گوگل در 7 فوریه 2023، بالاخره سرویس هوش مصنوعی Google Bard خود را راه‌اندازی کرد. Bard به طور خاص برای رقابت با مدل هوش مصنوعی محبوب Open AI، یعنی ChatGPT-3 که بر روی پردازش زبان کار می‌کند، راه‌اندازی شد. ساندار پیچای، مدیر عامل گوگل، این خبر را در یک پست رسمی بلاگ اعلام کرد. او Bard را به عنوان یک سرویس هوش مصنوعی مکالمه‌محور توصیف کرد که می‌تواند پاسخ‌هایی با کیفیت بالا ارائه دهد.

فهرست مطالب این مقاله

 • هوش مصنوعی Google Bard چیست؟
 • هوش مصنوعی Google Bard چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟
 • چرا گوگل هوش مصنوعی Google Bard را راه‌اندازی کرد؟
 • ویژگی‌های هوش مصنوعی Google Bard
 • هوش مصنوعی Google Bard  چه زمانی در دسترس خواهد بود؟
 • آیا هوش مصنوعی Google Bard می‌تواند با هوش مصنوعی ChatGPT رقابت کند؟
 • آیا هوش مصنوعی Google Bard بهتر از هوش مصنوعی ChatGPT است؟
 • تفاوت هوش مصنوعی Google Bard و هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟

هوش مصنوعی Google Bard چیست؟

Google Bard چت‌بات هوش مصنوعی گوگل است که دقیقاً مانند ChatGPT کار می‌کند، یعنی کاربران می‌توانند از طریق آن با چت‌بات‌های مختلف مکالمه کنند. چت‌بات جدید بر اساس مدل زبان گوگل برای اپلیکیشن Dialogue کار می‌کند. به گفته این شرکت، این نسخه یک نسخه lite از LaMDA است. ساندار پیچای، می‌گوید که Bard به تازگی برای چند کاربر به صورت آزمایشی معرفی شده است، اما به زودی برای استفاده عمومی نیز عرضه خواهد شد.هوش مصنوعی Google Bard چیست؟ | ویکی هوش

هوش مصنوعی Google Bard چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟

Google Bard می‌تواند به سوالات بسیار پیچیده پاسخ دهد. دقیقاً مانند موتورهای جستجوی فعلی، می‌توانید از ربات چت هوش مصنوعی سؤالاتی بپرسید و اطلاعات دقیق را از Bard دریافت کنید. اما می‌تواند یک قدم فراتر از این هم برود. Bard می‌تواند به سؤالات باز یا انتزاعی بیشتری نیز پاسخ دهد. Google Bard می‌تواند به سوالاتی مانند «آیا یادگیری پیانو آسان‌تر است یا گیتار؟» پاسخ دهد. در واقع Bard داده‌ها را از مدل زبان خود که درست مانند مغز کار می‌کند از وب می‌گیرد. این نکته بدان معناست که نه تنها حقایق عینی را جمع آوری می‌کند، بلکه اطلاعات را از طریق وبلاگ‌ها و مقالات به اشتراک گذاشته شده نیز بررسی می‌کند. در اصل، می‌تواند به نوعی نظرات افراد را بخواند و درک کند، که می‌تواند از آن برای بحث در مورد سوالات با جزئیات بیشتر استفاده کند.

گوگل به Bard اجازه دسترسی به وب را می‌دهد. یعنی اینکه می‌تواند به دانش به‌روز دسترسی داشته باشد و با تغییر شرایط سازگار شود. با این کار گوگل مقدار زیادی از اطلاعات را به قطعاتی که هضم آن‌ها آسان‌تر است تقطیر می‌کند. هوش مصنوعی Google Bard چیست؟ | ویکی هوش

مقاله پیشنهادی برای شما: «اتفاقات مورد انتظار در حوزه هوش مصنوعی در سال 2023»

چرا گوگل هوش مصنوعی Google Bard را راه‌اندازی کرد؟

Google Bard برای راحتی بیشتر کاربران عرضه می‌شود. مانند قبل، کاربران می‌توانند اطلاعات دشوار را به زبان ساده دریافت کنند. همچنین می‌توانند اطلاعات تازه، با کیفیت و دقیقی را از چت‌بات گوگل دریافت کنند.

