تنبل!!

اگر در دوران مدرسه در املا، خواندن و نوشتن و رونویسی از تخته و به طور کلی در به یاد آوردن کلمات مشکل داشته باشید، احتمالاً واژه تنبل را در آن دوران به شما نسبت داده‌اند. اما مطمئن باشید که نسبت دادن این واژه به همه افراد با این شرایط اشتباه می‌باشد. زیرا که ممکن است شما به خوبی مطالعه کرده باشید اما حافظه تصویری ضعیفی داشته باشید و مشکل به یاد آوردن کلمات از ضعف حافظه بصری شما باشد.  

کودکی که توسط آشنایانش تنبل خطاب می‌شود

در این نوشته سعی داریم که شما را با حافظه دیداری آشنا کنیم و به علائم ضعیف بودن آن می‌پردازیم.

انچه در مقاله «حافظه تصویری و علائم ضعیف بودن آن» خواهید خواند:

 1. حافظه تصویری چیست؟
 2. مهارت در حافظه تصویری
 3. علائم حافظه تصویری ضعیف
 4. حافظه عکاسی

حافظه تصویری چیست؟

احتمالاً تا به حال افرادی را دیده‌اید که با نگاه کردن به سمت بالا یا چپ و راست خود سعی در به یاد آوردن موضوعی داشته‌اند، این افراد در تلاش هستند که از حافظه بصری خود استفاده کنند.

حافظه بصری بخشی از یک عرصه بزرگ است که به عنوان مهارت ادراک بصری شناخته می‌شود. حافظه بصری بر توانایی فرد برای به یاد آوردن اطلاعات تصویری دیده شده متمرکز است. حافظه تصویری یک عامل مهم در خواندن و نوشتن است. برای کسی که دارای نقص حافظه بصری باشد، می‌تواند بسیار ناامیدکننده باشد که بتواند یک تمرین دست خط، املا یا رونویسی کلمات را انجام دهد. کودکانی که حافظه تصویری ضعیفی دارند در رونویسی کردن حروف، کلمات و جملات از تخته سیاه یا کتاب مشکل دارند. آن‌ها ممکن است با دست خط بسیار کند، اشکال در تشکیل حروف و مخلوط کردن حروف یا کلمات درون جملات رو به رو شوند. به یاد آوردن کلمات در تمرین‌های خواندن، به دلیل درک مطلب و دشواری در یادآوری آن چه خوانده شده، می‌تواند کار سختی داشته باشد. کودکان دارای نقص حافظه بصری می‌توانند در شکل‌گیری حروف و اعداد مشکل نشان دهند و در کارهای نوشتاری خود "تنبل" ظاهر شوند.

حافظه تصویری یاد آوردن اطلاعات تصویری می‌باشد

آیا شما فکر می‌کنید حافظه خوبی دارید؟ شاید شما باید در آزمایش زیر شرکت کنید! 

از شما می‌خواهیم که فقط 15 عکس از اشیاء مختلف را فقط 30 ثانیه مطالعه کنید. پس از پایان 30 ثانیه، از شما خواسته می‌شود تا حد ممکن بسیاری از اشیاء را به یاد بیاورید. این آزمایش فقط آزمایش حافظه شما نیست بلکه به طور خاص اندازه‌گیری حافظه بصری شماست.

حافظه دیداری توانایی به یاد آوردن اطلاعاتی از قبیل فعالیت‌ها، تصاویر یا کلماتی است که در گذشته مشاهده شده است. حافظه بصری به دو شکل ارائه می‌شود:

 • حافظه تصویری کوتاه مدت توانایی به یاد آوردن تصاویری است که به تازگی مشاهده شده‌اند. فرد با حافظه بصری کوتاه مدت ضعیف ممکن است در رونویسی کردن یادداشت‌ها از صفحه نشانگر مشکل داشته باشد زیرا نمی‌تواند آن چه را که به اندازه کافی در حافظه خود دیده است برای انتقال آن به نوشته خود ذخیره کند.
 • حافظه تصویری طولانی مدت توانایی به یاد آوردن تصاویر یا مکان‌هایی است که در گذشته مشاهده شده و مدت‌ها قبل در حافظه بلند مدت ذخیره شده است. یک مادر با حافظه بصری طولانی مدت ضعیف ممکن است در دادن راهنمایی به پرستار بچه برای رفتن به مدرسه فرزندش مشکل داشته باشد زیرا او در یادآوری بصری نحوه رسیدن به آنجا مشکل دارد.

بعضی اوقات تا زمانی که کودک مدرسه را شروع کند، نقص حافظه بصری آشکار نیست. مشکلات تحصیلی که بعضی اوقات به عنوان تنبلی یا ضریب هوشی پایین مشاهده می‌شود در واقع به دلیل مشکلات حافظه دیداری است.

مهارت در حافظه دیداری

داشتن مهارت در حافظه تصویری می‌تواند به شما در دوران تحصیل از جمله در خواندن و نوشتن یا در زندگی روزمره کمک‌های بسیاری کند. در ادامه به این موارد اشاره می‌کنیم.

مهارت های حافظه تصویری تحصیلی

مهارت در حافظه بصری در مدرسه می‌تواند به موارد زیر کمک کند:

 • شناخت حروف یا اعداد
 • خواندن و درک مطلب
 • هجی کردن یا به یاد آوردن کلمات
 • استفاده از ماشین حساب (و شناخت نمادها در ماشین حساب)
 • به سرعت رونویسی کردن یادداشت‌ها از تخته
 • شکل دادن به تصویر ذهنی یک کلمه، مانند دیدن تصویری از شیر در سر هنگام دیدن کلمه شیر.

