اختلال حافظه، آلزایمر یا عدم تمرکز همگی می‌توانند اتفاقات ناراحت کننده‌ای برای زندگی هر فرد باشند. لحظه‌ای به این فکر کنید که خاطرات و اسامی قدیمی و دوستان خود را فراموش کنید، آدرس منزل خود را فراموش کنید و در شهر خود، گم شوید. حتی تصور این اتفاقات نیز برای ما آزار دهنده است. به جز آلزایمر که در سنین بالا رخ می‌دهد، مسئله عدم تمرکز و ضعف حافظه نیز وجود دارد که در سنین کمتر هم رخ می‌دهد. به همین دلیل جوانان در سنین مدرسه و دانشگاه برای مطالعه و تمرکز بهتر بر روی دروس و امتحانات به دنبال قرص ویتامین برای تقویت مغز و حافظه هستند.

بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه | ویکی هوش

قبل از این که به سراغ لیست مولتی ویتامین‌ها برویم، شما را با ترکیباتی که برای مغز مفید هستند آشنا می‌کنیم:

ترکیبات مفید برای مغز

مصرف هر نوع ماده غذایی می‌تواند در بدن تأثیرات مثبت و منفی بر مغز و سلول‌های آن داشته باشد، اما برخی مواد از نظر پزشکی تأثیر مستقیم و ثابت شده‌ای برای تقویت مغز و جلوگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر دارند.

1) آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان‌ها با محافظت از سلول‌ها و محافظت از مغز در برابر آسیب‌ها باعث بهبود عملکرد مغز و تقویت آن می‌شوند.

2) فلاونوئیدها

فلاونوئیدها نیز مانند آنتی اکسیدان‌ها به محافظت از مغز در برابر آسیب پرداخته و ارتباط بین سلول‌های مغز را تقویت می‌کند. با تقویت مغز توسط فلاونوئیدها مشکلاتی مانند کاهش شناختی مغز کم می‌شود و علکرد مغز بهبود می‌یابد.

3) رسوراترول

این ماده جریان خون به مغز را افزایش می‌دهد و باعث بهبود پاسخ‌های ذهنی می‌گردد. رسوراترول باعث چسبندگی سلول‌های خون، رقیق شدن خون و افزایش جریان خون در بدن می‌گردد. رسوراترول می‌تواند جریان خون در جمجمه را تا ۳۰% بهبود ببخشد.

4) ویتامین Dبهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه | ویکی هوش

یکی از عوارض کمبود ویتامین D احتمال ابتلاء به ناراحتی‌های مغزی و عصبی می‌باشد. ویتامین D در حفظ سلامت بافت‌ها و اعضای بدن از جمله مغز بسیار موثر است.

5) اسید فولیک

بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه | ویکی هوش

اسید فولیک (فولات) یکی از ویتامین های گروه B و محلول در آب بشمار می‌رود. نقـش اسید فولیک در عملکرد طبیعی مغز حیاتی است و نقش مهمی در سلامت روانی ایفا می‌کند. دریافت کافی فولیک اسید (B9) می‌تواند هوشیاری را افزایش داده و به بهبود حافظه و تمرکز کمک کند.

6) ویتامین B6بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه | ویکی هوش

ویتامین B6 در ساخت انتقال دهنده‌های عصبی مثل سروتونین و دوپامین نقش داشته، که این دو ماده برای ارتقاء هوشیاری و وضعیت روحی و روانی موثر است.

بهترین مولتی ویتامین‌ها برای تقویت حافظه

پس از آن که دانستیم در ترکیبات مکمل‌های تقویت حافظه چه موادی وجود دارد، نوبت به معرفی بهترین مولتی ویتامین‌ها برای تقویت حافظه می‌رسد.

1) کپسول نوروپلاس یوروویتال 

بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه | ویکی هوش

کشور تولید کننده: آلمان

کپسول نورو پلاس یوروویتال حاوی عصاره جینسینگ، امگا ۳، ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز جهت حفظ سلامت سیستم عصبی است. این مکمل تغذیه‌ای به بهبود عملکرد مغزی، ذهنی و شناختی کمک موثری می‌کند. با هدف تقویت حافظه، تمرکز، یادگیری، کاهش اضطراب و خستگی نیز کپسول نوروپلاس کاربرد دارد. توصیه می‌شود از این مکمل غنی شده از روغن ماهی، ویتامین‌های گروه B و عصاره جین سینگ جهت بهبود بیماری‌های نورولوژیک ناشی از پیری یا آسیب‌های مغزی استفاده نمایید. ناگفته نماند قرص تقویت حافظه نورو پلاس یورو ویتال دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی بوده و موجب کاهش سطح تری گلیسرید خون و کاهش تجمع پلاکت می‌شود.

