در مورد هوش مصنوعی مسائل زیادی وجود دارد که باید ابهام‌زدایی شود. بسیاری از ما هنوز فکر می‌کنیم هوش مصنوعی یک ربات یا یک آدم آهنی قدرتمند است که دشمن ما آدم‌ها محسوب می‌شود اما اکنون داستان تغییر کرده است. هوش مصنوعی به بخش عمده و جدایی‌ناپذیر زندگی ما تبدیل شده است که کمک‌های زیادی در حوزه‌های مختلف مانند هواوفضا، پزشکی و خودروسازی به ما کرده است.

تا همین چند وقت پیش، چت‌بات‌های هوش مصنوعی واقعا افتضاح بودند. اما ChatGPT با تمام چت‌بات‌های پیش فرق دارد ChatGPT هم باهوش‌تر است، هم منعطف‌تر و هم عجیب‌وغریب‌تر.

فهرست مطالب این مقاله

  • ChatGPT چیست؟
  • ChatGPT چگونه کار می‌کند؟
  • تفاوت بین ChatGPT و موتور جستجو در چیست؟
  • آیا استفاده از ChatGPT ایمن است؟
  • چه شرکتی مالک ChatGPT است؟
  • آیا ChatGPT قرار است جای گوگل را بگیرد؟
  • آیا ChatGPT جایگزین انسان می‌شود؟ آیا ممکن است ChatGPT برخی از مشاغل را از بین ببرد؟
  • چه کارهایی با ChatGPT ممکن است؟
  • برخی کارهای شگفت انگیزی که می‌توان با ChatGPT انجام داد.
  • نحوه ثبت نام و استفاده از ChatGPT

ChatGPT چیست؟

ChatGPT یک ابزار پردازش زبان طبیعی است که توسط فناوری هوش مصنوعی هدایت می‌شود و به کاربر این امکان را می‌دهد که با یک ربات صحبت کند و از او سوال بپرسد. در حال حاظر این فناوری در مرحله تحقیق و بازخورد قرار دارد و استفاده از آن برای عموم مردم آزاد و رایگان می‌باشد.

این چت بات از آخرین تکنولوژی (Generative Pre-Trained Transformer) GPT استفاده می‌کند که معمولا در ربات‌های پاسخگوی متنی به کار می‌رود. این سرویس الگوریتم‌های یادگیری ماشین و حجم عظیمی از داده‌های مکالمات کاربران در اینترنت را آموزش دیده و قادر است با استناد به این موارد به سوالات کاربران پاسخ دهد، اشتباهات خود را تصحیح کند، سوالات نادرست را به چالش بکشد و در مقابل درخواست‌های نامناسب پاسخی درخور ارائه دهد.هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟ | ویکی هوش

پیشنهاد می‌کنیم مقاله «هوش مصنوعی چیست؟ تعریف و کاربرد آن» را نیز مطالعه کنید.

ChatGPT چگونه کار می‌کند؟

این فناوری یک ورودی (متن یا صدا) را می‌گیرد و سپس براساس موضوع گفتگو پاسخی ایجاد می‌کند. ChatGPT از یک الگوریتم یادگیری عمیق برای درک احساسات، معنا و موضوع متن وارد شده استفاده می‌کند و سپس بهترین پاسخ ممکن را با استفاده از کتابخانه عظیم مکالمه‌های خود پیش‌بینی می‌کند.هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟ | ویکی هوش

تفاوت بین ChatGPT و موتور جستجو در چیست؟

ChatGPT یک مدل زبانی است که با هدف گفتگو با کاربر ایجاد شده است اما یک موتور جستجو صفحات وب را در اینترنت فهرست می‌کند تا به کاربر کمک کند تا اطلاعاتی را که خواسته پیدا کند. ChatGPT توانایی جستجو اینترنت را برای اطلاعات ندارد و به جای آن از اطلاعاتی که از آموزش داده‌ها آموخته است برای تولید پاسخ استفاده می‌کند.هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟ | ویکی هوش

آیا استفاده از ChatGPT ایمن است؟

بله؛ این فناوری امن و مطمئن است. تمام داده‌های تولید شده توسط این ابزار رمزگذاری و به ایمن ذخیره می‌شوند و با تمام مقررات و استانداردهای صنعتی لازم نیز مطابقت دارد. علاوه بر این، از نظر دقت و ایمنی به شدت آزمایش شده است؛ بنابراین می‌توانید مطمئن باشید که مکالمه‌های شما خصوصی و ایمن باقی می‌ماند.

