از سال 2006 ، یک دانشمند علوم اعصاب، Kiminobu Sugaya و ویولونیست مشهور جهان، Ayako Yonetani در حال تدریس یكی از محبوب‌ترین دوره‌ها در کالج  Burnett Honors هستند. دوره «موسیقی و مغز» به بررسی چگونگی تأثیر موسیقی بر عملکرد مغز و رفتار انسان به شیوه‌های مختلفی از جمله کاهش استرس، کاهش درد و علائم افسردگی و همچنین بهبود مهارت‌های شناختی و حرکتی، یادگیری مکانی - زمانی و نوروژن‌ها، که توانایی مغز در تولید سلول‌های عصبی است، می‌پردازد. سوگایا و یونتانی می‌آموزند که چگونه افراد مبتلا به بیماری‌های neurodegenerative مانند آلزایمر و پارکینسون نیز به موسیقی پاسخ مثبت می‌دهند.

سوگایا می‌گوید: «معمولاً در مراحل آخر بیماری آلزایمر، بیماران به موسیقی پاسخ نمی‌دهند. اما همین که هدفون‌هایی را قرار دهید که موسیقی [مورد علاقه] آن‌ها را پخش می‌کند، چشمانشان برق می‌زند. آن‌ها شروع به حرکت می‌کنند و گاهی آواز می‌خوانند. این اثر ممکن است حتی پس از خاموش کردن موسیقی 10 دقیقه یا بیشتر طول بکشد. این تأثیرات را می‌توان در تصاویر MRI نیز مشاهده کرد. قسمت‌هایی از مغز روشن دیده می‌شوند.»

مغز چگونه به موسیقی واکنش نشان می‌دهد؟

لب پیشانی مغز (FRONTAL LOBE)

چیست؟

این بخش از مغز در تفکر، تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی استفاده می‌شود.

چگونه؟

یکی از مهم‌ترین بخش‌های مغز انسان است. ما در مقایسه با سایر حیوانات یک لوب پیشانی بزرگ داریم. با گوش دادن به موسیقی، می‌توانیم عملکردهای آن را ارتقا دهیم.

لوب موقت (TEMPORAL LOBE)

چیست؟

آنچه را می‌شنویم پردازش می‌کند.

چگونه؟

یونتانی می‌گوید: «ما برای ارزیابی موسیقی از مركز زبان استفاده می‌كنیم كه در دو طرف مغز قرار دارد، گرچه زبان و كلمات در نیمكره چپ تفسیر می‌شوند در حالی كه موسیقی و اصوات در نیمكره راست تفسیر نمی‌شوند».

قسمت BROCA

چیست؟

ما را قادر به تولید گفتار می‌کند.

چگونه؟

یونتانی می‌گوید: «ما از این قسمت مغز برای بیان موسیقی استفاده می‌كنیم. نواختن یک ساز ممکن است توانایی شما برای برقراری ارتباط بهتر را بهبود بخشد».

قسمت WERNICKE

چیست؟

زبان نوشتاری و گفتاری را درک می‌کند.

چگونه؟

یونتانی می‌گوید: «ما از این قسمت مغز برای تجزیه و تحلیل و لذت بردن از موسیقی استفاده می‌كنیم».

لوب پس سری (OCCIPITAL LOBE)

چیست؟

آنچه را می‌بینیم پردازش می‌کند؟

چگونه؟

سوگایا می‌گوید: «نوازندگان حرفه‌ای هنگام گوش دادن به موسیقی از قشر پس سری، که قشر بینایی است، استفاده می‌کنند، در حالی که افراد مختلف، مانند من، از لوب گیجگاهی - مرکز شنوایی و زبان استفاده می‌کنند. این واقعیت نشان می‌دهد که [نوازندگان] هنگام گوش دادن به موسیقی، یک نشان موسیقی را تجسم می‌کنند».

مخچه (CEREBELLUM)

چیست؟

حرکات بدن را هماهنگ می‌کند و حافظه فیزیکی را ذخیره می‌کند.

چگونه؟

سوگایا می‌گوید: «بیمار آلزایمر، حتی اگر همسرش را تشخیص ندهد، اگر از سن جوانی پیانو یاد گرفته باشد، می‌تواند آن را بنوازد، زیرا نواختن به حافظه عضلانی تبدیل شده است. خاطرات ذخیره شده در مخچه هرگز از بین نمی‌روند».

بخش NUCLEUS ACCUMBENS

چیست؟

به دنبال لذت و پاداش است و در اعتیاد نقش زیادی دارد، زیرا انتقال دهنده عصبی دوپامین را آزاد می‌کند.

چگونه؟

سوگایا می‌گوید: «موسیقی می‌تواند یک دارو باشد، یک داروی بسیار اعتیادآور، زیرا همان قسمت از مغز را فعال می‌کند که داروهای غیرقانونی نیز فعال می‌کند. موسیقی مانند کوکائین دوپامین را در هسته اکومبنس افزایش می‌دهد».

آمیگدال (AMYGDALA)

چیست؟

احساسات را پردازش و تحریک می‌کند.

چگونه؟

یونتانی می‌گوید: «موسیقی می تواند ترس شما را كنترل كند، شما را آماده جنگ و افزایش لذت كند. هنگامی که احساس می‌کنید لرز در ستون فقرات شما پایین می‌آید، آمیگدال فعال می‌شود».

هیپوکامپ (HIPPOCAMPUS)

چیست؟

خاطرات را تولید و بازیابی می‌کند، پاسخ‌های عاطفی را تنظیم می‌کند و به ما در جهت‌یابی کمک می‌کند. هیپوکامپ واحد پردازش مرکزی مغز در نظر گرفته می‌شود، این بخش مغز یکی از اولین مناطق مغز است که توسط بیماری آلزایمر تحت تأثیر قرار گرفته و منجر به گیجی و از دست دادن حافظه می‌شود.

