استعداد چیست؟

استعداد یک توانایی در فرد است که فعالیتی مشخص را به نحو شایسته و مؤثر و نسبت به سایر افراد در زمان کمتری انجام می‌دهد. وقتی در مورد استعداد صحبت می‌کنیم، فرد مستعد برای یادگیری نحوه انجام آن فعالیت زمان کمتر از حد معمول نیاز دارد.استعداد چیست؟ هوش چیست؟ | ویکی هوش

تعریف هوش

دانشمندان تعریف‌های متعددی از هوش ارائه داده‌اند اما آن‌ها به طور کلی هوش را در این ۴ دسته طبقه‌بندی کرده‌اند و در پاسخ به سوال هوش چیست می‌گویند:

  1. هوش یعنی سازگاری با محیط.
  2. هوش یعنی تفکر انتزاعی.
  3. هوش یعنی توانایی و ظرفیت کافی در یادگیری.
  4. هوش یعنی به کار انداختن توانایی‌های خود برای رسیدن به هدف مطلوب در زندگی و کسب‌وکار.

تفاوت استعداد با هوش در چیست؟

به عنوان یک اصطلاح، در واقع هوش ظرفیت بالای یادگیری یا درک یک اصطلاح خاص است که از دوران کودکی قابل توسعه است. هوش انواع مختلفی از جمله هوش اقتصادی، هوش تجاری، هوش هیجانی، هوش اجتماعی، هوش دفاعی و... دارد. اما استعداد، اساساً یک توانایی طبیعی است که فرد هنگام تولد در خود دارد و با آن توانایی طبیعی ساخته شده است. استعداد مثل این است که شما در بسکتبال یا نقاشی مهارت مادرزادی داشته باشید.
هوش، میزان سرعت و توانایی در یادگیری است اما استعداد، چیزی ذاتی است که در انسان وجود دارد و باعث می‌شود در برخی مسائل مهارت بیشتری داشته باشد.

برای اینکه تفاوت هوش و استعداد واضح‌تر شود به این مثال توجه کنید:
ممکن است دوست شما به طور کلی باهوش به حساب نیاید اما بسیار سریع بدود. بنابراین این شخص با اینکه فرد باهوشی نیست اما استعداد سریع دویدن دارد و شرکت در مسابقات دو می‌تواند رشته ورزشی جذابی برایش باشد.
به عنوان مثالی دیگر حتما شنیدید که می‌گویند فلانی استعداد چاقی دارد و خیلی راحت وزنش بالا می‌رود در صورتی این موضوع هیچ ارتباطی به هوش او ندارد.

انواع استعدادها

  • استعداد طبیعی:

آن چیزی است که برای شخص آشکار است و از همان لحظه اول متوجه آن می‌شود. این نوع استعداد چیزی طبیعی است و هیچ تلاشی برای آشکار کردن آن لازم نیست.

  • استعدادهای پنهان:

این نوع استعداد در مورد داشتن توانایی است که هنوز توسط خود شخص درک نشده است. گاهی ممکن است شما از این توانایی آگاه نباشید و آن را برای دیگران عادی بدانید. هیچ چیز بهتر از این نیست که از خود و بقیه افراد اطرافتان بپرسید آیا چیزی وجود دارد که آنها در مورد عملکردشان استثنایی می‌دانند؟

  • استعداد بالقوه:

در این نوع استعداد فرد می‌داند که این ظرفیت‌ها را دارد اما هنوز از آن‌ها بهره برداری نکرده است.

یک روش ساده برای کشف استعداد خود

برای کشف و تمرین استعدادها، اولین کاری که باید انجام دهید این است که از خود یک سری سؤالات، تجزیه و تحلیلی بپرسید، مثلاً چه چیزی باعث می‌شود شما سرگرم شوید حتی اگر برای آن پولی دریافت نکنید؟ همچنین خوب است بنشینید و ارزیابی کنید که در چه چیزی مهارت دارید، فهرستی از زمینه‌هایی که در آنها برتری دارید تهیه کنید و با کمی‌ تلاش آنها را توسعه دهید، در این شرایط می‌توانید به کمک هوش خود استعداد‌هایتان را برانگیخته کرده و از آنها کمال استفاده را بکنید تا زندگی بهتری داشته باشید.

خلاصه این مقاله

استعداد چیست؟

استعداد یعنی یک توانایی در فرد است که باعث می‌شود فعالیتی مشخص را به نحو شایسته و مؤثر انجام دهد.

هوش چیست؟

هوش یعنی به کار گرفتن صحیح و کاربردی توانایی‌های خود برای رسیدن به هدف مطلوب در زندگی و کسب‌وکار.

تفاوت استعداد و هوش چیست؟

تفاوت کلیدی آن‌ها این است که باهوش، کسی است که در فهمیدن باهوش و سریع عمل کند. اما استعداد توانایی یا زیرکی خاصی است که شخص به طور مادرزادی در خود دارد.