چه شرکتی مالک ChatGPT است؟

مالک این شرکت OpenAI است. OpenAI یک شرکت تحقیقاتی غیرانتفاعی است که تاسیس آن به دسامبر سال 2015 برمی‌گردد. با وجود سابقه چند ساله این شرکت می‌بینیم که به‌تازگی توانسته بخش زیادی از اخبار را به خود اختصاص دهد. این موضوع به جدیدترین محصول این شرکت با نام چت بات ChatGPT مربوط می‌شود که در آن از جدیدترین فناوری‌های لازم استفاده شده است. با تولید این محصول، بسیاری از کاربران برای شناخت بیشتر شرکت OpenAI کنجکاو شده‌اند، درواقع مشتریان می‌خواهند بدانند که مالک شرکت OpenAI کیست؟

هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟ | ویکی هوش

چه کسی مالک شرکت OpenAI است؟

شرکت OpenAI توسط چهره‌های شاخص شامل ایلان ماسک، سم آلتمن و چند سرمایه‌‌گذار و شرکت‌های سرمایه‌گذاری معروف دیگر بنا شده است.

برای آشنایی کامل با ایلان ماسک و شرکت‌هایش اینجا کلیک کنید.

تاریخچه شرکت OpenAI

شرکت OpenAI از همان ابتدا بر روی تولید هوش مصنوعی ایمن تمرکز داشته است. دفتر مرکزی این سازمان در سانفرانسیسکو برپا شد و در مدت زمانی کوتاه محصولات خود را به بازار عرضه کرد. در سال 2016، این شرکت پلتفرم OpenAI Gym را منتشر کرد که برای اجرای تحقیقات یادگیری تقویتی کاربرد دارد. در همان سال Universe OpenAI منتشر شد که یک پلتفرم برای اندازه‌گیری و آموزش هوش مصنوعی در عرصه بازی‌ها، وب‌سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی دیگر است.

جدیدترین محصول این شرکت در دسامبر سال 2022 عرضه شده است. این شرکت با ارائه یک پیش‌نمایش رایگان از ChatGPT، ربات چت هوش مصنوعی جدید خود که براساس فناوری GPT-3.5  ساخته شده، طرفداران زیادی پیدا کرده است. این چت بات در پنج روز اول توانست بیش از یک میلیون ثبت نام دریافت کند.

آیا ChatGPT قرار است جای گوگل را بگیرد؟

گوگل سال‌هاست که به ما کمک می‌کند تا از طریق سایت‌های مختلف پاسخ سوال خود را پیدا کنیم. حال تصور کنید که ChatGPT بتواند به سرعت به سوال شما پاسخ دهد، آیا دیگر به گوگل و گشت‌وگذار در بین سایت‌ها نیازی خواهد بود؟ این یعنی گوگل باید از حضور هوش مصنوعی مانند ChatGPT احساس خطر بکند؟

خود گوگل ربات چت LaMDA را توسعه داده تا بتواند عملکردی شبیه انسان داشته باشد و با افراد مکالمه کند. این یعنی این شرکت به خوبی می‌داند که آینده فناوری به هوش مصنوعی تعلق دارد و برای باقی ماندن در رقابت باید از حالا بر روی یک ربات قوی کار کند. در عمل هیچ‌کس از آینده خبر ندارد اما به نظر می‌رسد در سال‌های پیش رو ربات‌های چت دارای هوش مصنوعی جایگزین موتورهای جستجو شوند و به این ترتیب تمام شغل‌های مربوط به مارکتینگ و SEO از بین برود. البته این گفته در مورد یک یا دو سال آینده نیست و این فرآیند زمان‌بر خواهد بود ولی ناگزیر!

هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟ | ویکی هوش

آیا ChatGPT جایگزین انسان می‌شود؟ آیا ممکن است ChatGPT برخی از مشاغل را از بین ببرد؟

به مهم‌ترین و پرسروصداترین بخش می‌رسیم: جایگزینی هوش مصنوعی با انسان و بیکار‌ شدن انسان‌ها! در‌حال‌حاضر گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر اینکه مشاغل وابسته به تولید محتوا توسط این ابزار از بین برود، وجود دارد. در‌حقیقت شاید ChatGPT بتواند نمایشنامه‌نویسان، اساتید دانشگاه‌ها، برنامه‌نویسان و خبرنگاران را بیکار کند.

