برخی فعالیت‌ها برای مغز یک ورزش به حساب می‌آیند. با انجام تمرینات ترکیبی حسی، دیداری، شنیداری، بویایی، لامسه و چشایی به همراه احساسات عاطفی، باعث می‌شود که مناطق مختلفی از مغز درگیر شوند و سلول‌های مغز را وادار می‌کند که به صورت طبیعی به تولید نوترون بپردازند. نوترون‌ها بر افزایش حافظه موثر هستند و سلول‌های اطراف خود را تقویت می‌کنند که باعث می‌شود روند پیری به تاخیر بیفتد. در این مقاله تمریناتی را معرفی می‌کنیم که باعث می‌شود با درگیر شدن بخش‌های زیادی از مغز، عملکرد آن را بهبود بخشد و سبب تقویت هوش در بزرگسالان شود.

14 راهکار برای تقویت هوش بزرگسالان

1) نواختن ساز

یادگیری و نواختن یک موسیقی جدید هم استرس شما را کم می‌کند، هم برای شما و اطرافیانتان لذت بخش است و در نهایت به تقویت هوش و حافظه شما کمک خواهد کرد. جالب است بدانید که نواختن ساز به اندازه‌ای برای مغز و تقویت هوش مفید است که یک جلسه بدنسازی در باشگاه برای اندام شما مفید است.

تقویت هوش بزرگسالان | ویکی هوش2) خواب کافی

طبق گفته‌های مرکز تحقیقات خواب دانشگاه لاگبورو، هر ساعت کمتر از "هشت ساعت خواب توصیه شده در شب" می‌تواند یک امتیاز کامل از ضریب هوشی شما را از بین ببرد. در حقیقت، گزارش آن‌ها به این نتیجه رسید که از دست دادن منظم دو ساعت خواب در شب می‌تواند در بلند مدت باعث شود فردی با ضریب هوشی متوسط، به فردی با ضریب هوشی در مرز عقب ماندگی تبدیل شود.

به اندازه کافی استراحت کنید. مغز خود را مانند یک گوشی هوشمند تصور کنید. هر چقدر هم کارآمد و شگفت انگیز باشد، در نهایت نیاز به شارژ مجدد و خاموش شدن دارد. یک استراحت خوب در شب شما را باهوش‌تر می‌کند. 

تقویت هوش بزرگسالان | ویکی هوش3) بازی‌های فکری

وقتی مغز شما اطلاعات جدیدی دریافت نکند و به چالش کشیده نشود یا فعالیت نداشته باشد، به ‌تدریج ضعیف خواهد شد. اگر بتوانید مغز خود را تحریک کنید و به فعالیت وا‌دارید، می‌توانید این ضعف را از بین ببرید. یکی از راه‌های تقویت هوش، استفاده از بازی‌های ذهنی است. در مورد چنین بازی‌هایی به یک نکته توجه داشته باشید، حداقل ۲۰ دقیقه در روز را به این بازی‌ها اختصاص دهید، اما برای هر مرحله بیش از ۵ تا ۷ دقیقه وقت نگذارید، چون که فقط همین دقایق اولیه برای تقویت هوش فایده دارند و بیش از آن مغزتان با این بازی‌ها مانند وظیفه‌ای که باید در طول روز تکمیل شود برخورد می‌کند نه تمرینی برای تحریک خود.

اگر اهل بازی‌های فکری موبایلی هستید، اپلیکیشن‌های خارجی Lumosity و BrainGym و اپلیکیشن ایرانی شاهوش را به شما معرفی می‌کنیم. اگر اهل بازی‌های فیزیکی و غیرموبایلی هستید، بازی‌های فکری شطرنج و مکعب روبیک را پیشنهاد می‌دهیم. لیست کامل بازی‌های فکری را در این مقاله ببینید: «کدام بازی‌ها ما را باهوش‌تر می‌کند؟»

4) حل پازل و معما

حل پازل در هر رده سنی برای مغز مفید است و یکی از روش‌های بسیار آسان و راحت برای تقویت هوش بوده که همیشه به کار می‌آید. هر چقدر زمان بیشتری صرف به چالش کشیدن مغز خود کنید، ذهن پویا و فعال‌تری در طول زندگی خواهید داشت. یک ایده جالب این است که برای تشویق بیشتر، پازل‌ها را با عکس‌های خانوادگی به صورت آنلاین درست کنید و خودتان را به چالش بکشید.

تقویت هوش بزرگسالان | ویکی هوش5) مدیتیشن و یوگا

یوگا و مدیتیشن روش بسیار خوب و تضمین شده‌ای برای افزایش تمرکز و کنترل استرس و اضطراب است که برای همه مفید بوده، مخصوصا کسانی که آلزایمر دارند. بر اساس تحقیقات انجام شده اگر در کنار تمام فعالیت روزمره فقط 15 تا 30 دقیقه از وقتتان را برای مدیتیشن بگذارید، باعث افزایش اتصال ناحیه‌هایی از مغز می‌شود که هرگز خاموش نخواهد شد.

تقویت هوش بزرگسالان | ویکی هوش6) ورق و کارت‌های بازی

اگر به بازی‌های کارتی علاقه دارید، می‌توانید در کنار خانواده و دوستانتان تنوع ایجاد کرده و بازی کنید. کارت‌ها علاوه ‌بر بازی و سرگرمی، به شما کمک می‌کنند تا ذهنی پویا و فعال داشته باشید.

