت پر سرعت هستند و بدنی بسیار قوی دارند و معمولا پر از انرژی و نشاط هستند. به همین چند دلیل به آن‌ها بیش‌فعال گفته می‌شود. این نژاد به تمرین روزانه‌ی ذهنی و فیزیکی زیادی احتیاج دارد. برخلاف خیلی از نژادها لابرادورها با مشاهده‌ی دقیق می‌توانند به صورت خودآموز چیزهای زیادی را یاد بگیرند.

سگ نژاد شتلند شیپداگ

6. سگ نژاد شتلند شیپداگ : سگ باهوش بازیگوش

ششمین جایگاه از لیست باهوش‌ترین نژاد سگ در دنیا، به سگ شتلند شیپداگ اختصاص دارد. این سگ‌های کوچیک جثه که اصالتا متعلق به اسکاتلند هستند، در واقع سگ مینیاتوری محسوب می‌شوند و در فرمان‌برداری عالی هستند. این نژاد عاشق پارس و بازی و شیطانی کردن است و در کنار همه‌ی این بازیگوشی‌ها عاشق بغل شدن هم هست.

شتلند‌ها سگ گله محسوب می‌شوند به همین خاطر نسبت به غریبه‌ها حساس هستند. در عوض عاشق خانواده‌شان هستند و به شدت وفادار هستند. سگ‌های این نژاد، باهوش و مستقل هستند و دائما محیط اطراف‌شان را تحت نظر دارند. برای یادگیری خیلی مشتاق هستند و منتظر سیگنالی از جانب شما هستند. خواندن رفتار انسان‌ها برای این نژاد خیلی آسان است و می‌فهمند که چه انتظاری از آن‌ها می‌رود.

سگی از نژاد دوبرمن پینچر

5. سگ نژاد دوبرمن پینچر : سگ پلیس شجاع و باهوش

این نژاد باهوش و با ابهت، به عنوان سگی با جثه‌ای متوسط سگ نگهبان و سگ همراه شناخته می‌شوند. دوبرمن‌ها تمایل دارند فقط با یک نفر احساس نزدیکی کنند و او را دوست و صاحب خودشان بدانند. به همین خاطر بهترین انتخاب برای خانواده‌ها بخصوص خانواده‌هایی که بچه‌ی کوچک دارند نیستند. مثل بقیه‌ی سگ‌های با استعداد و باهوش نیاز به تمرینات ذهنی و فیزیکی روزانه دارند؛ در غیر این صورت حوصله‌ آن‌ها سر می‌رود و دست به کارهای مخرب می‌زنند.

دوبرمن‌ها بی‌نهایت شجاع هستند و سرعت بالایی دارند و معمولا به عنوان سگ‌های پلیس و یا سگ‌های جنگی تربیت داده می‌شوند. 

سگی از نژاد گلدن رتریور

4. سگ نژاد گلدن رتریور : محبوب ترین سگ برای خانواده ها

گلدن رتریورها از محبوب‌ترین‌ سگ‌‌ها برای خانواده‌ها محسوب می‌شوند و توی تقسیم بندی باهوش‌ترین نژاد سگ هم در رده‌ی چهارم قرار می‌گیرند. آن‌ها با استعداد و مهربان هستند و سعی می‌کنند در هر کاری بهترین باشند؛ از پیدا کردن و نجات افراد گرفته تا شکار.

سگ گلدن رتریور‌ از وفادارترین سگ‌ها محسوب می‌شوند.‌ آن‌ها به قدری باهوش هستند که یک دستور را در کمتر از ۵ بار تکرار یاد می‌گیرند. علاوه بر این قدرت انطباق‌پذیری گلدن رتریور‌ها باعث شده است که به صورت خودآموز و با آزمون و خطا چیزهای جدید یاد بگیرند.