از روزی که این ابزار منتشر شده است، برخی اساتید از آن برای امتحانات استفاده کرده‌اند و این چت‌بات توانسته است نمره کامل بگیرد. حتی ChatGPT توانسته در چند ثانیه مشکلات مربوط به برنامه‌نویسی را برطرف کند. علاوه‌بر‌این، این ابزار می‌تواند متون مشابه با انسان‌ها تولید کند که این موضوع می‌تواند باعث بیکاری خبرنگاران در آینده شود.

با وجود تمام این موارد، ChatGPT حداقل در مرحله کنونی فاقد ظرافت‌های انسانی، مهارت‌های تفکر انتقادی یا قدرت تصمیم‌‌گیری اخلاقی است؛ ویژگی‌هایی که به عنوان مثال برای یک خبرنگار موفق اهمیت بالایی دارد و ضروری است.

از طرفی دیگر ChatGPT بعضا پاسخ‌های کاملاً اشتباه ارائه می‌کند. درواقع گاهی با پاسخ‌های قابل‌قبول اما نادرست یا بی‌معنی روبه‌رو هستیم.

مقاله پیشنهادی به شما: «15 فیلم برتر دنیا با موضوع هوش مصنوعی»

آن‌طور که شواهد می‌گویند، در‌ حال‌ حاضر خبری از جایگزینی هوش مصنوعی با انسان نیست، اما با توجه به سرعت بالایی که رشد می‌کند، آینده‌ای که بسیاری از مشاغل به دست هوش مصنوعی منسوخ شوند، چندان دور نیست!هوش مصنوعی | ویکی هوش

چه کارهایی با ChatGPT ممکن است؟

تولید محتوا

می‌توان از این ابزار برای تولید محتوا استفاده کرد، یعنی به راحتی محتوا را بر اساس یک درخواست می‌نویسد. به عنوان مثال، این ابزار هوش مصنوعی می‌تواند آهنگی را بر اساس دستور کاربر بنویسد. علاوه بر این، می‌تواند به کاربران کمک کند تا سبک نوشتاری خودشان را بهبود دهند.هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟ | ویکی هوش

هنرپردازی با هوش مصنوعی

هنرپردازی با هوش مصنوعی از زمان معرفی DALLE-2 ،Midjourney و سایر ابزارهای هنری، در خط مقدم خلق تصاویر هنری قرار گرفته است. فناوری رو به رشد ChatGPT هم پتانسیل بسیار زیادی در تهیه سناریوهای واقعیت افزوده (AR) با جزئیات فراوان دارد.

کدنویسی و رفع باگ

فناوری ChatGPT  قادر به پردازش کد، کدنویسی و کمک به برنامه نویسان برای رفع باگ کدها است. به عنوان مثال، می‌توان از آن برای تولید کوئری‌های SQL استفاده کرد. از آن‌جایی که دانش SQL برای دانشمندان داده ضروری است، استفاده از ChatGPT برای تقویت مهارت‌های SQL می‌تواند این موقعیت شغلی را ارتقاء دهد.هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟ | ویکی هوش

مدیریت و دستکاری داده‌ها

مرتب‌سازی، مدیریت و سازمان‌دهی داده‌های ساختار نیافته، دشوار است. اما با کمک این چت‌بات می‌توانید داده‌های بدون ساختار را با کمک دستکاری داده‌ها به یک فرمت ساختار یافته تبدیل کنید. به عنوان مثال، از این ابزار برای افزودن داده‌ها به جدول، ایجاد ایندکس‌ها و درک کوئری‌های JSON استفاده نمایید.

توضیح و آموزش

این ابزار به خوبی می‌تواند کلمات، کدها و حتی علم فیزیک را توضیح دهد. همانطور که قابلیت‌ مربی هوش مصنوعی در ChatGPT در سال‌های آینده، توسعه و بهبود می‌یابد، می‌تواند به طرز چشمگیری نحوه تعامل دانشجویان با دنیای بیرون را تغییر دهد.هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟ | ویکی هوش

بنابراین، این ابزار تأثیر زیادی بر صنعت فناوری آموزشی خواهد داشت. بسیاری از شرکت‌های فناوری، هم اکنون می‌توانند اصول یک موضوع علمی را با این ابزار، آموزش دهند و از آن به عنوان بستری برای پرسیدن سؤال و رفع تردیدهای دانشجویان استفاده کنند.

