انسان‌ها تنها موجودات هوشمند روی زمین نیستند. تحقیقات نشان می‌دهد که بعضی از حیوانات از آن چه که مردم تصور می‌کنند بسیار باهوش‌تر هستند. با ویکی هوش همراه باشید تا در این نوشتار با 10 تا از باهوش‌ترین حیوانات جهان که پس از تحقیقات علمی فراوان لیست شده‌اند آشنا شوید.

1) شامپانزه‌‌ها شباهت زیادی به انسان دارند.

باهوش ترین حیوانات جهان

شمپانزه‌ها که به عنوان باهوش‌ترین حیوانات کره زمین شناخته می‌شوند، می‌توانند محیط اطراف خود را دستکاری کنند تا با جامعه خود سازگار شود. شامپانزه‌ها می‌توانند برای انجام سریع‌تر کارها از وسایل مختلف به عنوان ابزار استفاده کنند.

آن‌ها می‌توانند کلمات را یاد بگیرند، با اشیا بازی کنند و حتی به نظر می‌رسد که در مرگ دوستانشان عزادار هستند. شامپانزه‌ها می‌توانند از اشیا مختلفی به عنوان ابزار برای کارهای مختلف مانند باز کردن میوه‌ها و آجیل‌ها، استفاده از شاخه‌های بلند برای حفاری و یا شکار طعمه‌های کوچکتر استفاده کنند.

2) پیچیده‌ترین مغز جهان

باهوش ترین حیوانات جهان

دلفین‌ها به عنوان حیوانات باهوش مورد پذیرش دانشمندان و محققان جهان هستند. آن‌ها می‌توانند خود را در آینه تشخیص دهند، می‌توانند بدن خود را مرتب و تمیز نگه دارند. همچنین دلفین‌ها به دلیل مهارت‌های ارتباطی پیشرفته مشهور هستند. نسبت مغز دلفین‌ها به اندازه بدنشان از هر حیوان دیگری بزرگتر است فقط انسان‌ها مغز بزرگتری دارند. مغز بزرگ دلفین‌ها برای آگاهی و احساسات ساختار یافته است و از لحاظ ساختاری پیچیده‌ترین مغز جهان است.

3) طوطی‌ها فقط تقلیدکننده نیستند!

باهوش ترین حیوانات جهان

اگر می‌گویید که طوطی‌ها فقط آنچه ما می‌گوییم تکرار می‌کنند و این کارشان هوشمندانه نیست باید بگوییم که در حقیقت، این دوستان رنگارنگ ما بارها و بارها نشان داده‌اند که می‌توانند مسئله‌های پیچیده‌ای را حل کنند، مخصوصاً اگر به آن‌ها غذا جایزه دهیم.

و البته باید بپذیریم که موجودات بسیاری وجود ندارند که بتوانند عبارات انسانی را تکرار کنند!

نکته مهم و جالب دیگر درباره طوطی‌ها این است که هوش زیاد این پرندگان صاحبان آن‌ها را دچار مشکل می‌کند. هوش زیاد این پرنده باعث می‌شود به راحتی حوصله‌اش سر رفته و دچار افسردگی و ناهنجاری‌های رفتاری گردد مانند ناهنجاری پرکنی!

به طور مثال زمانی که طوطی جیغ می‌کشد و صاحبش نزد او می‌آید به سرعت راه و روش جلب توجه کردن را یاد می‌گیرد یعنی می‌آموزد با جیغ زدن شما را سوی خود می‌خواند.

4) وال‌ها و زبان منحصر به فردشان

باهوش ترین حیوانات جهان

این موجودات بزرگ نمی‌توانند مثل ما صحبت کنند، اما آن‌ها از روش‌های بسیار پیچیده‌ای برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند. صداهایی که آن‌ها استفاده می‌کنند بسیار پیچیده است و نحوه استفاده از این «زبان» برای هماهنگی حرکت‌های تیمی بسیار شگفت‌انگیز است.