کودکی با مهارت حافظه تصویری

هنگامی که کودک نیاز به خواندن با صدای بلند را احساس می‌کند، این ممکن است مسئله حافظه بصری را نشان دهد زیرا آن‌ها در تلاش هستند تا از حافظه شنوایی و حافظه خود برای جبران کمبود حافظه تصویری خود استفاده کنند. مهارت‌های حافظه دیداری به فراتر از مدرسه می‌رسند و به صورت روزمره مفید هستند.

مهارت های حافظه تصویری روزمره

مهارت در حافظه تصویری که می‌تواند به صورت روزانه مفید باشد شامل موارد زیر است:

 • با یادآوری مکان‌هایی که اشیاء مهمی مانند کلید ماشین را در آن قرار می‌دهید
 • امکان راهنمایی
 • امکان به یاد آوردن جزئیات یک شخص یا شیء مانند خصوصیات جسمی سارق
 • شماره تلفن را به خاطر می‌آورید.

فردی که محلی که در آن کلید ماشین را رها کرده بود، فراموش کرده است

همان‌طور که گفته شد حافظه دیداری یک از عوامل مهم خواندن و نوشتن است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

حافظه دیداری و خواندن

در خواندن از آن برای اتصال کلمه با معنی آن استفاده می‌کنیم. ما این کار را با یادآوری تصویری از آنچه کلمه نشان می‌دهد، انجام می‌دهیم. ما این کار را با کلمات غیر انتزاعی انجام می‌دهیم. انتزاع در قسمت دیگری از مغز زندگی می‌کند.

حافظه دیداری و نوشتن

در نوشتن از آن استفاده می‌کنیم برای ساختن آنچه می‌خواهیم بگوییم.

درست مانند سایر مهارت‌های خرد، اگر حافظه بصری ضعیف باشد، دانش آموز دیگر مهارت‌های خرد را جایگزین آن می‌کند. به عنوان مثال‌، هنگام تلاش برای حفظ یک کلمه، یک دانش آموز ممکن است سعی کند این کار را با حافظه شنوایی انجام دهد. حافظه شنوایی در کار‌هایی که نیاز به فراخوانی دارد، کارایی کمتری دارد و این معمولاً به املای ضعیف ختم می‌شود.

از طرف دیگر‌، اگر مهارت شنیداری ضعیف باشد، دانش‌آموزان مهارت‌های دیداری قوی ایجاد می‌کنند. این روشی است که مغز و بدن ما کار می‌کند، همیشه آگاهانه راهی برای جبران پیدا می‌کند و این می‌تواند استعدادهای شگفت انگیزی را ایجاد کند.

در ادامه با علائمی که نشان‌دهنده ضعیف بودن حافظه تصویری می‌باشد، آشنا می‌شویم. 

علائم حافظه تصویری ضعیف

دانش آموز با حافظه تصویری ضعیف ممکن است یک یا چند مورد از این علائم را نشان دهد:

 • درک مطلب ضعیف
 • مهارت‌های املایی ضعیف
 • مهارت‌های ریاضی ضعیف
 • رونویسی زمان بیشتری طول می‌کشد
 • مشکل در شناسایی حروف یا اعداد
 • مشکل در استفاده از ماشین حساب
 • دست خط آهسته
 • مخلوط کردن حروف یا کلمات هنگام نوشتن 
 • ممکن است در کار‌های نوشتاری تنبل به نظر برسد.

دانش آموزی کلافه

سوالی که پیش می‌آید این است که آیا می‌توان حافظه تصویری را تقویت کرد؟

در پاسخ باید گفت مانند هر مهارت خرد دیگر، می‌توان با استفاده از تمرینات مناسب، حافظه بصری را تقویت کرد. در واقع حافظه تصویری مانند عضله است و با تمرین‌های مناسب و منظم می‌توان آن را قوی کرد. افزایش مهارت‌های این حافظه به پیشرفت علمی و لذت بردن کلی از زندگی کمک می‌کند. 

حافظه عکاسی

اگر بدانید که حافظه عکاسی چیست احتمالاً آرزو می‌کنید که این نوع از حافظه را داشته باشید. حافظه عکاسی توانایی دیدن یک یا چند بار یک چیز و قرار دادن اطلاعات بصری بسیار دقیق در حافظه بصری است. حافظه عکاسی نوعی از حافظه بصری است. 

لئوناردو داوینچی ظاهراً حافظه عکاسی داشت زیرا او می‌توانست یک تصویر دقیق از کسانی که فقط یک بار با آن‌ها ملاقات کرده بود، ترسیم کند.

عکس مربوط به حافظه عکاسی در انسان می‌باشد

در این مقاله به معرفی کامل حافظه تصویری پرداختیم و علائمی را بررسی کردیم که با استفاده از آن می‌توانید تشخیص دهید حافظه بصری قوی یا ضعیفی دارید. هم‌چنین دانستیم که شما می‌توانید از یک فرد که در کودکی توسط دیگران تنبل خوانده می‌شد به فردی که دارای حافظه عکاسی باشد تبدیل شوید. 

در آخر اگر سوالی یا ابهامی در مورد این مطلب وجود دارد با ما در میان بگذارید.


منابع: study.com ، learningsuccesssystem.com ، theottoolbox.com

نویسنده: «افشین کلهری»