برخی کارهای شگفت انگیزی که می‌توان با ChatGPT انجام داد

همانطور که می‌دانید ربات ChatGPT تقریباً می‌تواند به هر سؤالی که بپرسید با کمترین خطا پاسخ دهد، اما شاید ندانید که می‌توان از ChatGPT بهره بیشتری برد. کافی است کمی خلاقیت به خرج دهید در ادامه به کارهای شگفت انگیزی می‌پردازیم که می‌توان با ربات ChatGPT انجام داد.

با ربات ChatGPT یک لوگو بسازید!

می‌توان از چت ChatGPT بخواهید که به جای متن با تصاویر پاسخ شما را بدهد. یکی از کاربران از ChatGPT خواسته تا یک لوگو SVG برای توییتر تولید کند. پاسخ هوش مصنوعی شگفت‌انگیز بوده است.هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟ | ویکی هوش

با ChatGPT انیمیشن‌های سه بعدی بسازید!

استفاده خلاقانه از ChatGPT منجر به ایجاد انیمیشن سه بعدی می‌شود. یکی از توسعه‌دهنده‌گان از این هوش مصنوعی خواسته که با استفاده از اسکریپت three.js جاوا یک انیمیشن برای توپی که بر روی زمین می‌افتد ایجاد کند.

آهنگ‌سازی با ربات ChatGPT!

همچنین یک موسیقی‌دان موفق شده با استفاده از چت بات هوش مصنوعی ChatGPT نسبت به ساخت یک آهنگ اقدام کند. وی کشف کرد که ChatGPT می‌تواند یک ابزار عالی برای یادگیری موسیقی باشد. ChatGPT همچنین می‌تواند به سوالات کاربران در مورد قطعات موسیقی پاسخ دهد.

نوشتن کتاب در یک روز!

یکی از کاربران ردیت از ChatGPT خواسته بود یک کتاب درسی 16 فصلی درباره مسائل اقتصادی بنویسد. هوش مصنوعی در کمال تعجب محتوای مورد نظر کاربر را آماده کرده بود. هر بخش از این کتاب توسط ربات ChatGPT به یک سری موضوعات تقسیم شد و هر موضوع با چند پاراگراف پوشش داده شد. به همین ترتیب شاهد ایجاد یک کتاب 300 صفحه‌ای و 16 فصلی توسط این هوش مصنوعی بودیم!

نحوه ثبت نام و استفاده از ChatGPT

دسترسی پیدا کردن به ChatGPT ساده است (البته نه برای کاربران داخل ایران). در حال حاضر ChatGPT به رایگان برای همه از طریق ثبت‌نام در دسترس قرار دارد.

اگرچه برای کاربران داخل ایران (که شماره تلفن همراه آن‌ها مربوط به کشور ایران است) در حال حاضر ظاهراً به دلیل تحریم‌ها امکان ثبت‌نام وجود ندارد، مگر آنکه به نوعی بتوانیم از شماره تلفن دیگری (مثل شماره‌های مجازی) استفاده کنیم. ضمن اینکه ظاهراً با آی پی ایران، صفحه ChatGPT در وب‌سایت سازنده آن، یعنی OpenAI باز نمی‌شود و لازم است به هر نحوی IP دستگاه تغییر داده شود (از فیلترشکن‌های امن استفاده کنید).

برای شروع به استفاده از ChatGPT باید به وب‌سایت OpenAI و صفحه مربوط به ChatGPT برویم.

«برای انتقال به وب‌سایت OpenAI کلیک کنید.»

بعد از وارد شدن به وب‌سایت OpenAI روی گزینه «Try ChatGPT» کلیک کنیم.هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟ | ویکی هوش

اگر پیش از این اکانتی در سایت OpenAI نساخته‌اید، باید در این مرحله ثبت‌نام کنید و اگر قبلاً ثبت‌نام کرده‌اید، لازم است پیش از اینکه بتوانید از ChatGPT استفاده کنید، وارد حساب کاربری خود در OpenAI شوید.هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟ | ویکی هوش