5) حیوانی که هوشی معادل هوش یک انسان سه ساله را دارد!

باهوش ترین حیوانات جهان

خوک‌ها ممکن است باهوش‌ترین حیوانات اهلی در جهان باشند. محققان دریافته‌اند که خوک‌های خانگی می‌توانند از آینه به عنوان ابزاری برای یافتن غذای خود استفاده کنند و سعی در فریب خوک‌های دیگر دارند تا بتوانند غذای بیشتری به دست بیارند. خوک‌ها به سرعت یاد می‌گیرند و می‌توانند ترفندهای مختلفی از پریدن از حلقه‌ها گرفته تا انجام بازی‌های ویدیویی به کمک جوی استیک‌ها (joysticks) را یاد بگیرند و انجام دهند.

تحقیقات نشان داده است که یک خوک میانسال معمولی از هوش یک انسان سه ساله برخوردار است! اگر تا به حال مشاهده کرده باشید که کودکان سه ساله چگونه با گجت‌ها، تلفن‌ها و تبلت‌های پیچیده کار می‌کنند، متوجه هوش خوک‌ها خواهید شد.

6) حیوان باهوشی که دارای سلیقه موسیقی است!

باهوش ترین حیوانات جهان

سگ‌ها به عنوان وفادارترین حیوان خانگی بشر در مکان ششم رده بندی حیوانات باهوش قرار دارند.

شاید از این موضوع آگاهی نداشته باشید که دانشگاه Glasgow و Scottish SPCA در تحقیقاتشان به این نتیجه رسیده‌اند که سگ‌ها دارای سلیقه موسیقی خاصی هستند. یعنی سگ‌ها بعضی از سبک‌های موسیقی را دوست دارند و شنیدن برخی دیگر برایشان آزاردهنده است. همچنین بر اساس یک آزمایش توسعه زبان است، محققان دریافته‌اند که سگ‌های متوسط می‌توانند 165 کلمه (شبیه به کودک دو ساله) را یاد بگیرند و سگ‌های دارای 20 درصد هوش بالاتر می‌توانند 250 کلمه را یاد بگیرند.

7) اختاپوس‌ها استادان فرار از زندان!

باهوش ترین حیوانات جهان

این موجودات عجیب و غریب، زندان شکنان واقعی دریا هستند، بارها و بارها استعداد خود را در باز کردن درب شیشه‌های پیچ پیچ، فشرده سازی بدن بزرگ خود از طریق سوراخ‌های کوچک و شکافتن مخازن آکواریوم برای آزادی خود ثابت کرده‌اند. Otto، یک اختاپوس آکواریومی آلمانی است، معروف بود که سنگ‌ها را به سمت شیشه پرتاب می‌کرد و یا آب را به لامپ‌های بالای سرش می‌پاشید تا چراغ‌های آزاردهنده و روشن را اتصال کوتاه کند.

ناگفته نماند که اختاپوس‌ها برای یافتن غذا چندین استراتژی بسیار پیشرفته دارند. همچنین استعداد خاصی در حل مسئله‌ها و تست‌های علمی از خود نشان داده‌اند.

8) فیل‌ها هرگز فراموش نمی‌کنند!

باهوش ترین حیوانات جهان

اگر برای بدست آوردن نمره قبولی در امتحانات کمی از مباحث زیست یا شیمی حفظ کرده باشید، از اهمیت حافظه مطلع خواهید شد.

فیل‌ها به خاطر حافظه بسیار خوبشان معروف هستند. فیل‌ها حتی پس از سال‌ها جدا شدن از گله خود می‌توانند اعضای گله خود را تشخیص دهند و اگر خانه فعلی آن‌ها با خشکسالی مواجه شده باشد می‌توانند مکان‌های منابع قدیمی آب را به خاطر بیاورند.

(مقاله 23 راه برای تقویت حافظه را نیز مطالعه کنید).