ویژگی‌های شاخص کپسول نوروپلاس یوروویتال:

 1. غنی شده از مواد معدنی مورد نیاز بدن
 2. بهبود عملکرد مغزی، ذهنی و شناختی
 3. حاوی ویتامین‌های گروه B
 4. دارای عصاره جینسینگ

2) قرص رد جینسینگ پاور مولتی ویتامین و مینرال ویتامین لایفبهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه | ویکی هوش

کشور تولید کننده: ایران

در ترکیبات این قرص علاوه بر جینسینگ، ویتامین‌های دیگری به نام فولیک اسید، ویتامین C، ویتامین D، ویتامین A، ویتامین E، کلسیم و منیزیم وجود دارد. تمام این ترکیبات در کنار هم آن را به یکی از بهترین مولتی ویتامین‌ها تبدیل کرده است.

ویژگی‌های شاخص قرص رد جینسینگ پاور مولتی ویتامین و مینرال ویتامین لایف:

 1. افزایش توان ذهنی
 2. بهبود فعالیت حافظه
 3. افزایش شادابی و نشاط
 4. افزایش قدرت تحمل و پایداری
 5. افزایش قدرت جسمانی و جنسی
 6. از بین بردن استرس
 7. مقابله با پیری و عوارض آن
 8. تقویت سیستم ایمنی بدن
 9. تنظیم سوخت و ساز (متابولیسم) بدن

3) قرص نروزان ویتابیوتیکس بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه | ویکی هوش

کشور تولید کننده: انگلستان

قرص نروزان ویتابیوتیکس با داشتن ریزمغذی‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن می‌تواند به حفظ و سلامت سیستم عصبی و مغز، حفظ حافظه، ارتقا هوشیاری، پیشگیری از افسردگی و پیشگیری از زوال مغز کمک نماید. نئوروزان قرص بهبود سیستم عصبی و حافظه می‌باشد.

ویژگی‌های شاخص قرص نروزان ویتابیوتیکس:

 1. حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی
 2. افزایش قدرت حافظه و تمرکز
 3. افزایش توان و عملکرد سیستم عصبی و مغز
 4. بهبود یادگیری
 5. پیشگیری از زوال مغز و جلوگیری از اختلال حافظه

4) قرص ممورکس ایران داروک بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه | ویکی هوش

کشور تولید کننده: ایران

قرص ممورکس ایران داروک با بهره‌مندی از مواد موثره گیاهی موجب تقویت حافظه، افزایش تمرکز، پیشگیری از آلزایمر کمک به گردش خون، رفع اختلالات عروق مانند سردرد و سرگیجه و محافظت از اعصاب می‌شود.

ویژگی‌های شاخص قرص ممورکس ایران داروک:

 1. خاصیت آنتی اکسیدانی و خنثی نمودن رادیکال های آزاد
 2. محافظت از اعصاب
 3. دارای جینکوبیلوبا
 4. افزایش توان حافظه و عملکرد مغزی
 5. درمان اختلالات و علائم ناشی از محدودیت گردش خون مغزی (مانند کم شدن حافظه، سرگیجه، وزوز گوش، سردرد و افسردگی)

5) کپسول جینکوبیلوبا ویتارمونیل 

بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه | ویکی هوش

کشور تولید کننده: فرانسه

کپسول جینکوبیلوبا ویتارمونیل حاوی عصاره برگ گیاه جینکوبیلوبا بوده که نام علمی این گیاه Ginkgo Biloba است. عصاره برگ این گیاه خواص دارویی و درمانی داشته و مورد استفاده قرار می‌گیرد. عمده‌ترین موارد مصرف جینکوبیلوبا در درمان اختلالات و علایم ناشی از محدودیت گردش خون مغزی (مانند کم شدن حافظه و یا اختلالات ادراکی، سرگیجه، وزوز گوش، سردرد، اضطراب، افسردگی و خستگی)، اختلالات عروقی محیطی و زوال عقل (آلزایمر) است. اثرات تقویت حافظه و افزایش تمرکز این گیاه ثابت شده است.

ویژگی‌های شاخص کپسول جینکوبیلوبا ویتارمونیل:

 1. تقویت حافظه و تمرکز
 2. تقویت قوای جنسی
 3. درمان کمکی در آلزایمر و اختلالات شناختی
 4. کپسول جینکوبیلوبا ویتارمونیل

مقاله مرتبط: «آلزایمر چیست؟ عوامل، علائم، درمان و پیشگیری آلزایمر»

سخنی در پایان این مطلب

بیشتر افراد می‌توانند مواد مغذی، ویتامین‌ها و مواد معدنی و مینرال خودشان را طبق برنامه‌ریزی روزانه از طریق مواد غذایی مناسب دریافت کنند، به جز افرادی مانند مادران باردار و کودکان و یا افرادی که گیاه‌خوار هستند ممکن است نیاز باشد یک سری از این ترکیبات را در کنار رژیم غذایی‌شان مصرف کنند. بنابراین همه افراد نیاز به این مکمل‌ها ندارند و کاری منطقی نیست که فرد به صورت خودسرانه این ترکیبات را مصرف کند. در صورتی که تصمیم گرفته‌اید از هر نوع مکملی یا مولتی ویتامینی مصرف کنید، حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

ممنون که همراه همیشگی مرجع تقویت هوش و حافظه، ویکی هوش هستید😍 

همچنین بخوانید: «23 روش برای تقویت حافظه»