تقویت هوش بزرگسالان | ویکی هوش

7) سودوکو

سودوکو یکی از بازی‌های قدیمی اعداد است که سال‌های زیادی است طرفداران خودش را داشته و جزو بازی‌های اصلی در روزنامه‌ها است. سودوکو از روزگاران قدیم تا به امروز مورد پذیرش همگان بوده و تاثیر بسزایی در تقویت هوش و حافظه دارد. اگر به بازی‌های اعداد و ریاضی علاقه‌مند هستید و می‌خواهید مغز خود را تقویت کنید سودوکو انتخاب مناسبی برای شما است.

8) مسواک زدن با دست غیر غالب

تحقیقات نشان داده است که استفاده از دست مخالف برای مسواک زدن می‌تواند به انسباط سریع و قابل توجه در بخش کنترل و پردازش اطلاعات لمسی مغز منجر شود. یادتان باشد تمامی مراحل مانند باز کردن درب خمیر دندان و ریختن خمیر دندان روی مسواک را نیز با دست غیر غالب انجام دهید.

تقویت هوش بزرگسالان | ویکی هوش9) دوش گرفتن با چشمان بسته

وقتی چشمانتان زیر دوش بسته باشد دستان شما سطوح متفاوت روی بدن شما را تحلیل می‌کند و به مغز می‌فرستد. سعی کنید فقط از حواس لمسی خود استفاده کنید. البته برای جلوگیری از سوختگی یا دیگر خطرات احتیاط را نیز به خرج دهید. پس نیازی نیست برای تنظیم دما چشمانتان بسته باشد(😂) اما برای تقویت هوش و مغز خود، دیگر مراحل شستشو را با چشمان بسته انجام دهید.

تقویت هوش بزرگسالان | ویکی هوش10) وارونه کردن اشیا آشنا

وقتی به اشیاء به شکل درست نگاه می‌کنید، قسمت چپ مغز شما یا همان نیمکره چپ به سرعت آن را شناسایی می‌کند و به سراغ کارهای بعدی می‌رود. اما وقتی اشیاء وارونه باشد، قسمت راست مغز وارد عمل می‌شود و تلاش می‌کند که شکل، رنگ و روابط این شکل عجیب را بررسی کند. برای شروع می‌توانید اشیاهایی مانند عکس خانوادگی، ساعت رومیزی، تقویم و... را وارونه کنید.

تقویت هوش بزرگسالان | ویکی هوش

مقاله پیشنهادی نویسنده این مطلب: «آشنایی با نیم‌کره‌های مغز، نیم‌کره راست و نیم‌کره چپ»

11) جابجا کردن صندلی‌ها

در اکثر خانواده‌ها هرکس صندلی مخصوصی دارد اما برای تقویت هوش و حافظه، نیاز است که صندلی خود را با دیگر اعضای خوانواده جابه‌جا کنید. با تغییر دادن صندلی خیلی چیزها مثل فرد کناری، زاویه دید و حتی دسترسی به وسایل روی میز تغییر می‌کند که می‌تواند حواس دیداری، شنیداری و لامسه شما را تحت تاثیر قرار دهد و در نتیجه هوش شما را نیز تحریک کند.

تقویت هوش بزرگسالان | ویکی هوش12) با بینی خود ارتباطی تازه بگیرید

احتمالا شما هم اول صبح با بوی قهوه و چای روز خود را شروع می‌کنید و این تبدیل به یک روتین شده است. اما با استفاده از بوهای جدیدی مثل وانیل، پرتقال، نعنا و... می‌توانید مسیرهای عصبی جدیدی در مغز خود ایجاد کنید. عصاره‌ی دلخواه و جدیدی را کنار تخت خود داشته باشید تا اول صبح بعد از بیدار شدن آن را بو کنید یا مثلا بعد از استحمام از این عصاره استشمام کنید. با این کار حس بویایی خود و مسیرهای عصبی مغز خودتان را تحریک می‌کنید.

تقویت هوش بزرگسالان | ویکی هوش13) پنجره‌های خودرو را پایین بیاورید!

البته اگر در کلان شهرها زندگی می‌کنید این مورد را خیلی جدی نگیرید و مراقب سلامتی خودتان باشید. اما در صورتی که در شهرهایی با هوای تمیز ساکن هستید خوب است بدانید که هیپوکامپوس، منطقه‌ای از مغز است که مسئولیت پردازش حافظه، خصوصا درباره‌ی بوها، صداها و مناظر را به عهده دارد. سعی کنید که بوها و صداهای جدیدی را در مسیر خود تجربه کنید. باز کردن پنجره‌ی خودرو این صداها و بوها را در اختیار مغز شما قرار می‌دهد تا بتواند با ساخت مسیرهای جدید، هوش و حافظه‌ی شما را تقویت کند.

تقویت هوش بزرگسالان | ویکی هوش14) با صدا و لحنی متفاوت کتاب بخوانید

وقتی با صدای بلند می‌خوانیم یا به خواندن فردی دیگر گوش می‌دهیم، بخش‌های متفاوتی در مغز نسبت به زمانی که آرام برای خودمان می‌خوانیم فعال می‌شوند. پس برای تقویت مغز، حافظه و هوش کتاب را با صدای بلند برای دوست یا همسرتان بخوانید، برای نقش‌های مختلف، صداها و لحن‌های متفاوتی به کار بگیرید. ممکن است سرعت شما در خواندن کم شود اما در عوض هوش شما تقویت خواهد شد.تقویت هوش بزرگسالان | ویکی هوش

خیلی متشکریم که تا انتهای این مقاله همراه ویکی هوش بودید😍 در صورتی که این مقاله و تمریناتی که آموزش دادیم برایتان جالب یا لذتبخش بود، لطفا با کامنت انرژی مثبت‌تان را انتقال دهید.