برخی از كشاورزان فیل‌ها را به زنگوله‌های چوبی مجهز می‌كنند تا در صورت ورود آن‌ها به باغ‌های موز مطلع شوند، اما مشاهده شده است كه فیل‌های جوان زنگ‌های خود را با گِل پر می‌كنند تا صدای زنگوله‌ها قطع شود و آن‌ها به راحتی بتوانند كل موز را بخورند.

فیل‌ها بر خلاف بسیاری از موجودات موجود در دنیای حیوانات که به عنوان شکارچی بی‌رحم و خطرناک هستند، همدلی زیادی نشان می‌دهند همچنین آن‌ها متوجه می‌شوند که کدام انسان یک فرد خوب و مهربان است و کدام شخص نامهربان و زَنَنده!

9) سنجاب‌ها با شکمشان فکر می‌کنند!

باهوش ترین حیوانات جهان

از مغزهای عظیم تا کوچک، این «مغزهای کوچک» با شکم خود فکر می‌کنند. فقط کافی است مقداری غذا در نزدیکی یک سنجاب قرار دهید و نحوه تلاش و سرعت آن را برای دستیابی به غذا مشاهده کنید. طبق مطالعه‌ای که در دانشگاه Exeter انجام شده است، سنجاب‌ها سریع یاد می‌گیرند. به ویژه هنگامی که سرقت غذا در میان باشد، از همسالان خود به سرعت ترفندهای سرقت را می‌آموزند.

سنجاب‌ها همچنین دارای حافظه و خاطرات به سبک فیل هستند. ناگفته نماند که این حافظه خوب برای به خاطر آوردن مکان‌های مختلفی که مخفیانه مواد غذایی را ذخیره کرده‌اند بسیار کاربردی است.

جالب است بدانید علی‌رغم این که اکثرا فکر می‌کنیم سنجاب‌ها برای آماده سازی زمستان مواد غذایی را در پاییز دفن می‌کنند، آن‌ها گاهی اوقات فقط تظاهر می‌کنند که آن را دفن می‌کنند تا از شناسایی مکان واقعی مواد غذایی خود توسط سایر حیوانات جلوگیری کنند.

10) کلاغ‌ها باهوش‌تر از آن چه فکر می‌کردیم

باهوش ترین حیوانات جهان

کلاغ‌ها علاوه بر استفاده از شاخه‌ها به عنوان نیزه و قلاب، سیم را برای ساخت ابزار خم می‌کنند، حتی اگر قبلا هرگز با سیم مواجه نشده باشند. در یک مورد یک کلاغ تشنه یک سنگ را داخل ظرف آب انداخت تا سطح آب بالا بیاید و بتواند آب بخورد. دانشمندان آزمایش کرده‌اند تا ببینند آیا واقعا کلاغ ‌این هوش را دارد؟ برای این کار یک جایزه شناور را در یک ظرف عمیق قرار دادند. کلاغ‌ها اشیای سنگین را داخل آب می‌انداختند تا جسم شناور به آن‌ها برسد. آن‌ها اشیایی که روی آب شناور می‌ماند و هم چنین اشیای بزرگی که وارد محفظه نمی‌شدند را انتخاب نمی‌کردند. بچه‌های انسان در حدود پنج تا هفت سالگی به این درک از جابجایی حجم می‌رسند.

و نکته جالب دیگر درباره کلاغ‌ها این است که آن‌ها می‌توانند چهره انسان‌های مختلف را از هم تشخیص دهند. اگر کسی قبلا آن‌ها را اذیت کرده باشد ممکن است با حمله و سروصدا انتقام بگیرد! اگر فکر می‌کنید دو کلاغ که شما را تماشا و قار قار می‌کنند درباره شما حرف می‌زنند، احتمالا درست فکر می‌کنید!

منابع :

اگر از خواندن این مقاله لذت بردید حتما نظرات خودتان را برای ما کامنت کنید.