برای ورود به حساب باید گزینه «Log in» و برای ثبت‌نام هم لازم است دکمه «Sign Up» را بزنید. پس از ثبت‌نام و یا ورود به حساب کاربری می‌توانید به راحتی شروع به استفاده از ChatGPT کنید. گروه OpenAI چت جی‌پی‌تی را به صورت عمومی و همگانی در دسترس قرار داده است. بهتر از آن هم اینکه، ChatGPT رایگان است. البته هیچ کس نمی‌داند آیا بلاخره آن‌ها مثل کاری که با GPT3 یا تصویرساز هوش مصنوعی DALL-E 2 انجام دادند، ChatGPT را هم به ابزاری پولی تبدیل خواهند کرد یا خیر. ابزارهای هوش مصنوعی GPT3 و DALL-E 2 نیز از پرهیاهو‌ترین محصولات OpenAI به حساب می‌آیند که به نوعی به اصطلاحات هوش مصنوعی رایج تبدیل شد‌ه‌اند و بسیار بر سر زبان‌ها افتاده‌اند. البته باید گفت، به دلیل اینکه ChatGPT همچنان در مراحل تحقیقاتی اولیه قرار دارد، ممکن است OpenAI برای مدتی آن را از دسترس خارج کند. برای دسترسی مستقیم به ChatGPT می‌توان از نشانی «chat.openai.com» استفاده کرد. با وارد کردن این نشانی در مرورگر، محیط گفتگوی ChatGPT باز می‌شود که تصویر آن در ادامه آمده است.هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟ | ویکی هوش

در پایین صفحه، یک کادر برای وارد کردن متن و گفتگو وجود دارد که در آنجا می‌توانید شروع به نوشتن پیام‌هایتان بکنید. برای مثال، در تصویر زیر از ChatGPT پرسیده شده است که شعر آهنگی را تولید کندهوش مصنوعی ChatGPT چیست؟ | ویکی هوش

همان‌طور که از تصویر بالا مشخص می‌شود، نتیجه بسیار جالب و قابل توجه است. هدف اصلی خلق ChatGPT تولید هوش مصنوعی مکالمه‌گری است که بتوان هر چیزی را از آن پرسید. مثال بالا قطعاً بسیار جالب و تاثیر‌گذار است، اما تولید متن آهنگ تنها کاری نیست که ChatGPT می‌تواند انجام دهد. حتی با این ابزار می‌توان یک مکالمه کامل داشت.

ChatGPT نه تنها همه چیز را می‌داند، بلکه می‌تواند گفتگوهای قبلی با شما را هم به یاد آورد. مثلاً می‌توانید از ChatGPT بخواهید متن‌ها یا کُدهایی را تولید کند و بعد دوباره از آن بخواهید تا نتیجه را بهبود دهد. مثلاً، در مثال بعدی از ChatGPT خواسته شده تا پیشنهاداتی برای انتخاب نام یک شرکت یا استارتاپ ارائه دهد، اما چون نام‌های پیشنهادی که تولیده کرده طولانی هستند، در مرحله بعدی از ChatGPT خواسته شده است تا اسامی را کوتاه‌تر کند. تصاویر مربوط به این گفتگوی نمونه با ChatGPT در ادامه آمده است.

هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟ | ویکی هوش

در ضمن به یاد داشته باشید می‌توانید به OpenAI کمک کنید تا ChatGPT را بهبود دهد و حتی از این هم بهتر شود. برای این منظور ظاهراً دو آیکن با مضمون like و Dislike در گوشه بالا سمت راست کادر پاسخ‌های ChatGPT وجود دارد که از این طریق می‌توانید بازخورد خودتان را نسبت به کیفیت کار ChatGPT ثبت کنید.هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟ | ویکی هوش

سخن پایانی

در این مطلب پیرامون فناوری جدید و پرهیاهویی به نام ChatGPT و نحوه استفاده از آن توضیحات لازم ارائه شد و سعی کردیم پرسش ChatGPT چیست را به طور جامع و تا حد امکان به زبان ساده پاسخ دهیم. در مجموع باید گفت که هوش مصنوعی از همیشه به ما نزدیک‌تر است و یکی از دستاوردهای تاثیرگذارتر و تحسین‌برانگیزتر آن نیز ChatGPT ارائه شده توسط OpenAI به حساب می‌آید.

مرسی از این که همراه ویکی هوش بودید😊 اگر شما هم تجربه جالبی از استفاده از این هوش مصنوعی (ChatGPT) دارید، حتما در قسمت کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.