حواس‌پرتی، مشکل در یادگیری، از یاد بردن خاطرات، مشکل در به یاد آوری کلمات و… همگی مشکلات ناشی از ضعف حافظه و تمرکز هستند. این مشکلات اگر تا سنین بالا ادامه یابد، به بیماری‌های جدی مانند آلزایمر تبدیل می‌شود. اگر شما هم حافظه ضعیفی دارید و می‌خواهید میزان هوشیاری‌تان را افزایش دهید پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید در این مقاله گیاهان دارویی و معجونی که باعث تقویت حافظه می‌شوند، به شما عزیزان معرفی شده است.

مقاله همه چیز درباره آلزایمر:
«آلزایمر چیست؟ عوامل، علائم، درمان و پیشگیری از آلزایمر»

الف) گیاهان دارویی برای تقویت حافظه:

گیاهان دارویی برای تقویت حافظه در طب سنتی | ویکی هوش1) کندر

کندر همیشه یکی از محبوب‌ترین داروهای گیاهی جهت تقویت حافظه به حساب می‌آید. از مخرب‌ترین عوامل برای مغز که عملکرد سلول‌های خاکستری و اعصاب را دچار اختلال می‌کند، التهاب و استرس است. التهاب و گسترش آن در مغز باعث پیش روی آلزایمر، ضعف حافظه و کندی در یادگیری می‌شود. از طرفی استرس اکسیداتیو نیز واکنشی است که در پی تجمع رادیکال‌های آزاد در مغز ایجاد شده و سلول‌های این ناحیه را تخریب می‌کند. خوشبختانه کندر برای هر دو عوامل مخرب مغز راه حل دارد. این گیاه شرسار از آنتی اکسیدان‌ها و ضدالتهاب‌های طبیعی است بازولیک اسید و آنتی کولین استراز دو تا از معروف‌ترین آن‌ها است که هم التهاب و هم استرس اکسیداتیو را در مغز مهار می‌کند. همچنین این گیاه دارویی با افزایش استیل کولین در مغز، سلول‌های خاکستری را وادار به فعالیت کرده و از پیشرفت آلزایمر و زوال عقل جلوگیری می‌کند.

کندر برای تقویت حافظه | ویکی هوش

2) زعفران

زعفران برای تقویت حافظه و کاهش استرس در مغز بسیار موثر است. این گیاه با کاهش تحریکات مغزی، از ایجاد استرس اکسیداتیو در مغز و آسیب رسیدن به سلول‌های خاکستری جلوگیری می‌کند. بسیاری از کارشناسان طب سنتی معتقدند، پودر سعد کوفی همراه با زعفران، یک معجون قوی برای تقویت حافظه می‌سازد که یک دوره‌ی ۴۰ روزه از آن برای کاهش حواس پرتی و تقویت حافظه معجزه می‌کند.

زعفران برای تقویت حافظه | ویکی هوش3) سعد کوفی

یکی دیگر از موثرترین گیاهان برای تقویت حافظه در طبیعت سعد کوفی است. این گیاه که با نام جگن هم شناخته می‌شود، منبع غنی‌ای از اسیدهای چرب غیراشباع را درون خود جای داده است. این ترکیبات که بیشتر ما آن‌ها را با نام‌های امگا۳ و امگا۶ می‌شناسیم برای تغذیه‌ی سلول‌های مغز و عملکرد طبیعی آن‌ها ضروری هستند. اسیدهای چرب موجود در سعد کوفی، علاوه بر تأمین انرژی برای فعالیت صحیح سلول‌های مغز، با خاصیت آنتی اکسیدان خود، از آن‌ها حفاظت هم می‌کنند بنابراین گیاه سعد کوفی هم برای تقویت حافظه و تمرکز و جلوگیری از آلزایمر بسیار مفید و مؤثر است.

سعد کوفی برای تقویت حافظه | ویکی هوش4) هلیله زرد

سال‌های زیادی است که از هلیله برای درمان فراموشی و تقویت حافظه استفاده می‌شود. در طب سنتی توصیه شده که برای افزایش حافظه روزی یک دانه هلیله زرد خورده شود.

هلیله زرد برای تقویت حافظه | ویکی هوشگیاهانی که معرفی کردیم به تنهایی هم برای تقویت حافظه و جلوگیری از آلزیمر تاثیر زیادی دارند اما هنگامی که با هم و به طور صحیح ترکیب شوند، یک معجون قوی برای تقویت حافظه ایجاد می‌کنند که طرز تهیه این معجون را در ادامه توضیح داده‌ایم:

ب) معجون فوق‌العاده برای تقویت حافظه:

این معجون تقویت حافظه که از ترکیب سعد کوفی، کندر، هلیله زرد (پوست هلیله زرد)، زعفران و عسل درست شده است برای تقویت حافظه به خصوص تقویت حافظه کودکان و نوجوانان و همچنین جلوگیری از آلزایمر بسیار مفید است.

مواد لازم معجون تقویت حافظه:

  • سعد کوفی: 20 گرم
  • کندر: 20 گرم
  • هلیله زرد: (پوست هلیله زرد) 20 گرم
  • زعفران: 2 گرم
  • عسل طبیعی: 500 گرم

معجون تقویت حافظه و تمرکز | ویکی هوش

طرز تهیه و مصرف معجون تقویت حافظه:

سعد کوفی، کندر، هلیله زرد (پوست هلیله زرد) و زعفران را خوب آسیاب کرده و با عسل طبیعی مخلوط کنید و به مدت 24 ساعت در محیط آشپزخانه نگه‌داری کنید. (نکته: از نگه‌داری این معجون در یخچال خودداری کنید). سپس بعد از 24 ساعت هر روز 1 الی 2 بار و هر بار به اندازه یک فندق از این معجون میل کنید.

مقاله پیشنهادی بعدی برای شما:
«12 ماده غذایی موثر برای تقویت هوش کودکان»