شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید برخی از بازیکنان فوتبال تاریخ از چه مقدار ضریب هوشی (IQ) برخوردار بوده‌‌اند. حتما می‌دانید که ضریب هوشی بالای 130 یک ضریب هوشی بالا به شمار می‌آید و فرد دارای ضریب هوشی بالای 150 یک نابغه محسوب می‌شود. علی‌رغم این که بیشتر بازیکنان فوتبال در جهان بر اساس سلامت جسمی، سرعت، مهارت و دقت ارزیابی می‌شوند، طبق تحقیقات دانشگاه استکهلم سوئد، برخی از بازیکنان معروف فوتبال دارای بالاترین ضریب هوشی هستند که ویکی هوش این بازیکنان باهوش جهان را به شما معرفی خواهد کرد. 

3) پیتر چک

ضریب هوشی پیتر چک (IQ): 140

پیتر چک متولد 20 مه 1982 با قد 196سانتی متر دروازه‌بان اهل جمهوری چک می‌باشد که بیشتر در باشگاه چلسی انگلستان بازی کرده است. پیتر چک، سابقهٔ بازی در تیم ملی جمهوری چک را دارد و به همراه این تیم در مسابقات جام ملت‌های اروپا شرکت کرد. چک از طرف فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال، بهترین دروازه‌بان در سال ۲۰۰۵ انتخاب شد.

پیتر چک بازیکن باهوش با ضریب هوشی (IQ) 140 | ویکی هوش

پیتر چک رکورددار کلین شیت در تاریخ لیگ برتر فوتبال انگلیس است و 4  قهرمانی در لیگ برتر جزیره، 5 جام حذفی، قهرمانی در لیگ اروپا و لیگ قهرمانان اروپا را در کارنامه دارد. اما برای او همه چیز آمار و افتخارات نیست و نکته‌ای که او را از سایر دروازه بانان متمایز می‌کند، هوش بسیار بالای اوست. در سال 2016 مشخص شد که پیتر چک زمانی که دروازه‌بانی می‌کرده است، به 3 زبان مختلف با مدافعان تیمش در ارتباط بوده است. پیتر چک به چندین زبان زنده دنیا تسلط دارد و ضریب هوشی این دروازه‎‌بان افسانه‌ای 140 محاسبه شده است.

2) خوان ماتا

ضریب هوشی خوان ماتا (IQ): 142

خوان ماتا متولد 28 آوریل 1989 با قد 170 سانتی متر اهل اسپانیا است. خوان ماتا یک بازیکن فوق‌العاده باهوش و عالی است. او روزنامه نگاری را در پلی تکنیک مادرید سپری کرد. خوان ماتا همچنین در رشته بازاریابی و علوم ورزشی در تربیت بدنی از دانشگاه فنی مادرید مدرک گرفته است. او جزو معدود فوتبالیست‌هایی است که دو مدرک دانشگاهی دارد. ضریب هوشی خوان ماتا 142 است و در رده دومین فوتبالیست جهان قرار دارد.

خوان ماتا بازیکن باهوش با ضریب هوشی (IQ) 142 | ویکی هوش

1) فرانک لمپارد

ضریب هوشی فرانک لمپارد (IQ): 150

فرانک لمپارد متولد 20 ژوئن 1978 و با قد 180 سانتی متر اهل انگلستان است. فرانک جیمز لمپارد بازیکن پیشین باشگاه چلسی و کانتی و در حال حاضر مربی کنونی فوتبال اهل انگلستان است که هدایت باشگاه اورتون را در لیگ برتر انگلستان برعهده دارد. او به عنوان یکی از برترین هافبک‌های فوتبال و همچنین گلزنترین هافبک تاریخ فوتبال شناخته می‌شود. لمپارد در دوران بازی، یک هافبک خلاق و هافبک باکس تو باکس بود.

فرانک لمپارد بازیکن باهوش با ضریب هوشی (IQ) 150 | ویکی هوش

این اسطوره استمفوردبریج و مربی فوتبال، دارای ضریب هوشی (IQ) 150 می‌باشد و به عنوان باهوش‌ترین فوتبالیست جهان شناخته می‌شود. فرانک لمپارد در بین 0.1% از افراد باهوش جهان قرار دارد. مطمئنا اگر فرانک لمپارد به توپ فوتبال علاقه‌ای نداشت، می‌توانست یک دانشمند برجسته شود.

منبع:  givemesport