در این نوشته با 7 تست هوش آسان و سخت برای شما آماده کرده‌ایم تا با پاسخ دادن به این سوالات شما را به چالش بکشیم.

اگر آماده به چالش کشیده شدن هستید ادامه مطلب را بخوانید.

سوالات هوش

1. سوال هوش قورباغه

یک قورباغه در ته چاه 30 متری قرار دارد. هر روز او انرژی کافی برای یک پرش 3 متری از چاه به بالا را دارد. پس از خستگی، بقیه روز را در آنجا آویزان می‌ماند. شب هنگام که خواب است، 2 متر به عقب می‌لغزد. 

چند روز طول می‌کشد تا قورباغه از چاه خارج شود؟

توجه: بعد از اولین جهش فرض کنید که پاهای عقبی او دقیقاً در فاصله سه متری از انتهای چاه قرار دارند. خارج شدن از چاه به معنای خروج کامل پاهای قورباغه از چاه می‌باشد.

2. سوال هوش جوراب‌ها

سحر دوازده جوراب سیاه و دوازده جوراب سفید در کشوی خود دارد.

در تاریکی کامل و بدون نگاه کردن، چند جوراب باید از کشو برداشته شود تا او مطمئن شود که یک جفت جوراب همرنگ برداشته است؟

3. سوال هوش تور ماهیگیری

شما در حال قایقرانی در یک دریاچه در جهت شمال با سرعت 7 مایل در ساعت هستید. آب هم با سرعت 3 مایل در ساعت در جهت شمال جریان دارد. در حالی که شما در حال حرکت هستید، یک ماهیگیر 14 مایل جلوتر از شما یکی از تورهای ماهیگیری خود را از دست می‌دهد.

چند ساعت طول می‌کشد که شما و تور با هم ملاقات کنید؟

4. سوال هوش جعبه‌ها

سه جعبه وجود دارد. یکی با برچسب «سیب»، یکی دیگر با برچسب «پرتقال» و مورد آخر با برچسب «سیب و پرتقال» است. شما می‌دانید که همه آن‌ها به اشتباه برچسب گذاری شده اند.

چگونه می‌توان فقط با مشاهده محتویات یک جعبه برچسب گذاری را اصلاح کرد؟

5.  سوال هوش باهوش ترین شاهزاده

یک پادشاه می‌خواهد دخترش با باهوش ترین ازدواج کند، برای ازدواج با دختر پادشاه، 3 شاهزاده جوان کاندید هستند. برای انتخاب باهوش‌ترین شاهزاده، پادشاه یک تست هوش طراحی می‌کند.

شاهزادگان در یک اتاق جمع می‌شوند و رو به روی هم نشانده می‌شوند و به آن‌ها 2 کلاه سیاه و 3 کلاه سفید نشان داده می‌شود. سپس چشم‌های‌شان را می‌بندند و روی سر هر کدام از آن‌ها 1 کلاه می‌گذارند و کلاه‌های باقی‌مانده را در اتاق دیگری پنهان می‌کنند.

پادشاه به شاهزادگان می‌گوید اولین شاهزاده‌ای که رنگ کلاه خود را بدون برداشتن یا نگاه کردن به آن استنباط ‌کند، با دخترش ازدواج خواهد کرد و حدس غلط به معنای مرگ است. سپس چشم بندها برداشته می‌شود.

شما یکی از شاهزادگان هستید. روی سر شاهزاده دیگر 2 کلاه سفید می‌بینید. بعد از مدتی متوجه می‌شوید که شاهزاده‌های دیگر قادر به استنباط رنگ کلاه خود نیستند، یا حاضر به حدس زدن نیستند. 

کلاه شما چه رنگی است؟

توجه: شما می‌دانید که رقبای شما بسیار باهوش هستند و چیزی بیش از ازدواج با شاهزاده خانم نمی‌خواهند. شما هم‌چنین می‌دانید که شاه مردی است که به حرف خودش عمل می‌کند و او گفته است که این آزمون یک آزمایش عادلانه از هوش و شجاعت است.

6. سوال هوش میمون و نارگیل

ده نفر در یک جزیره متروک فرود می‌آیند. در آن‌جا آن‌ها مقدار زیادی نارگیل و یک میمون پیدا می‌کنند. در روز اول آن‌ها شروع به جمع‌آوری نارگیل می‌کنند و همه را به صورت یک توده کنار هم  قرار می‌دهند. آن‌ها پس از کار در تمام روز تصمیم می‌گیرند که بخوابند و صبح روز بعد آن‌ها را به ده سهم مساوی تقسیم کنند.

‌در آن شب یکی از افراد گرسنه می‌شود و از خواب بیدار می‌شود و تصمیم می‌گیرد زودتر سهم خود را بردارد. پس از تقسیم نارگیل‌ها متوجه شد که اگر بخواهد نارگیل‌ها را به 10 سهم مساوی تقسیم کند یک نارگیل کم خواهد داشت. او هم‌چنین متوجه میمون شد که یک نارگیل در دست داشت. بنابراین او سعی کرد نارگیل میمون را بگیرد تا بتواند نارگیل‌ها را به 10 سهم مساوی تقسیم کند. اما وقتی سعی کرد که نارگیل را از میمون بگیرد، میمون با نارگیل به سر آن فرد زد و او را کشت.