چگونه؟

یونتانی می‌گوید: «موسیقی ممكن است نوروژن‌ها را در هیپوكامپ افزایش دهد و باعث ایجاد سلول‌های عصبی جدید و بهبود حافظه شود».

هیپوتالاموس (HYPOTHALAMUS)

چیست؟

وضعیت موجود در بدن را حفظ می‌کند، سیستم غدد درون‌ریز و سیستم عصبی را به هم پیوند می‌دهد و هورمون‌ها و مواد شیمیایی تعدیل کننده تشنگی، اشتها، خواب، خلق و خو، ضربان قلب، دمای بدن، متابولیسم، رشد و میل جنسی را تنظیم می‌کند.

چگونه؟

سوگایا می‌گوید: «اگر برای مثال Mozart (نوعی بازی) بازی کنید، ضربان قلب و فشار خون کاهش می‌یابد».

جسم پینه‌ای (CORPUS CALLOSUM)

چیست؟

نیمکره چپ و راست را قادر می‌سازد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. امکان حرکت هماهنگ بدن و همچنین تعدیل افکار پیچیده‌ای که به منطق (سمت چپ) و شهود (سمت راست) نیاز دارند به وسیله این بخش از مغز صورت می‌گیرد.

چگونه؟

سوگایا می‌گوید: «شما به عنوان یک نوازنده می‌خواهید سمت راست و سمت چپ مغز را با هم هماهنگ کنید، بنابراین آن‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. به عنوان مثال، جسم پینه‌ای به پیانیست‌ها امکان می‌دهد نت‌های روی کاغذ را به ضربه‌های تولید صدا توسط انگشتان ترجمه کنند».

پوتامن یا (Putamen)

چیست؟

ریتم را پردازش می‌کند و حرکت و هماهنگی بدن را تنظیم می‌کند.

چگونه؟

یونتانی می‌گوید: «موسیقی می‌تواند دوپامین را در این ناحیه از مغز افزایش دهد همچنین موسیقی پاسخ مغز ما را به ریتم افزایش می‌دهد. با این کار، موسیقی به طور موقت علائم بیماری پارکینسون را متوقف می‌کند. به عنوان مثال موسیقی ریتمیک برای کمک به عملکرد بیماران پارکینسون مانند برخاستن و نشستن و حتی راه رفتن استفاده شده است. متأسفانه، پس از توقف موسیقی، آسیب‌ها دوباره برمی‌گردد».

بهترین موسیقی کدام است؟

نت، چه راک اند رول باشد، چه جاز، چه هیپ هاپ و چه کلاسیک، ماده خاکستری شما همان موسیقی را ترجیح می‌دهد. یونتانی می‌گوید: «این به تجربیات شخصی شما بستگی دارد.» مدتی محققان معتقد بودند که موسیقی کلاسیک فعالیت مغز را افزایش می‌دهد و شنوندگان آن را هوشمندتر می‌کند، پدیده‌ای به نام اثر موتزارت. اما سوگایا و یونتانی معتقدند لزوماً این عقیده درست نیست. در مطالعات اخیر، آن‌ها دریافته‌اند که افراد مبتلا به زوال عقل به موسیقی که با آن بزرگ شده‌اند پاسخ بهتری می‌دهند. سوگایا توضیح می‌دهد: «اگر موسیقی مورد علاقه شخصی را پخش کنید، قسمت‌های مختلف مغز فعال می‌شوند. این بدان معناست که خاطرات مرتبط با موسیقی، خاطرات احساسی هستند که هرگز حتی در بیماران آلزایمر محو نمی‌شوند».

موسیقی می‌تواند...

  • توانایی شما را از درک زمان تغییر دهد.
  • ترس‌ها را کاهش دهد.
  • تشنج‌ها را کاهش دهد.
  • شما را به یک ارتباط گیرنده بهتر تبدیل کند.
  • شما را قوی‌تر کند.
  • سیستم ایمنی شما را تقویت کند.
  • در ترمیم آسیب مغزی کمک کند.
  • شما را باهوش‌تر کند.
  • خاطرات را برانگیزاند.
  • به بیماران پارکینسون کمک کند.

آیا می دانستید؟

استفاده کن یا از دست بده! همه ما با بیش از نیاز واقعی خود به سلول‌های عصبی متولد شده‌ایم. به طور معمول در سن 8 سالگی، مغز ما یک نورون بزرگ تخلیه می‌کند و هر نورونی را که غیرضروری تصور می‌شود از بین می‌برد، به همین دلیل آموزش زبان و موسیقی به کودکان خردسال آسان‌تر است. سوگایا می‌گوید: «اگر از كودكی موسیقی یاد بگیرید، مغز شما برای موسیقی طراحی می‌شود.»

قدیمی‌ترین ابزار موسیقی طبق National Geographic، فلوت استخوان کرکس 40 هزار ساله قدیمی‌ترین ساز موسیقی جهان است.

سلول‌های مویی گوش فقط 3500 سلول مویی داخلی دارد در حالی که بیش از 100 میلیون گیرنده نوری در چشم وجود دارد. با این حال مغز ما به طور قابل توجهی با موسیقی سازگار است.

آواز خواندن در زبان Sesotho ، فعل آواز و رقص یکسان است (ho bina)، زیرا فرض بر این است که این دو عمل با هم اتفاق می‌افتند.

مقاله 10 حقیقت روانشناختی عجیب و الهام بخش درباره ذهن انسان را از دست ندهید.

منبع: www.ucf.edu