گلدن رتریورها در فهمیدن احساسات انسان‌ها خیلی خوب عمل می‌کنند تا جایی که وقتی حس کنند صاحب‌شان غمگین هست، برای شاد کردنش بغل کردن و بوسیدن رو به شیوه‌ی خودشان انجام می‌دهند. تحقیقات نشان داده است که این نژاد می‌تواند در طول عمرش بیشتر از ۲۰۰ دستور را  یاد بگیرد.

سگ نژاد ژرمن شپرد

3. سگ نژاد ژرمن شپرد : وفادار ، محبوب ، باهوش

سگ ژرمن شپرد دومین نژاد سگ محبوب است و در لیست باهوش‌ترین نژاد سگ در دنیا هم رده‌ی سوم را به خودش اختصاص داده است. این نژاد به عنوان سگ پلیس و کمک‌یار پزشک شناخته می‌شود و از ویژ‌گی‌های اصلی آن هوش، شجاعت و فرمانبرداریش هست. سگ ژرمن شپرد در وفاداری بی‌نظیر است و برای خانواده‌ها گزینه‌ی خوبی محسوب می‌شود.

برای ژرمن شپردها داشتن هدف خیلی مهم است. وظیفه‌ای مثل مراقبت از بچه‌ها می‌تواند به آن‌ها حسی از هدف داشتن بدهد و انرژی ذهنی‌شان را تخلیه کند. 

سگ نژاد پودل

2. سگ نژاد پودل : مغرور پر انرژی

پودل‌ها از نژادهای بسیار معروف در جهان هستند. سگ‌های این نژاد نه‌تنها بسیار باهوش هستند، بلکه بی‌نهایت هم مغرور و پر انرژی هستند. برای افرادی که به حیوان‌ها حساسیت دارند، نگهداری از سگ پودل پیشنهاد می‌شود چون این سگ‌ها ضد حساسیت هستند. آموزش ردیابی، شکار، برگردوندن اشیا پرت شده و فرمانبردای به این نژاد بسیار آسان است.

سه سگ از نژاد بردر کالی : باهوش ترین نژاد سگ دنیا

1. سگ نژاد بردر کالی : باهوش ترین نژاد سگ در دنیا

سگ نژاد بردر کولی در صدر جدول به عنوان باهوش‌ترین نژاد سگ‌ دنیا قرار می‌گیرد. بردر کالی‌ها می‌توانند در کمتر از ۵ ثانیه یک دستور جدید را یاد بگیرند و تا ۹۵% مواقع درست انجامش بدهند. بردر کالی‌ها بسیار پر انرژی و خون گرم هستند. این نژاد به موهای مشکی و سفیدش، جثه‌ی متوسط و انرژی زیادش معروف است و در اصل سگ چوپان محسوب می‌شود. 

بردرکولی‌ها به خاطر توانایی‌شان در یادگیری خیلی سریع، به سطح بالایی از محرک‌های ذهنی احتیاج دارند و همین طور به خاطر انرژی بالای‌شان، به تمرینات فیزیکی روزانه‌ی زیادی هم احتیاج دارند. به همین خاطر این نژاد برای فضاهای باز مثل باغ‌ها مناسب‌تر است چون در فضاهای بسته خیلی زود کلافه می‌شوند.

جالب است بدانید که سگ‌ها باهوش‌ترین حیوانات نیستند و در رتبه ششم باهوش‌ترین حیوانات جهان قرار می‌گیرند. برای شناختن باهوش‌ترین حیوانات جهان، اینجا کلیک کنید.

به خاطر داشته باشید:

فارغ از این که سگ شما جزو باهوش‌ترین سگ‌ها هست یا نه تمام سگ‌ها با صبر و پیگیری شما، می‌توانند آموزش ببینند. پس هیچ وقت ناامید نشوید و آموزش دادن به سگ‌تان را ادامه بدهید.

 به نظر شما باهوش‎‌ترین نژاد سگ چه نژادی است؟ اگه سگ شما از نژاد دیگری هست ولی به باهوش و با استعداد بودنش ایمان دارید در قسمت‌ کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.