گفته می‌شود که یکی از ارزیابی‌های منطقی ضریب هوشی، ارزیابی با سه سوال است که کوتاه‌‌ترین آزمون ضریب هوشی در جهان است و با نام آزمون بازتاب شناختی (CTR) شناخته می‌شود. هرچه سریع‌تر به این سوالات پاسخ دهید، ضریب هوشی شما بالاتر است. جالب است بدانید که فقط 17٪ از افراد نمره عالی را کسب کرده‌اند و به هر 3 سوال پاسخ صحیح داده‌اند.

برای اثبات نبوغ و هوش بالای خود علاوه بر پاسخ صحیح به هر سه سوال، سرعت نیز مهم است. در واقع پاسخ سریع‌تر نشانه دیگری از ضریب هوشی بالاتر است.

خب، واقعاً چقدر باهوش هستید؟ به یاد داشته باشید، ممکن است سوال‌ها به همان سادگی که در ابتدا به نظر می‌رسند نباشند. حتی دانشجویان برخی از دانشگاه‌های برتر جهان (از جمله هاروارد) در مطالعه 2003 نتوانستند به هر سه سوال پاسخ درستی بدهند. 

سوال های هوش

سوال هوش اول

یک لباس و یک توپ در کل 11000 تومان هزینه دارد. قیمت لباس 10000 تومان بیشتر از توپ است. هزینه توپ چقدر است؟

سوال هوش دوم

اگر ساخت 10 قطعه توسط 10 ماشین، 10 دقیقه زمان نیاز داشته باشد، تولید 100 قطعه توسط 100 دستگاه چقدر طول می‌کشد؟

سوال هوش سوم

در یک انبار، کارتن‌های اجناس هم اندازه قرار می‌کیرد. هر روز تعداد کارتن‌ها دو برابر می‌شود. اگر 48 روز طول بکشد تا انبار تکمیل بشود، چه مدت طول می‌کشد تا ظرفیت انبار به نیمه برسد؟

بعد از پاسخ به سوالات، جواب‌ها رو ببین!

پاسخ سوال های هوش

پاسخ سوال اول

500 تومان 

با احتمال بسیار بالایی شما 1000 تومان پاسخ داده‌اید. پاسخ در واقع کمی کمتر است.یک توپ 500 تومانی به علاوه یک لباس با قیمت 10500 تومان، شما را به قیمت 11000 تومان می‌رساند. 

پاسخ سوال دوم

10 دقیقه

شما ممکن است 100 دقیقه را انتخاب کرده باشید. با توجه به سوال، ساخت هر قطعه توسط هر ماشین 10 دقیقه زمان می‌برد. بنابراین ساخت 100 قطعه توسط 100 دستگاه نیز 10 دقیقه طول می‌کشد.

پاسخ سوال سوم

47 روز

شاید 24 روز پاسخ داده باشید. اما در واقع در روز 47 نیمی از ظرفیت نهایی پرشده است و در روز 48 ام با دوبرابر شدن تعداد کارتن‌ها، ظرفیت انبار تکمیل می‌شود.

در قسمت نظرات به ما بگویید که به چند سوال پاسخ درست داده‌اید.