کمی بعد یک فرد گرسنه دیگر از خواب بیدار شد و تصمیم گرفت سهم خود را زودتر بردارد. در مسیر رسیدن به نارگیل‌ها بدن اولین مرده را پیدا کرد و از این اتفاق خوشحال شد زیرا اکنون یک نهم نارگیل‌ها به او می‌رسید. برای تقسیم نارگیل‌ها به نه سهم مساوی، دوباره یک نارگیل کم آمد و این فرد هم سعی کرد نارگیل کمی خون آلود میمون را بگیرد. میمون هم مانند قبل با نارگیل به سر آن فرد زد و او را کشت.

هر یک از افراد باقیمانده یکی یکی همین روند را طی کردند، تا اینکه دهمین نفری که از خواب بیدار شد، همه را مرده یافت و کل نارگیل‌ها را برای خودش یافت. 

بدون احتساب نارگیل میمون، کم‌ترین تعداد نارگیل ممکن در توده اولیه چقدر است؟

7. سوال هوش سلیمان!

شما به طور تصادفی از مردم می‌پرسید که آیا دو فرزند دارند؟ بعد از اینکه چند نفر نه گفتند، فردی را پیدا می‌کنید که می‌گوید بله. از فرد می‌خواهید که یکی از فرزندانش را به طور تصادفی انتخاب کند و به شما جنسیت و روزی که در آن متولد شده است را بگوید. فرد می‌گوید اولین فرزندش پسری به نام سلیمان است که در روز دوشنبه به دنیا آمده است. چقدر احتمال دارد که دیگر هم پسر باشد؟

ابتدا به تمامی سوالات فکر کنید، سپس پاسخ را مشاهده کنید.

پاسخ سوالات هوش

پاسخ سوال هوش قورباغه:

28 روز

راه حل: هر روز قورباغه یک متر به بالا می‌رود و سپس در روز بیست و هشتم می‌تواند سه متر جهش کند و از چاه خارج شود.

پاسخ سوال هوش جوراب‌ها

3 عدد جوراب

راه حل: بعد از برداشتن 3 جوراب حالات زیر ممکن است:

هر 3 به رنگ سیاه باشند.

هر 3 به رنگ سفید باشند.

2 جوراب سیاه و یک جوراب سفید باشد.

2 جوراب سفید و یک جوراب سیاه باشد.

در همه این حالت‌ها یک جفت جوراب برداشته شده است.

پاسخ سوال هوش تور ماهیگیری

2 ساعت

راه حل: سرعت جریان آب را نادیده می‌گیریم، زیرا سرعت تور ماهیگیری نیز مانند شما 3 مایل در ساعت افزایش پیدا می‌کند. طی کردن چهارده مایل دو ساعت طول می‌کشد. (با سرعت هفت مایل در ساعت)

پاسخ سوال هوش جعبه‌ها

محتوایت جعبه «سیب و پرتقال» را مشاهده می‌کنیم. این جعبه باید فقط حاوی سیب یا فقط پرتقال باشد.

راه حل: به عنوان مثال اگر در جعبه پرتقال مشاهده کردید، این جعبه را پرتقال برچسب گذاری کنید، سپس جعبه پرتقال را به سیب و جعبه سیب را به «سیب و پرتقال» تغییر دهید.

پاسخ سوال هوش باهوش ترین شاهزاده

سفید

 راه حل: پادشاه دو کلاه سفید و یک کلاه سیاه انتخاب نمی‌کند. زیرا این بدان معنی است که دو شاهزاده یک کلاه سیاه و یک کلاه سفید می‌بینند. اگر تنها شاهزاده‌ای باشید که کلاه سیاه می‌پوشید، در معرض آسیب خواهید بود. هم‌چنین اگر شما کلاه سیاه می‌پوشید، طولی نمی‌کشید که یکی از شاهزادگان دیگر استنباط می‌کرد که او کلاه سفید به سر دارد. زیرا اگر یک شاهزاده باهوش یک کلاه سفید و یک کلاه سیاه می‌دید، سرانجام متوجه می‌شد که پادشاه هرگز دو کلاه سیاه و یک کلاه سفید انتخاب نمی‌کند چون هر شاهزاده‌ای که دو کلاه سیاه ببیند فوراً می‌فهمد که کلاه سفید به سر دارد. بنابراین اگر یک شاهزاده بتواند یک کلاه سیاه ببیند، می‌تواند به این نتیجه برسد که کلاه سفید بر سر دارد.

بنابراین تنها آزمایش عادلانه پوشیدن کلاه سفید برای هر سه شاهزاده است. پس از مدتی انتظار فقط برای اطمینان، می‌توانید با خیال راحت ادعا کنید که کلاه سفید بر سر دارید.

پاسخ سوال هوش میمون و نارگیل

2519 نارگیل

راه حل: پاسخ کوچک‌ترین ضریب مشترک اعداد 1،2،3،4،5،6،7،8،9،10 منهای 1 می‌باشد. ک.م.م این اعداد 2520 می‌باشد که با کاهش یک عدد از آن نتیجه می‌گیریم 2519 نارگیل در ابتدا موجود بوده است.

پاسخ سوال هوش سلیمان

50 درصد

راه حل: 50 درصد احتمال دارد که پسر باشد. در واقع پسر یا دختر بودن فرزند دیگر بر جنسیت این فرزند هیچ تاثیری ندارد و کاملا مستقل است. 

با 7 سوال هوشی که مشاهده کردید سعی به چالش کشیده شدن شما را داشتیم، اگر سوال یا ابهامی در مورد این سوالات دارید با ما در میان بگذارید.