ویژگی‌های فعلی هوش مصنوعی Google Bard

 1. در Google Bard، کاربران ترکیبی از قدرت، هوش و خلاقیت را خواهند دید.
 2. هوش مصنوعی Google Bard اطلاعات کاربران را با کمک پاسخ‌های آن‌ها و اطلاعات وب جمع‌آوری می‌کند.
 3. گوگل در ابتدا این سیستم هوش مصنوعی را به صورت آزمایشی و با نسخه سبک مدل LaMDA  عرضه می‌کند.
 4. تمرکز Google Bard بر جمع‌آوری بازخورد برای بهبود سیستم هوش مصنوعی خود در آینده خواهد بود.

هوش مصنوعی Google Bard چه زمانی در دسترس خواهد بود؟

در حال حاضر Google Bard در مرحله تست اولیه است و شرکت گوگل هنوز آن را برای استفاده عمومی عرضه نکرده است. هنوز هیچ جدول زمانی دقیقی برای عرضه گسترده‌تر Bard ارائه نشده است. با این حال، ساندار پیچای در سخنرانی خود در مورد عرضه Bard ادعا کرد که به زودی شاهد به کارگیری این ابزار برای بهبود نتایج جستجو گوگل خواهیم بود، بنابراین احتمال دارد Bard را در هفته‌های آینده در دسترس‌تر از هر زمان دیگری ببینیم.هوش مصنوعی Google Bard چیست؟ | ویکی هوش

آیا هوش مصنوعی Google Bard می‌تواند با هوش مصنوعی ChatGPT رقابت کند؟

گوگل به تسلط در بخش موتورهای جستجو معروف است، چت‌بات Google Bard با یافتن پاسخ‌هایی جدید و با کیفیت بالا، به پرسش‌های کاربران جواب می‌دهد. و این بدان معناست که آخرین ابزار هوش مصنوعی گوگل، می‌تواند اطلاعاتی درباره آخرین رویدادها، به کاربران عرضه کند. ChatGPT معمولاً اطلاعات داده‌ها را تا سال 2021 به درستی ارائه می‌دهد و در ارائه اطلاعات جدیدتر، مشکل دارد. زیرا ChatGPT بر روی داده‌هایی تا سال 2021 آموزش داده شده است. Google Bard توسط  LaMDA مدل زبانی برای اپلیکیشن‌های Dialogue و گوگل توسعه یافته و یک مدل زبانی عصبی Convolutional است.

گوگل در حال حاضر Bard را با نسخه سبک LaMDA عرضه می‌کند. این به این دلیل است که مدل‌های کوچک‌تر معمولاً به قدرت محاسباتی کمتری نیاز دارند و بنابراین Bard می‌تواند به کاربران بیشتری دسترسی داشته باشد و فیدبک بیشتری دریافت کند. گوگل بازخوردی را که از کاربران خارجی دریافت می‌کند، با تست داخلی خود به اشتراک می‌گذارد تا اطمینان حاصل کند که کیفیت پاسخ‌هایی که از این سرویس دریافت می‌کند، دارای استاندارد بالا و بر اساس اطلاعات دنیای واقعی است.هوش مصنوعی Google Bard چیست؟ | ویکی هوش

جهت آشنایی کامل با هوش مصنوعیChatGPT این مقاله را از دست ندهید: «هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟ توضیح کامل و به زبان ساده»

آیا هوش مصنوعی Google Bard بهتر از هوش مصنوعیChatGPT است؟

Google Bard اکنون در مرحله آزمایش است. بنابراین نمی‌توان گفت که آیا می‌تواند به سوالات بیشتری نسبت به ChatGPT پاسخ دهد یا خیر. همچنین گوگل میزان دانشی که Bard دارد را روشن نکرده است. به عنوان مثال با ChatGPT، ما می‌دانیم که دانش آن تا سال 2021 محدود به رویدادها است.

هوش مصنوعی Google Bard همچنین بر اساس فناوری Transformer ساخته شده است که به نوعی ستون فقرات ChatGPT و سایر ربات‌های هوش مصنوعی است. فناوری Transformer توسط گوگل معرفی شد و در سال 2017 اوپن سورس شد. فناوری Transformer یک معماری شبکه عصبی است که قادر به پیش‌بینی بر اساس ورودی‌ها است و عمدتاً در پردازش زبان طبیعی و فناوری computer vision استفاده می‌شود.هوش مصنوعی Google Bard چیست؟ | ویکی هوش

تفاوت هوش مصنوعی Google Bard و هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟

هم ChatGPT و هم Google Bard از مدل‌های زبان گفتاری طبیعی (انسان‌گونه) و یادگیری ماشینی (Machine-Learning) برای ایجاد ربات‌های چت خود استفاده می‌کنند، اما هر کدام دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌های منحصر به فرد مخصوص به خود هستند.

در زمان نگارش این مقاله، ChatGPT برای پاسخگویی به کاربران به طور کامل به اطلاعاتی که از سال 2021 جمع‌آوری شده‌اند، متکی است. در حالی که در Google Bard این پتانسیل وجود دارد که از اطلاعات به‌روز برای پاسخ‌های خود استفاده کند.

ChatGPT تمرکز عمده‌ای بر پاسخگویی به پرسش‌های کاربران در قالب گفتگوهای دو نفره و چت محور دارد، هر چند هم‌اکنون در نتایج جستجوی موتور جستجو  Bing هم استفاده می‌شود تا در جستجوهای مکالمه‌محور کاربران در این موتور جستجو به بینگ کمک کند؛ این درحالیست که Google Bard هم به همین شیوه استفاده خواهد شد اما تنها و منحصراً برای تقویت نتایج جستجو گوگل کاربرد خواهد داشت.

هر دو چت‌بات بر پایه مدل‌های زبانی هستند که اندکی با یکدیگر تفاوت دارد Google Bard از LaMBDA استفاده می‌کند، در حالیکه ChatGPT بر روی مدل زبانی GPT مبدل از پیش‌آموخته تولیدگر Generative Pre-trained Transformer ساخته شده است. به علاوه، تا آن جایی که ما می‌دانیم ChatGPT شامل یک ردیاب سرقت ادبی نیز می‌باشد که Google Bard در حال حاضر آن را ندارد.

همچنین ChatGPT برای آن دسته از کاربرانی که تمایل به تست کردن این چت‌بات دارند به راحتی در دسترس است، در حالیکه Google Bard تنها برای تعداد محدودی از آزمایش‌کنندگان نسخه بتا قابل استفاده خواهد بود.

با این حال، گوگل همچنین چندین قابلیت LaMDA را در سال گذشته به نمایش گذاشته است، از جمله پروژه جدیدی به نام Wordcraft که برای کمک به نوشتن داستان‌های تخیلی استفاده می‌شود. سپتامبر گذشته، گوگل فاش کرد که با نویسندگان حرفه‌ای که از ویرایشگر  Wordcraft برای ساختن مجموعه ای از داستان‌های کوتاه استفاده کرده‌اند، همکاری کرده است. این داستان‌ها به صورت آنلاین برای خواندن در دسترس هستند. اما گوگل همچنین هشدار داده بود که LaMDA به تنهایی در نوشتن داستان‌های تخیلی خوب نیست و در حال حاضر بیشتر به نویسندگان انسان کمک می‌کند.هوش مصنوعی Google Bard چیست؟ | ویکی هوش

همچنین بخوانید: «هوش مصنوعی ChatGPT جایگزین چه شغل‌هایی می‌شود؟»

پایان مطلب

در این مطلب سعی کردیم کاربران همیشگی ویکی هوش را با Google Bard آشنا کنیم. امیدواریم که این مقاله رضایت شما را جلب کرده باشد، لطفا ما را از انتقادات و پیشنهادات خود بهره‌مند سازید تا در بهبود مقالا‌ت از نظرات شما استفاده کنیم.

منابع: digitaltrends ،sssamiti